יום חמישי, 20.01.2022 שעה 21:55

פרידה? אירה ויגדורצ'יק הוכיחה שהיא שווה זהב

האיגוד החליט להיפרד ממנה, אבל הנבחרת ההתעמלות שלה סיכמה אליפות אירופה מוצלחת, בדרך אולי להישג שיא באולימפיאדת טוקיו. וגם: הסרט של אשרם

0 תגובות |
אירה ויגדורצ’יק (חגי מיכאלי)
אירה ויגדורצ’יק (חגי מיכאלי)

בימים האחרונים נרשמה אופוריה במשלחת הישראלית בבולגריה. נבחרת ההתעמלות האמנותית סיכמה אתמול (ראשון) אליפות אירופה נהדרת עם מדליות בכל הקטגוריות, כולל מדליית זהב בתרגיל המשולב של חישוקים ואלות. וזה, כמובן, במקביל לשלוש מדליות נוספות שסיפקה לינוי אשרם בגמרים הבודדים ומדליה מדינתית שהושגה על ידי המתעמלות הישראליות.

היממה האחרונה הייתה מלאה בהישגים ובשמחה משותפת, בדיוק חודשיים מאז שנקבע כי אירה ויגדורצ'יק תסיים את תפקידה בנבחרת ההתעמלות האומנותית, בהחלטה שלקחה ועדת האיתור של איגוד ההתעמלות. כשנודע לוויגדורצ'יק על כך שהיא לא תמשיך בנבחרת כמאמנת, היא גזרה על עצמה שתיקה - ודיברה מקצועית על המשטח באליפות אירופה.

המתעמלות שלה הציגו תרגילים איכותיים וזכו בארבע מדליות שונות - ארד בקרב רב, ארד בתחרות המדינתית, ארד בתרגיל הכדורים, וזהב בתרגיל המשולב של אלות וחישוקים. מבחינת הישגים, זו הייתה תחרות נהדרת. והאיגוד אולי נפרד מאירה ויגדורצ’יק, אבל מבחינה מקצועית המאמנת הוכיחה שהיא שווה זהב.

נבחרת ההתעמלות האומנותית עם השלל מאליפות אירופה (חגי מיכאלי)נבחרת ההתעמלות האומנותית עם השלל מאליפות אירופה (חגי מיכאלי)

הישג השיא של נבחרת ההתעמלות הישראלית במשחקים האולימפיים היה מקום שישי, אבל לאור התוצאות שהשיגה הנבחרת באליפות אירופה שהסתיימה אמש, אין ספק כי היא יכולה להגיע יותר רחוק מזה. אומנם באליפות אירופה לא הופיעו נבחרות כמו יפן או סין, אבל אחרי שחלפה על פני רוסיה הגדולה בתרגיל המשולב בפער של מעל לחמש נקודות שלמות, בזכות ציון של 46.150 לעומת 40.550 הנקודות של הרוסיות, נדמה כי שיפור של מיקום השיא בטורניר האולימפי זו כבר לא מילה גסה.

לצד זאת, באיגוד ההתעמלות לכאורה קיים עדיין מתח מסוים בין ההנהלה לבין המאמנת. כי במקביל לשגרת האימונים הרגילה, בשבוע שעבר התקיים דיון בבית הדין לעבודה, שם אירה ויגדורצ'יק מנהלת תביעה נגד האיגוד. אומנם המאמנת הגישה את התביעה לפני זמן רב, אבל עדיין לא נמצא העמק השווה בבית הדין. תוך כדי הדיונים, למאמנת אף נודע כי באיגוד החליטו להיפרד ממנה בתום הקמפיין האולימפי הנוכחי ולתת למאמנות אחרות את ההזדמנות להוביל את הנבחרת, כך שמיד אחרי שהנבחרת הנוכחית תופיע באולימפיאדת טוקיו בקיץ הנוכחי, החוזה של אירה יסתיים.

לאור התוצאות שהשיגה הנבחרת, הייתה כאמור אופוריה מסוימת במחנה הישראלי. בבולגריה, אגב, ויגדורצ'יק אפילו הצטלמה עם אלה סמופלוב כשהן מחובקות ומחוייכות. מדובר בשתי מאמנות שהאיגוד לא לקח בחשבון בחלוקת התפקידים לקמפיין האולימפי הבא, אבל שתיהן הוכיחו שהן מסוגלות לחולל פלאים עם המתעמלות הישראליות פעם אחר פעם. אחרי התחרות הזו, גם בהנהלת האיגוד מבינים שמדובר בנכס מקצועי.

אלה סמופלוב ואירה ויגדורצ'יק בתום אליפות אירופה (פרטי)אלה סמופלוב ואירה ויגדורצ'יק בתום אליפות אירופה (פרטי)

לכן, לא מן הנמנע שהצדדים יירדו מהעץ, יישבו לדבר וימצאו את הדרך לשלב את המאמנות הללו בתפקידים מקצועיים ראויים באיגוד. כי אם שמים בצד את התביעה של עובדת את מקום העבודה שלה - שהוא דבר חריג כמובן, כל עוד היא ממשיכה לעבוד במקום העבודה הזה ולא מגיעה איתו להסכמות - למען ההצלחה של המתעמלות הישראליות, עדיף לשים את כל המחלוקות בצד ולמצוא את הדרך להיעזר בידע המקצועי ובניסיון העשיר שיש למאמנות הישראליות.

התמונה הגדולה

וכעת לסרט של לינוי אשרם. מדליית הזהב שלה בגמר תרגיל האלות הוא הישג מדהים. בפעם האחרונה שמתעמלת שסיימה במקום הראשון על הפודיום בתרגיל הזה באליפות אירופה לא הייתה מרוסיה זה היה ב-2011. עשור שלם של שליטה הגיע לסיומו באליפות אירופה האחרונה.

וכן, זה אולי מדאיג שאשרם מסיימת תחרות נוספת בלי מדליה בקרב רב, שזה יהיה בעצם הפורמט של התחרות האולימפית, אבל זה עדיין לא אומר כלום באשר לתמונת הפודיום בטוקיו. באליפות אירופה אשרם הציגה תרגילים מדהימים בחישוק, בכדור ובאלות, אך תרגיל הסרט שלה טעון שיפור וזה מה שפוגע לה כרגע בציונים. מדובר בתרגיל ישן שעבר שדרוג עם דרגות קושי גבוהות יותר, כך שהוא לוקח אותה לקצה גבול היכולת, וכל עוד אין לה תיאום מושלם עם המכשיר לכל אורך התרגיל, כל פספוס קטן יגרום לסרט ליפול לה מהיד. ככל שלוקחים יותר סיכונים אז יש יותר סיכויים לקבל ציון גבוה יותר, אבל זה רק בהנחה והתרגיל מבוצע טוב כמובן.

להריץ את הסרט. לינוי אשרם (רדאד ג'בארה)להריץ את הסרט. לינוי אשרם (רדאד ג'בארה)

וצריך להבין גם את התמונה הגדולה. המאמנת שלה, איילת זוסמן, לא סימנה עבורה אף תחרות כתחרות מטרה בלוח השנה של 2021, מלבד המשחקים האולימפיים, ואין ספק שהמתעמלת הגדולה בתולדות המדינה מעלה את הרמה משבוע לשבוע בדרך לשם. יחד עם זאת, כדי לזכות במדליה אולימפית היא תצטרך לעבוד קשה ולשפר את תרגיל הסרט שלה, כי אם היא תעשה את כל התרגילים שלה בצורה טובה כפי שהיא עושה באימונים, בסופו של דבר היא תעמוד על הפודיום בסיום אולימפיאדת טוקיו. וגם אם לא, היא עדיין תהיה המתעמלת הגדולה ביותר תוצרת הארץ.

אליפות אירופה בהתעמלות אמנותית נסגרה בשמיעת המנון התקווה. ואולי באמת יש עוד תקווה שכולן ימצאו את הדרך לעבוד באופן משותף בענף הישראלי, שפורץ גבולות פעם אחר פעם בקמפיין האולימפי הנוכחי. הרבה בזכות אירה ויגדורצ'יק, איילת זוסמן ואלה סמופלוב ישראל הפכה למעצמה בהתעמלות אמנותית. ובעת הזו, אולי הגיע זמן לאחד את השורות.

אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30