יום שבת, 13.04.2024 שעה 02:38

"לא נעמוד בדרכו של חיים, אבל רוצים אותו פה"

אחרי ההפסד בחצי הגמר, גינצבורג מסכם בראיון מיוחד: על המאמן, היורו הקרוב (אם נעבור את הבתים, זו סנסציה") והחזון. תומר חבז, שליח ONE לארגנטינה

|
בוני גינצבורג (איציק בלניצקי)
בוני גינצבורג (איציק בלניצקי)

אחרי שבמשך שלושה שבועות, סיפקה נבחרת ישראל עד גיל 20 את התחושה שהיא יכולה לזכות באליפות העולם ולרשום את ציון הדרך ההיסטורי הגדול בתולדות הכדורגל הישראלי, אמש, היא נכנעה 1:0 לנבחרת אורוגוואי בחצי הגמר ותנסה להשיג את המקום השלישי מול דרום קוריאה ביום ראשון.

מי שהתמוגג מהטורניר המדהים של הנבחרת בדרך לקיץ עמוס לנבחרות הצעירות של ישראל, הוא המנהל הטכני, בוני גינצבורג, שהגיע להתאחדות לפני כשנה וחצי כבר רושם הצלחות רבות. כעת, בראיון מיוחד ל-ONE, הוא מדבר על העלתם של חמישה משחקני הנבחרת לנבחרת הצעירה והבוגרת של ישראל, האכזבה מההדחה, העתיד וההפסד לאורוגוואי.

עם אילו תחושות אתה יוצא?
“תחושות מעורבות. מצד אחד גאווה גדולה אבל גם אכזבה. עשינו מסע מדהים, שסחף מדינה שלמה. למרות שאנחנו 20,000 קילומטרים מהארץ, הרגשנו כל הזמן שמדינה שלמה עוקבת בדריכות וגאה בדרך שהנבחרת שיחקה. מצד שני, אני מרגיש שעם תנאי מגרש יותר טובים, היינו מנצחים את המשחק הזה”.

אוהדי נבחרת ישראל בפתיחה. "מסע שסחף מדינה שלמה" (פרטי)אוהדי נבחרת ישראל בפתיחה. "מסע שסחף מדינה שלמה" (פרטי)

“אני מברך את אורוגוואי, מאחל להם בהצלחה נגד איטליה, אבל זה היה על הקשקש ויכול היה גם להיות הפוך. מפה, צריך להסתכל קדימה על שנתון שלא אמר את המילה האחרונה. אני משוכנע שבהתכווננות שלנו, יהיו פה שחקני בוגרים בוודאות, כשאחד כבר נוסע (רוי רביבו)”.

כולם דיברו על הדשא בלה פלטה. לא שקלתם לפנות לפיפ"א?
“יש כתובת אחת וזו פיפ"א, אבל פיפ"א עשתה פה טורניר מדהים במינימום זמן. צריך להצדיע גם להם וגם לארגנטינה על חלופה מהירה. אני חייב להגיד שהייתי מאוד סקפטי שהם יעמדו בתאריכים והם לקחו את זה ועשו טורניר כשבמקביל כל התחרות הדרום אמריקאיות בעיצומן. המגרשים פה תפוסים, אבל הם בכל זאת הצליחו לייצר פה יש מאין. מתי ראית שתחרויות כאלה משוחקות בהצגה כפולה? כמות המשחקים ששוחקו היא יותר גדולה אפילו מבמושבה. היו 18 משחקים בלה פלטה, כשאפילו במחזור הראשון ששיחקנו פה הדשא לא היה משהו”.

“אם היה דשא אחר? לא יודע, אני חושב שהמשחק היה משחק שונה. זה היה עוזר להם, אבל גם לנו במיוחד. בסה"כ הכללי, אני חושב שאנחנו לא נופלים מאורוגוואי ואולי אפילו נבחרת יותר טובה, אבל בסוף הם אלו שניצחו, אלו שלקחו את ההזדמנות. צריך למחוא להם כפיים ולהסתכל קדימה בגאווה גדולה. אנחנו צריכים להסתכל קדימה. כשאני אומר קדימה, אני ומשה וכל הצוותים מסתכלים גם על נבחרות הנוער השונות, מרכזי הפיתוח והאקדמיה”.

אחמד סלמן מול אורוגוואי. "לא נופלים מהם" (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)אחמד סלמן מול אורוגוואי. "לא נופלים מהם" (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

אם אתם מבואסים מהפסד בשלב כזה, זה רק ממחיש את ההישג הגדול.
“אני לא מופתע שאנשים מאוכזבים, כולנו היינו מאוכזבים. החוכמה היא להתעשת מהר וזה מוכיח כמה הם ספורטאים. כשאתה ספורטאי, גם כשאתה מפסיד באימון אתה לא אוהב את זה, אז על אחת כמה וכמה בחצי גמר המונדיאל. זה המצב, אי אפשר לשנות את זה”.

על מה נפלנו במשחק הזה?
“אני חושב שהיו לנו הזדמנויות שלא לקחנו ואני חושב שבסוף המשחק היה משחק מאוד מאוד שקול. אני גם מסתכל על הנתונים של ה-GPS וזה היה משחק שניכר שהוא השישי בטורניר, אבל אפשר לראות עד כמה הנפח של הפיזיות ושל האינטנסיביות באו לידי ביטוי. נדרשו מאמצים מאוד גדולים במשחק הזה”.

דיברת על המשכיות, זה בא לידי ביטוי בהתקדמות עכשיו של השחקנים מפה לנבחרת הבוגרת ולנבחרת הצעירה.
“ישבנו כבר לפני כמה חודשים לתכנון. הבנו שאין לנו מאגר גדול של שחקנים שיכול להיות רק בנבחרת הזאת או רק בנבחרת הזאת. סימנו כמה שחקנים שיהיו עם הנבחרת הצעירה במקביל לפה ולשחקנים הללו, דאגנו בכל הקשור להיבטים הפיזיולוגיים. היו כאלה שלא שיחקו, אז דווקא הטורניר הזה היה עבורם טורניר הכנה טוב מאוד. אבל גם שמישהו לא משחק, אם אתה מכניס אותו לקצב מאוד גבוה כבר בהתחלה, הוא חשוף לפציעות”.

רוי רביבו במאבק. ישר מהנוער לנבחרת הבוגרת (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)רוי רביבו במאבק. ישר מהנוער לנבחרת הבוגרת (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

“אלו שכן שיחקו, אתה צריך לראות איך אתה ממנן להם את כמות הדקות ואיך אתה עושה את זה. ידענו שיש פה שחקנים שיהיו בשתי המשימות ושצריך לתכנן את זה. שום דבר הוא לא מקרי. התכנון נגע לכל שלב בטורניר: מה יקרה אם לא נעבור את שלב הבתים, מה יקרה אם נעבור את השמינית, הרבע וכו’. בשלב הזה, זה היה ברור לנו שבמידה ונודח, נשחרר אותם מהמשחק הנוסף והם יחלו את הליך ההתאוששות”.

תסביר.
“צריך לקחת בחשבון את הג’ט לג. מבחינת לוחות זמנים, יש משחק הכנה ב-15.6 נגד בלגיה, כעבור שלושה ימים נוסעים לגאורגיה ומיד לאחר מכן מגיע המשחק הראשון. הכול צריך להיות מאוד מדויק”.

אז אותם שחקנים היו בתכנון כבר הרבה זמן.
“כל מי שפה והולך לצעירה, טעם את הנבחרת הצעירה כבר, למעט אור ישראלוב. בנסיעה לשווייץ למשחקי ההכנה נגד שווייץ וקרואטיה גם תומר צרפתי היה, גם רביבו היה וגם דור תורג’מן וסתיו למקין היו. אם כבר אנחנו מדברים על הצעירה, אז גם מהבוגרת צריכים להגיע שחקנים: גם דניאל פרץ השוער, גם אוסקר גלוך. לצערנו דורון ליידנר נפצע וליאל עבדה לא משוחרר. ההכנה של הנבחרת הצעירה היא מאוד מורכבת”.

דורון ליידנר. "ההכנה של הצעירה מאוד מורכבת" (שחר גרוס)דורון ליידנר. "ההכנה של הצעירה מאוד מורכבת" (שחר גרוס)

רוי רביבו לנבחרת הבוגרת זו הטלת פצצה.
“קודם כל, מי שרצו אותו והזמינו אותו היו אלון חזן ויוסי בניון. הם סגרו את זה איתי וכמובן שעדכנתי גם את גיא (לוזון). אנחנו לא מפחדים לתת לשחקנים צעירים הזדמנות אם הם טובים. רוי הוא טוב, יש מצוקה בעמדה הזאת עם הפציעה של ליידנר. אם ליידנר לא היה נפצע, רוי היה הולך רק לצעירה. אני רואה הרבה שחקנים מהנבחרת הזאת פה שיהיו שחקני נבחרת בוגרת. אם הם ימשיכו בהתפתחות הזאת הם יגיעו מהר מאוד לבוגרת”.

איזה רגע תנצור מהטורניר הזה?
“היו הרבה רגעים. עצם המשחק הראשון, שאנחנו בזירה הזאת מול קולומביה, זה משחק שנתן לי הרבה מאוד ביטחון. היינו יותר טובים מנבחרת מצוינת שכזו, למרות שנוצחנו. המשחק מול יפן עשה את התפנית המשמעותית, כי יכולנו לחזור הביתה אחרי שלב הבתים. הניצחון על ברזיל, שנבחרת ישראל הקטנה מנצחת ועוד נותנת פור של שני פנדלים שהיא מחטיאה לברזיל. ואתמול, שאנחנו משחקים את משחק חצי הגמר, שבתכלס היה משחק חוץ. היו 27,000 צופים שמתוכם היו לפחות 20,000 אורוגוואים”.

אולי בסוף החשיפה והטירוף סביב השחקנים פגעו?
“אני לא חושב. אני באתי מהתקשורת, אני מאמין בחשיפה ובלא לחשוש מהצלחה. לא כל הזמן להיות מפוחדים. אני כן חושב שהדברים צריכים להיות פתוחים ושקופים וברגע שיש גבול שטיפה עוברים אותו, אז מיד מסדרים את זה. אני לא חושב שעברנו את הגבול הזה, ממש לא. נהפוך הוא, במשך חודש במסע כזה, ההתנהגות הייתה מופתית מצד השחקנים, הצוות המקצועי והצוות התומך”.

הצוות הישראלי חוגג העפלה לרבע הגמר. "ההתנהגות הייתה מופתית" (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)הצוות הישראלי חוגג העפלה לרבע הגמר. "ההתנהגות הייתה מופתית" (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

איך שומרים על דריכות גבוהה למשחק על מקומות 3-4 ועוד בלי חמישה שחקנים משמעותיים?
“כל מי שנמצא פה בסגל הוא ראוי. עכשיו יקבלו את ההזדמנות שחקנים ששיחקו מעט או שלא שיחקו והם יצטרכו לקחת אותה בלי שום תירוצים. אנחנו ממש לא מוותרים על המשחק הזה בגלל שחרור השחקנים, זה פשוט כורח המציאות והנסיבות. עצם זה שאנחנו חייבים את השחקנים האלה שעוד דקה נכנסים ליורו. קח בחשבון את השישה או שבעה ימי ג’ט לג שיהיו להם כשהם יחזרו לארץ, כפי שקרה שהגענו לכאן. אנחנו חייבים לגונן עליהם פיזיולוגית. במצב רגיל אם לא הייתה כפילות של שחקנים בשתי נבחרות, בוודאי שהם היו נשארים פה וגומרים את הטורניר. זו הזדמנות טובה למי שלא שיחק ומי שישחק יעשה את המקסימום”.

איך אתה רואה את תופעת אופיר חיים? הוא הצליח בגדול והשאלה היא מה הצעד הבא? היו אנשים שרוצים לראות אותו פה להרבה שנים.
“אני מוכן. אם זו תהיה החלטה שלי ויתנו לי את המנדט להחליט. אחרי שהוא היה בכל המקומות בהם היה וחווה לצערי את מה שמאמנים חווים בקבוצות וכאן הוא חווה משהו שמסב לו נחת ואושר. המאמנים אצלנו הם לא רק מאמני נבחרות, הם גם משולבים במרכזי הפיתוח ובהדרכה. כשאני רואה את אופיר עובד עם ילדים במרכזי הפיתוח, את העין שלו כשהוא קולט מי שחקן ומי לא, את התשוקה והאהבה, זה מעולה לכולם”.

“אנחנו חיים בעולם עם מלא פיתויים ואם תהיה לו הצעה שאי אפשר לעמוד בפניה והוא ירצה ללכת, לא נעמוד בדרכו. אבל אני רוצה אותו ואנחנו רוצים אותו פה. מבחינתי, אופיר חיים הוא סיפור הצלחה נהדר ואני רוצה לראות אותו אצלנו במערכת. אלון חזן נמצא בהתאחדות לכדורגל 14 שנים, הוא היה מאמן נערים, נוער, צעירה והיום בבוגרת. המודל הזה של מישהו שנמצא בתוך המערכת, שהוא מאמן איכותי ויכול להתקדם, זה מודל טוב”.

אופיר חיים. "רוצים אותו פה" (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)אופיר חיים. "רוצים אותו פה" (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

היו אנשים שבדרך צקצקו בדרך ובתהליך או שניסו לשים רגליים?
“אני יודע שאנחנו מדינה צינית, שלכל אחד יש דעה ויש מה להגיד. אני מרגיש סיפוק אדיר ממה שאנחנו עושים, הפרטנרים שלי לחזון ולדרך רואים רק דבר אחד לנגד עינינו, איך אנחנו מפתחים את הכדורגל ובעוד כמה שנים, הנבחרת הבוגרת תקבל מאגר גדול של שחקנים איכותיים כדי שנוכל להגיע לטורנירים גדולים”.

אבל פה לא אוהבים ביטויים כמו "תהליך, “בסיס הפירמידה" וכו’.
“בסדר, אבל אם יראו לי מקום אחד שהיה במקום נמוך ועלה והשתפר בלי תהליך, שיגידו לי מה הם עשו, אם זה כדור שלקחו ופתאום הקפיץ את הכדורגל. אם אתה רוצה להצליח, יש תהליכים שלוקחים שנים. אני ראיתי את התהליך של הטניס בקנדה, תהליך שבו הפכו ילדים צעירים למדורגים בכירים, אבל זה תהליך שלקח 20 שנים. בתוך התהליך אתה כל הזמן בודק את עצמך וצריכה להיות בקרה, האם הדברים נעשים בצורה טובה ביותר ואיפה צריך להשתפר”.

מה אתה לוקח מהטורניר הזה? אילו בשורות?
“שיש תקווה ויש עתיד לכדורגל הישראלי. שחקני הכדורגל בישראל הם חומר גלם טוב. צריך להאמין בהם, צריך לטפח אותם ולהכשיר אותם וגם לתת להם את ההזדמנות. צריך להשתמש בכלים הכי מודרניים כדי לתת להם את האפשרות להצליח”.

בוני גינצבורג (אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)בוני גינצבורג (אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

בוא נסתכל קצת קדימה כמו שהזכרת קודם. בפתח אליפות אירופה לנבחרות צעירות.
“תראה, אם פה שיחקנו בבית המוות, שם זה עוד יותר. אמנם מדובר בהפרש של שנתון אחד קדימה מהשנתון שפה, אבל השנתון של עד גיל 21 הוא שנתון של שחקני בוגרים. וכששחקני הבוגרים שם משחקים, הם משחקים ברמות הכי גבוהות וזה רף אחר לגמרי. אבל מבחינתי, כל דבר שנוציא שם יהיה מבורך. אנחנו האנדרדוג של הבית הזה בוודאות, אבל אנחנו לא חוששים. הנתונים מאוד ברורים לפני”.

בניגוד לטורניר פה, יהיה מאוד קשה לעבור את שלב הבתים.
“בוא נגיד שאם נעבור את שלב הבתים, זו תהיה סנסציה מאוד גדולה. כל מי שמבין דבר או שניים בכדורגל, יודע שזו רמה אחרת. זו תחרות שונה ממה שקורה פה, אבל זה עוד תהליך בפיתוח השחקנים. מהנבחרת הצעירה יש גם שחקנים שהולכים לנבחרת הבוגרת. כל ההכנה של הנבחרת הצעירה הרבה יותר קשוחה ומורכבת מההכנה של הנבחרת שפה בארגנטינה, למרות שגם פה היה קשה כי אין לך ממש נבחרת של עד גיל 20, אלא זו הנבחרת של עד גיל 19 שפשוט התבגרה בשנה”.

“עדיין, גם שם, חלק מהשחקנים נסעו למחנה בפולין, הם חזרו עכשיו ושיחקו משחק אימון עם הנבחרת הבוגרת. עכשיו יבואו שחקנים גם מהבוגרת וגם שחקנים מנבחרת הנוער וזה מאוד מאוד מורכב כל הפאזל הזה. בוא נגיד שזו ההכנה הכי מורכבת של כל נבחרת בתוך 16 הנבחרות שם בטורניר”.

גיא לוזון. "ההכנה הכי מורכבת" (ראובן שוורץ)גיא לוזון. "ההכנה הכי מורכבת" (ראובן שוורץ)

כמה זה קשה להיעדר מהבית לתקופה כה ארוכה? הרי אתה תיסע גם עם הצעירה.
“אני מאוד מאוד מתגעגע לאשתי ולילדות שלי, אבל בכל דבר אתה יודע שתשלם מחיר. אני לא מתלונן על משהו, אבל אובייקטיבית זה מאוד קשה. אראה איך אני אתמרן, אבל אני לא הסיפור פה. הסיפור הוא הנבחרות הצעירות והכדורגל שלנו. לא היה קיץ כזה של שני טורנירים רצופים שבאים כתוצאה מהצלחה ממש גדולה פה. זו גאווה גדולה מאוד למחלקה הטכנית ולכל מי שנמצא בה”.

אסור לפספס
נגןמופע הכביש הכי טוב שראינו עם כדורגל
מופע הכביש הכי טוב שראינו עם כדורגל
נגןטמטמת: עשה תספורת בצורת אצטדיון כדורגל
טמטמת: עשה תספורת בצורת אצטדיון כדורגל
נגןמה תגידו על הביצוע הזה של דיא סבע?
מה תגידו על הביצוע הזה של דיא סבע?
נגןאיפה שומר הראש? פרצה למגרש והגיע עד מסי
איפה שומר הראש? פרצה למגרש והגיע עד מסי
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
יורו 2024
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */