יום שלישי, 19.10.2021 שעה 07:50

"במונדיאל לא נהיה גם עם פפ, ליורו חובה לעלות"

אבי לוזון ל-ONE בשידור חי: "וילי לא מילא את תפקידו בנבחרות הצעירות", "צריך להיפרד מכל בני ה-30 ומעלה, כולל זהבי". וגם: סולומון, עבדה וחוגג

20 תגובות |
אבי לוזון (חגי מיכאלי)
אבי לוזון (חגי מיכאלי)

תוכנית ראיונות חדשה – ONE בשידור חי עם גידי ליפקין ואסי ממן אשר עוסקת בכל מה שבוער בספורט הישראלי, ולא רק, עם אורחים מפתיעים שמדברים על שלל נושאים. והפעם: פתחנו בראיון עם בן שהר ולאחר מכן דיברו גם משה סיני, אריק בנאדו ואבי לוזון, שהתייחס למצב הנבחרת, מינויו של רוטנשטיינר, מכבי פ”ת, משה חוגג, אלונה ברקת ומאבק האליפות.

אהלן אבי, חג שמח.
”חג שמח”.

וילי היה יכול לאמן אצלך?
”האמת, אתם מכירים את דעתי. וילי אם הייתי מחליט שהוא מאמן אז הוא היה ואם לא אז לא. כל יו”ר הוא צריך לבחור את המאמן שהוא רוצה. אם בחרו את וילי כנראה יש לו כישורים מתאימים. לא עבדתי איתו או דיברתי איתו 10 דקות רצוף אז איך אשפוט?”.

"להיפרד מכל בני ה-30 ומעלה, כולל זהבי"

אתה רואה את המשחקים וחי את הכדורגל שלנו?
”כשהביאו אותו כמנהל טכני אני מודה שהצבעתי בעדו, בניגוד לאנדי הרצוג כמאמן שלא חשבתי שזה מינוי נכון בגלל הניסיון שלו. ואז אני הצבעתי בעדו והסתבר שהוא פחות התעסק עם הצעירות והדרך שאני חושב שהוא מתאים אליה. לימים הסתבר שהוא נשאב כולו לאימון הבוגרת. למה נשאב? כי ראיתי במשחקים שהוא ישב למעלה ביציע והעביר הוראות. וגם כשהיה התנגשות עם הנוער במשחקים ואימונים הוא העדיף להיות בבוגרת ולא בנוער. אז כנראה שהוא יותר רצה להיות בבוגרת. זה כנראה התאים יותר לו וגם להתאחדות וליו”ר”. 

וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)

תמיד אמרת שלהתאחדות יש הרבה כסף, אז זה לא היה הסיפור.
”זה לא עניין של כסף. כנראה שהוא הצליח לשכנע את חסון והוועדה שהוא הכי מתאים”.

שינו חברך הצביע נגד המהלך.
”יש לי שיחות עם שינו, אתמול הוא גם לקח אותי למשחק. בפשטות אני אומר שאני לא חוזר בי ולא משנה דעתי, כך או כך. אני לא יכול לחוות דעה על בנאדם שלא דיברתי איתו רבע שעה. במחצית הראשונה הנבחרת שיחקה מצוין וחצי שני פחות טוב. אולי לא התאמנו את עצמנו לשינוי שלהם”.

שינו זוארץ (איציק בלניצקי)שינו זוארץ (איציק בלניצקי)

המאמן היה צריך להגיב יותר טוב?
”אין לי את הזכות לבקר מקצועית את וילי משתי סיבות – א’ אני לא מאמן, ב’ הוא נבחר על ידי היו”ר וחברי הוועדה והם צריכים לחוות דעה. אם זה היה מפ”ת יש לי את השיקולים שלי”.

אבי לוזון לא מבקר, זה מודל חדש?
”תראה לי מתי ביקרתי בתקשורת מאמנים. אם ביקרתי מישהו זה מישהו שעבדתי איתו או שאני מכיר”. 

הביאו אותו לנהל טכנית והוא לא מילא את התפקיד, אז איך אתה רואה את ההתנהלות?
”הוא נשאב לתפקיד המאמן בבוגרת ופחות מילא את תפקידו בצעירות. הוא מילא את אחריותו בקורס הפרו ופחות מילא את תפקידו בפיתוח הצעירות ושם אני יודע שהוא לא עשה את תפקידו ולכן כאן אני מעביר ביקורת. לא זכור לי שראיתי אותו במשחק נוער בישראל ולא משנה של מי, אז לטעמי לא מילא את תפקידו”.

אבי לוזון (חגי מיכאלי)אבי לוזון (חגי מיכאלי)

אז לא היה צריך להיפרד ממנו בגלל זה?
”כנראה רצו, אבל הוא הרשים את אנשי הוועדה שהחליטו שהוא מתאים לתפקיד. שינו היה נגד ושלושה בעד. לא יודע איך זה מתנהל”.

גם גרנט רצה לאמן מול סקוטלנד.
”אני יודע. ניסיתי לעזור אבל הבנתי שאי אפשר לעזור כי כל חברי הוועדה לא רצו. נקודה. מישהו בטיח שאם אברהם היה מאמן היינו מנצחים את סקוטלנד. אין מישהו שיכול להבטיח. אם מישהו היה בטוח שעם אברהם נעלה אני שם את ידיי וראשי שהיו נותנים לו לאמן”.

ו-וילי למכבי פ”ת?
”אני לא בנוי למאמנים זרים ומעולם לא עבדתי איתם בליגה”. 

וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)

אז אולי גם הנבחרת צריכה ישראלי?
”למה עדיף ישראלי? כי הוא מכיר מנטליות ואת השחקנים מכל הליגות. למה לא? כי הוא נשאב ללחצים עליו מצד מקורבים או חברי הנהלת התאחדות. שורה תחתונה, לצערי כל הישראלים הגדולים כבר התמנו – גוטמן, גרנט, קשטן, כולם, כל הבכירים אימנו את הנבחרת כולל שרף עם הדור הטוב ביותר וגם הוא לא הצליח בכלום. לצערי חוץ מעמנואל שפר אף אחד לא הצליח להביא לחלום. גם זרים שהיו פה כמו נילסן שהיה אלוף אירופה לא הצליח, גם אני חטאתי בכך עם פרננדז”.

אז מה עושים אחרת?
”הבעיה בשחקן ולא במאמן. אין לנו מספיק שחקנים שמתקדמים ועובדים קשה ומגיעים לרמות הגבוהות. כאשר יהיו 33 שחקנים שישחקו ב-5 הליגות הגדולות באירופה אז אפשר יהיה להזמין את כולם ולבחור את ה-11 וה-18 הכי טובים. הם ישחקו בליגות הטובות ביותר והתקדמו ואז יהיה סיכוי. היום יש לצערי 2 שחקנים בליגות הגדולות, שון ומונס, עוד 3 בליגות דרג 2, זהבי, דסה וסולומון, שאני מאחל לו לעבור לליגות הגדולות”.

מתי יעבור?
”אני מאוד רוצה אבל זה לא תלוי בי. אני מאמין שבזכות פיני זהבי הסוכן והקשרים באנגליה הוא יעביר אותו לשם במוקדם או במאוחר. ארסנל, טוטנהאם, כל קבוצה בכירה שם מועמדת לקלוט אותו”. 

מנור סולומון ו-וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)מנור סולומון ו-וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)

השחקנים שלך לא נספרו על ידי וילי?
”אני חושב שהיה יותר חכם בשבילו לתת להם. בקמפיין הקרוב לא רק וילי, גם עם פפ ואף מאמן לא נעלה. כל 5 המאמנים הטובים באירופה יחד לא מעלים אותנו למונדיאל. אם אני קובע אני חושב שווילי עשה טעות. הוא צריך לקחת צעירים מהליגה שלנו, ילדים בני 19-21 ולתת להם לשחק. עם כל הכבוד לוותיקים מעל גיל 30, הייתי משחרר אותם בצורה מכובדת, כולל זהבי. צריך לתת לצעירים ניסיון”. 

אז היה צריך להגיד לווילי לשלב את הדור הבא?
”אני לא נכנס לזה. אמרו לווילי לסיים מקום 3 כדי להראות התקדמות. אני חושב שצריך להכין את הקמפיין הבא ולהקריב את הנוכחי. אני חושב שנבחרת ישראל 20 שנה קדימה לא תגיע למונדיאל, אבל חייבת להגיע לכל יורו, כי שם זה 24 נבחרות והיינו בזמני מקום 18 באירופה אז צריך לעלות, נקודה. ב-16 נבחרות ידעתי שאין סיכוי, כשהגדילו ל-24 נבחרות כמונו צריכות להגיע. לצערי הקיץ הזה לא נהיה ביורו והיינו צריכים להיות שם”. 

שחקני נבחרת ישראל חוגגים עם דור פרץ (רדאד ג'בארה)שחקני נבחרת ישראל חוגגים עם דור פרץ (רדאד ג'בארה)

מה דעתך על ההתנהלות של חוגג?
”הוא עשה טעויות וזה טבעי. הוא חסר ניסיון. אני מאמין שהוא לומד ומסיק מסקנות, גם אם טעה הוא שילם על כך מכיסו. אני לא עוקב אחרי בית”ר כל כך מקרוב אבל אם היא בפלייאוף התחתון ולא בגביע אז היא נכשלה וקודם כל הבעלים אחראי לכך”. 

עבור מכבי פ”ת מהי הצלחה? 
”בגביע לא הודחנו מול יפו או עפולה אלא מול מכבי חיפה בחוץ. בליגה אני חושב שכיוונו לפלייאוף העליון והשגנו את זה. היינו צרכים להיות מקום 4 אבל אנחנו נקודה משם אז אפשר לסגור את הפער. הייתה ירידה בחודש האחרון כי היה עומס בלתי נסבל אבל השלמנו 2 משחקים שנדחו בגלל קורונה לא באשמתנו, וב-4 שבועות שיחקנו 10 משחקים וזה עומס קשה לכדורגלן הישראלי. אם זה היה בזמן, ושוב זה לא היה אצלנו הקורונה, אז התוצאות היו אחרות”.

אבל מה יהיה עם האוהדים?
”יש לי הפתעה לאוהדי מכבי פ”ת, הם רוצים חינם אבל להיכנס עולה כסף אז הם לא באים, זה מאוד פשוט. הם רוצים הזמנות. אם הייתי נותן להם חינם היו באים 2,000 אוהדים, כשצריך לשלם 800 שקל או מנוי ב-300 שקל אז רק כמה מאות מגיעים. לצערי הרבה אוהדים עשירים יש לנו, אבל הם קמצנים. שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה”.

אוהדי מכבי פתח תקווה (שחר גרוס)אוהדי מכבי פתח תקווה (שחר גרוס)

מה עם ליאל עבדה, האם לא קפצת מעל הפופיק בינואר?
“הכותרות היו מוקדמות בשבוע אבל הכל אמיתי. יש הצעה ואני לא יודע אם המאמן לא רצה כי הוא שלח שליחים ואמר שהוא רוצה ודיבר עם אנשים בארץ, אבל הוא הכניס סעיפים הזויים שסירבתי להם ובדיעבד הכל לטובה. הוא יימכר ותג המחיר זה 5 מיליון אירו על 75 אחוז. גם אם ישחק ויבקיע בנבחרת אני נשאר עם אותו מחיר”.

איך עבדה השחקן היחיד בארץ בלי סוכן?
”הוא מבין שאנחנו רוצים הכי טוב בשבילו והאחריות שלי כלפיו יותר גבוהה מכל סוכן. הוא לא נפגע ורק מרוויח כך”.

ליאל עבדה (שחר גרוס)ליאל עבדה (שחר גרוס)

נחזור לקבוצה, ניצחתם את כל הגדולות, תקבעו את האלופה?
“לא יודע, אבל אני יכול להבטיח שב-10 משחקים אין כוונה להרים ידיים. כל המשחקים מבחינתו הם כמו גמר גביע המדינה”.

מה לגבי אלונה ברקת, היא “תשתולל” עונה הבאה?
“אני לא יודע אם תשתולל, אבל אלונה תשקיע כספים כדי להתמודד על אליפות. נקודה”.

אלונה ברקת (רדאד ג'בארה)אלונה ברקת (רדאד ג'בארה)

מי תזכה באליפות?
“לדעתי זה יהיה על הקשקש עד מחזור לפני הסוף. אני לא מהמר כי תהיה השפעה מאוד גבוהה למפגשים ביניהן. לנו יש מגש קשה מאוד בחיפה אבל נעשה כל לנצח. ברור תאורטית שאם חיפה תנצח את שני המפגשים הקרובים יהיה לה יתרון פסיכולוגי אדיר להמשך, אבל גם יכול להיות ההפך”.

מה עשה עד היום אורן חסון כיו”ר ההתאחדות?
“אני לא יודע כי אני לא בהתאחדות. אני יודע שבקטע של תשתיות מיישמים את הקומה השנייה בשפיים. בונים גם עוד מגרש או שניים שם ובונים מרכזי מצוינות באשקלון ובצפון. אני בטוח שזה יתרום. לגבי מגרשי אימונים צריך 200 כאלה אבל צריך תמיכה של הממשלה. בסוף תהיה ממשלה, אבל הפוליטיקאים יותר חזקים”.

אורן חסון,יו"ר ההתאחדות לכדורגל (ההתאחדות לכדורגל)אורן חסון,יו"ר ההתאחדות לכדורגל (ההתאחדות לכדורגל)

תחזור להתאחדות?
”לא. אני עשיתי את שלי. עשיתי דברים טובים כך אומרים וכך אני רוצה להיזכר. אם אי פעם יבקשו עזרה אשמח לתת אותה כי אני אוהב את הכדורגל הישראלי”.

איך יסתיים המאבק בין ההתאחדות למנהלת?
“זה לא מאבק זה על סמכויות. זה ייגמר בזה שיישארו ההתאחדות והמנהלת גם בעוד 5 שנים”.

אסור לפספס
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
נגןהידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי
הידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי