יום ראשון, 22.05.2022 שעה 07:17

לא הכל ורוד: ליגות הנשים בארץ במשבר

החלטות וחוקים מוזרים, מעט קבוצות, מחסור בתקציבים, אפליה ועתיד לא ברור. לרגל יום האישה הבינלאומי, תמונת מצב אמיתית על ספורט הנשים בישראל

|
מכבי ארזים ר
מכבי ארזים ר"ג מול הפועל ראשל"צ (עמית שיסל, איגוד הכדוריד)

יום האישה הפך בשנים האחרונות להיות יום של העצמה. סיפורים נהדרים, הצלחות מסחררות והרבה אופטימיות לקראת העתיד. אבל המצב האמיתי של ספורט הנשים בישראל לאו דווקא גורם לתחושת סיפוק או נינוחות. ברוב המקרים, ההפך הוא הנכון. בזמן שהעולם המערבי מתקדם ושם את הספורטאיות במרכז הבמה, בארץ המצב רק הולך ומידרדר.

יותר ויותר נשים אמנם עושות ספורט עממי, כמו בליגת הכדורשת שהולכת וגדלה משנה לשנה בעיקר בקרב האמהות, אבל בספורט המקצועני לא הכל עובד כמו שצריך. בכדורגל קבעו חוקים מוזרים שלא תמיד נאכפים, בכדורסל הליגה הלכה לאחור, ביתר ענפי הכדור הקבוצות קורסות, ספורטאיות בספורט אינדיבידואלי נאלצות להוציא הון תועפות מכיסן כדי להתקדם והעתיד נותר בערפל. ONE עם תמונת מצב מדאיגה.

ליגת הכדורשת. הולכת וגדלה משנה לשנה (משה חרמון)ליגת הכדורשת. הולכת וגדלה משנה לשנה (משה חרמון)

כדורסל נשים: כבר לא מה שחשבתם
אם בעבר הענף המצליח ביותר היה כדורסל הנשים, בשנים האחרונות עושה רושם שמשהו לא טוב עובר על הענף. זה בא לידי ביטוי למשל בהתפרקות של אליצור רמלה, שהייתה סמל להישגיות עם הופעות מכובדות במפעלים האירופים והמון משחקים מרתקים. מי שהסתובב באולמות, ראה בעבר מגרשים מלאים לאורך רוב העונה. כיום, הקהל מגיע בעיקר בסדרות הגמר ובשאר המשחקים היציעים די ריקים, כמו במשחק הצמרת האחרון בין הרצליה לרמת חן שאליו הגיעו רק עשרות בודדות של צופים.

שי דורון. אשדוד הביסה את רעננה ב-68 נק' הפרש (נעם מורנו)שי דורון. אשדוד הביסה את רעננה ב-68 נק' הפרש (נעם מורנו)

רבים בענף טוענים כי הליגה ניזונה מתקציבים נמוכים יחסית וגם ממוצע השכר ירד בהתאם, מה שהוביל לגל נטישה של שחקניות ישראליות ומתאזרחות. אחת מהבעיות של הענף היא שהליגה הלאומית מציעה לשחקניות את אותו השכר בעבור פחות עבודה, מה שמאפשר להן לעבוד פחות בכדורסל ויותר בעבודות אחרות, ובתוך כך לשחק יותר דקות בקבוצות הלאומית באווירה משוחררת יותר בלי תחרות עם זרות.

בתווך, לליגה זרמו שחקניות צעירות תוצרת האקדמיה שרוצות לשחק גם בעבור שכר נמוך יחסית, כך שמצד אחד הליגה אולי קיבלה תנופה מסוימת בקרב השחקניות, אבל מצד שני הרמה הכללית ירדה. "אין כסף, העונה קצרה ויש תחושה שרק מכוח האינרציה זה ממשיך עוד עונה ועוד עונה", סיפר גורם שקשור לענף.

אורנה אוסטפלד. "הקבוצות מתות" (יניב גונן)אורנה אוסטפלד. "הקבוצות מתות" (יניב גונן)

"לפני כמה שנים הקמנו את המינהלת מתוך אמונה שהיא תשווק ותקדם את כדורסל הנשים עם יותר מהות ותוכן, אבל נכון לעכשיו זו אחת מהנפילות הכי גדולות שהיו לענף אי פעם", ציינה אורנה אוסטפלד. "מענף הישגי ונוצץ, עכשיו כבר אין תחרות, אין עניין ואין קהל. חוץ מאשדוד, כל הקבוצות עם סגל קצר והמינהלת לוקחת את רוב הכסף שהיא מקבלת לטובת שיווק על חשבון הקבוצות. והקבוצות מתות, פשוט מתות. האיגוד והשרה צריכים להתערב, אי אפשר לשווק מוצר שהוא לא טוב. גם הכספים שאמורים להגיע לקבוצות דרך אתנה מגיעים רק אם הן עושות פעילויות מחוץ לכדורסל ויש תחושה שדואגים לכל מה שמסביב במקום לכדורסל עצמו".

במינהלת הליגה מתקשים כבר כמה שנים טובות להרים את העסק ולאחרונה גם השרה מירי רגב ביקרה את ההתנהלות של גופים כדוגמתה. "אנחנו נדאג לקבוצות ואם המינהלת לא יודעת להביא כסף, שתתפטר", אמרה השרה.

כדורגל נשים: אין דין ואין דיינים
בדומה לכדורסל, גם בליגת הנשים בכדורגל יש תשע קבוצות. אחת מהן, היא קבוצת האקדמיה של ההתאחדות לכדורגל. היא הוקמה במסגרת פרויקט מצוינות שאת הפירות שלו יתחילו לקטוף אולי בעתיד. יש בה את שחקניות דור העתיד שמקבלות תנאים טובים להצלחה, אבל קצת תמוה לדעת שהקבוצה הזו משתתפת קבועה במשחקי הליגה.

"הגענו למסקנה שהפרויקט הזה צריך מסגרת תחרותית ראויה", הסבירה שרון זאבי מאגף הנשים בהתאחדות, ומי שעזרה בזמנו בהקמת האקדמיה לכדורסל עם אלי רבי. "הקבוצה נמצאת בליגה מהסיבה הפשוטה שאם הבנות האלה ישחקו בליגת הנערות או בלאומית, לא תהיה להן תחרות. לכן הפתרון הוא לשחק בליגת הנשים הראשונה. זה מעורר הרבה הדים, אבל מצד שני אין להן ליגה אחרת שבה הן יכולות לשאוף למעלה ולהתפתח, כך שבטווח הרחוק זה יעשה רק טוב".

שרון זאבי (רדאד ג'בארה)שרון זאבי (רדאד ג'בארה)

אם פעם קבוצות עשו "הצגה מוקדמת" לפני משחקי הליגה ובגמר הגביע של הגברים, אז היום זה לא קורה ואולי אפילו רחוק מכך. המשחקים מתקיימים בשעות הערב המאוחרות, בימים משתנים ורובם נעשים על מגרשי דשא סינטטי, בלי שידורים, בלי דיווחים ובלי שום קשר למועדוני ליגת העל של הגברים. באירופה ובארה"ב, יש לציין, זו כבר תעשייה של ממש.

כדי לפתח את הענף בארץ, בהתאחדות החליטו להעלות את כמות הזרות המותרת לשלוש בכל קבוצה, אבל יחד עם זאת דאגו לחקיקה שתחייב אותן גם לשתף שחקנית צעירה. הרציונל שעומד מאחורי ההחלטה הוא לא להזניח את הדור הבא בזמן שכמות הזרות עלתה. בשביל זה, הוחלט על שינוי בתקנון, שכעת מחייב את כל קבוצות הליגה לשתף למשך 45 דקות לפחות בכל משחק שחקנית צעירה אחת מתחת לגיל 20.

אלא שבמציאות, קבוצות הליגה מתקשות לעמוד בחוק כשהמאבקים על האליפות או ההישרדות עומדים על הפרק. הקבוצה מקרית גת, למשל, רוצה לזכות השנה באליפות היסטורית והיא לא עמדה בחוק באופן מוצהר, כך שאחרי כמה אזהרות וקנסות היא ספגה עונש של הפסד טכני. אלא שאחרי הערעורים, דייני בית הדין העליון החליטו לוותר לה על העונש כדי שלא לפגוע בעיקרון הספורטיביות. אז מה אם היא, לעומת האחרות, לא שמרה על החוק כל העונה.

שחקניות הנבחרת (נעם מורנו)שחקניות הנבחרת (נעם מורנו)

ובזה לא מסתיימים ענייני החוקה. עקב חוסר תחרותיות במשך השנים, תקנון האליפות שונה כך שמיקומים בטבלה לא יכולים להיקבע על הפרשי שערים או מאזנים פנימיים בין הקבוצות. למעשה, אם יש שוויון במספר הנקודות והניצחונות, התקנון מורה על משחק מכריע בין השתיים.

זה מה שגרם להתאחדות לדחות בשבוע האחרון את פתיחת משחקי הפלייאוף בעבור משחק הכרעה בין הקבוצות שבמקום השני והשלישי, שבאופן תמוה התמודדו זו מול זו במשחק נוסף על השיבוץ לסדר המשחקים בפלייאוף העליון. שתיהן בכל אופן, נשארו אחרי המשחק עם אותה כמות הנקודות, אבל חוק זה חוק וההתאחדות צריכה להכריע מי מביניהן תשובץ בתור הקבוצה שתקבל את המשחקים של המקום השני בפלייאוף ומי של המקום השלישי. ספק גדול אם מי מביניהן לקחה את הנושא ברצינות. השיפוט בליגה, אגב, זו כבר סוגיה בפני עצמה ולא פעם השחקניות התלוננו על יחס מזלזל שטופל ע"י ההתאחדות.

גם הנבחרת הידרדרה בדירוג תחת המאמן מאיר נחמיאס, שבאופן מפתיע נבחר לקדנציה נוספת, אחרי שסיים את החוזה בתום הקמפיין האחרון, ומאז במשך שמונה חודשים לא היה מאמן ולא הייתה פעילות. כעת, הנבחרת תצטרך לשחק בטורניר טרום מוקדמות המונדיאל שייערך בחודש הבא, ורק אם היא תסיים אותו במקום הראשון בבית היא תוכל למעשה להשתתף במוקדמות עצמן.

מאיר נחמיאס (משה חרמון)מאיר נחמיאס (משה חרמון)

כדוריד נשים: אפליה עם מתנות זולות ומבזות
הליגה בכדוריד מונה עשר קבוצות, כשבפועל יש קבוצות שמדשדשות בין דחייה וביטול משחקים עקב מחסור בשחקניות. לא פעם משחקים מתנהלים בסגל חסר שכולל בתוכו הרכב בלבד ומשחקים מסוימים מסתיימים בהפרשים גדולים של 20 שערים ומעלה.

כיום פעילות 118 שחקניות כאשר כ-30 אחוזים מתוכן הן בין הגילים 35-54 ובשל המחסור בשחקניות, לאחרונה הוחלט על העלאת מספר הזרות משתיים לשלוש. ההבדלים בין חמש המובילות ליתר הם די ברורים ובקבוצות מדווחים גם על אימונים לא סדירים: "שחקניות שעובדות כל היום מבינות שישחקו בכל מקרה והן לא ממש מגיעות בגלל זה", טענו גורמים שונים בענף.

בפברואר האחרון נערכו משחקי חצאי גמר הגביע בימים נפרדים לגברים ולנשים, כאשר הגברים זכו בכרטיס טיסה לאירופה בעוד שבמשחקים ששוחקו כמה ימים קודם לכן אצל הנשים, זכו המצטיינות בשובר לארוחה בסך 200 שקלים שבסוף גם התגלה כשובר שאינו בתוקף. האפליה בעניין התשורות היא לא דבר חדש ובשנה שעברה במשחקי הגמר זכה השחקן המצטיין באופניים חשמליים בעוד שהשחקנית המצטיינת קיבלה נעליים. באיגוד, מנגד, טענו שהפרסים ניתנו ע"י ספונסרים.

יחד עם זאת, בשנים האחרונות נעשתה השקעה גדולה יותר בנבחרות הצעירות של הבנות ועומדות לרשותן צוות מאמנים רחב שעובד מסביב לשעון. בנבחרת הבוגרת הסיפור הוא קצת שונה. לפי דיווחים שונים, הרצינות היא לא אותה רצינות גם מצד הצוות וגם מצד שחקניות הנבחרת, שתלויות בעבודות אחרות. לאחרונה הוקמה ועדת נשים באיגוד בראשותה של מונסה בר, שפועלת לקדם את הענף ואולי בעקבות זאת ייקחו את הנשים קצת יותר ברצינות.

בנות הרצליה נגד מ.כ חולון (עמית שיסל, איגוד הכדוריד) בנות הרצליה נגד מ.כ חולון (עמית שיסל, איגוד הכדוריד)

כדורעף נשים: האיגוד משקיע, הקבוצות שוקעות
אם יש איגוד שמנסה לשפר בכל הכוח את הענף שלו הוא איגוד הכדורעף. גם הפוטנציאל שבו הוא גדול יותר כי מבין כמות השחקנים הפעילים, כ-48 אחוז הן נשים. לאחרונה חנכו באיגוד את פרויקט 2024, שבמסגרתו יושקעו מידי שנה כארבעה מיליון שקלים בנשים.

"פרויקט זלינגר" המוכר הופסק אחרי כמעט עשור והמאמן הוותיק עזב את תפקידו לאחר שבאיגוד חשבו לשנות כיוון למרות העובדה שהנבחרת הגיעה לאליפות אירופה לראשונה מזה שנים רבות. "קידמנו שחקניות והפרויקט הצליח, אבל רצינו תכנית קצת שונה", התייחס לכך יניב נוימן, מנכ"ל האיגוד. "בפרויקט הקודם מרב ההשקעה הייתה בשפיץ שלמעלה והפעם החלטנו לפזר את הכסף גם למטה, במטרה לייצר עוד שחקניות. נכון לעכשיו הבנות מתאמנות בנבחרות בבקרים ובאגודות בערבים, עם מאמן איטלקי חדש ומוכח מהרמות הגבוהות".

זלינגר והשחקניות (איגוד הכדורעף) זלינגר והשחקניות (איגוד הכדורעף)

הרמה של הליגה, עם זאת, היא עדיין לא גבוהה. יש רק שמונה קבוצות בליגת העל לנשים, שרובן משתפות שלוש זרות, כשמתוכן משחקות שתיים שהן מובילות על כל היתר בפער ניכר, הפועל כפ"ס ומכבי חיפה. לקבוצות המובילות יש גם ייצוג די הולם במפעלים האירופאים וגם שם באיגוד מנסים להתערב כאשר החליטו כי גמר הגביע יתקיים באולם אחד, יחד עם הגברים, כשהמשחק המרכזי היה דווקא זה של הנשים. אז אמנם ישנה התעוררות מבחינת האיגוד, השאלה מתי היא תגיע גם לשטח ותתרחש גם באגודות.

במשרד התרבות והספורט הודיעו כי בשנה הקרובה יותר תקציב יופנה לנשים מתוך תקציב הטוטו, עם גידול של כשישה מיליון שקלים סה"כ לענפי הכדור. קבוצות הכדורסל והכדורגל יקבלו פי שלושה יותר, הכדורעף והכדוריד יקבלו פי שניים. המטרה היא לחזק את האגודות עצמן, אבל השאלה הגדולה יותר היא לאן באמת ילך הכסף.

בענפים אחרים, בעיקר האינדיבידואליים שבהם, המצב קצת יותר מורכב. לא מעט כסף מגיע דווקא מהבית, מההורים שמממנים את הספורטאיות שלהם. בטניס, למשל, בלי מאמן ברמה גבוהה והשקעה אדירה, קשה מאוד להצליח. ובתוך כך, יש גם דור נשים נפלא למשל בענפי השייט והג'ודו, שם עובדים בשיטת הנבחרות, ואפילו בגולף, ממנו צמחה לישראל נציגה בליגת ה-LPGA, שנחשבת ליוקרתית ביותר בעולם. למזלה, היא גדלה בקיסריה והצליחה למצוא תמיכה. לאחרות זה לא תמיד הולך והן נאלצות לשלם מכיסן הון תועפות. אצל הנשים, מסתבר, יש מחיר להצלחה ולא תמיד הכל ורוד.

נבחרת הנשים בכדורעף (איגוד הכדורעף) נבחרת הנשים בכדורעף (איגוד הכדורעף)

תגובת מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל: קיימת מגמת שיפור
רו"ח איריס שטרק, יו"ר מינהלת ליגת העל לנשים בכדורסל, מסרה בתגובה לדברים: "מדובר בליגה תחרותית ומעניינת, עם משחקים מרתקים כל העונה. העובדה שזהות הקבוצה הרביעית שתעפיל למשחקי חצי גמר הפלייאוף טרם ידועה ותיקבע רק במחזור האחרון, מעידה על התחרותיות הרבה בליגה. גם זהות היורדת לליגה השנייה, נקבעה רק במחזור הסיום של הפליאוף התחתון, במותחן של 40 דקות".
"לאחרונה, הצליחה המינהלת, באמצעות ההליך המתנהל בבג"צ להגדיל את תקציב התמיכה, המועבר ישירות מהטוטו לכל קבוצה בליגה, פי שלושה. מ-150 אלף ש"ח שקיבלה כל קבוצה עד כה, השגנו 450 אלף ש"ח לכל קבוצה, וזה בהחלט הישג גדול. במסגרת הבנות אלה, ויתרה המנהלת על חלק מהתקציב שהיה מיועד למנהלת הליגה, כך שהחל מהעונה הסכום אמור להיות מועבר ישירות לקבוצות”.

איריס שטרק (אחמד מוררה)איריס שטרק (אחמד מוררה)

"אנו תקווה שהגדלת התקציב תאפשר לקבוצות נוספות לעמוד בדרישות הבקרה התקציבית ולהצטרף לליגה כבר בעונה הקרובה ובכך יתווספו כמובן עוד משחקים. נדגיש, דירקטוריון מנהלת ליגת העל, המורכב מראשי הקבוצות, הוא זה שקובע את שיטת המשחקים, הנראית לדירקטורים כמתאימה ביותר”.

"בשנים האחרונות קיימת מגמת שיפור באיכות המוצר. ברור לכולנו שחלק ניכר מהשיפור הוא תלוי תקציב. רשמנו הישג מרשים עם הגדלת התקציב שיאפשר לקבוצות לייצר בעתיד הקרוב רמה מקצועית גבוהה יותר, ובכך לשפר את איכות המוצר. המנהלת מצידה תפעל לשווק ולקדם את הליגה כמתחייב מתפקידה”.

"החלק המועבר למינהלת הופחת בכ-50%. תקציב המנהלת משמש לקידום המטרות הקבועות בתקנון ובהתאם למדיניות הנקבעת על ידי דירקטוריון המנהלת המורכב כולו מנציגי הקבוצות המשחקות בליגה. תקציב המינהלת אשר אושר על ידי הדירקטוריון מיועד לתפעול הליגה, לשיווק וקידום המשחקים וכן לתמיכה כספית בקבוצות. נציין כי משרד התרבות והספורט, באמצעות פרויקט "אתנה", רואה במנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל גורם חשוב ובעל השפעה רבה לשינוי עמדות לקידום כדורסל הנשים בישראל".

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
נגןחזקה בביזנס: הקמפיין הלוהט של מישל גרציג
טיבו מבסוט: הקמפיין הלוהט של מישל גרציג
נגןחבר חדש בבית משפחת בקהאם - קוקו הארנב
חבר חדש בבית משפחת בקהאם - קוקו הארנב