יום חמישי, 11.08.2022 שעה 13:48

הטיפ שאף אחד לא מספר לכם על שריפת שומן

מאמן הבאדי בילדרים פול רביילה מגלה לכם מה לעשות בנקודה בה תהליך הירידה במשקל מגיע לפלאטו, וזה כנראה הפוך מכל מה שהכרתם. הטיפ שלא תרצו לפספס

|
ספק אם הכרתם את הטיפ הזה (pixabay)
ספק אם הכרתם את הטיפ הזה (pixabay)

אחת מהמשוואות היותר מוכרות של עולם התזונה הינה שאם נצרוך בכל יום פחות קלוריות ממה שהגוף שלנו צריך, נצליח לשרוף שומן ולרדת במשקל. האם זה עד כדי כך פשוט? לא אם אתם שואלים את היוטיובר ומאמן הכושר פול רבלייה, אשר מפיק סרטונים בעיקר על פי ניסיונו האישי כבאדי בילדר וכמאמן באדי בילדרים.

האחרון פותח את דבריו בכך שיש לא מעט מחשבונים ברשת אשר יגלו לכם מהי כמות הקלוריות הדרושה לכם מדי יום (BMR), וכי אם אתם רוצים לצאת לדרך עליכם להיות בגירעון קלורי של כמה מאות בודדות של קלוריות.

כל עוד זה עובד, כולם מרוצים וכולם מתמידים, אך באחוז גבוה מאוד מהמקרים הירידה מגיעה לקיפאון מסוים ואז קורה אחד משני תהליכים לא רצויים: או שאתם נלחצים ומתחילים להגדיל עוד יותר את הגירעון הקלורי שלכם ולהגביר את האימונים האירוביים (עייפות ו/או אובדן מסת שריר) או שאתם מתייאשים ומתחילים לזלול עד לנקודה שאתם אף עוברים את המשקל ההתחלתי.

רבלייה מסביר מדוע זה קורה: אותו BMR המעיד על כמות הקלוריות הדרושה לנו מדי יום הוא אינו נתון קבוע. הוא הולך ויורד ככל שאנו מתקדמים בתהליך, ולא רק שהוא יורד, הוא אף יורד בקצב הרבה יותר מהיר ממה שאנו מצפים.

יש לכך מספר סיבות: ראשית, סביר להניח שעקב החיסרון הקלורי נהיה עייפים יותר ונזוז פחות. שנית, ככל שאנו מאבדים משקל לגוף דרושה פחות אנרגיה כדי לנוע, ובנוסף יש גם תהליך של התייעלות – הגוף מבין שיש פחות קלוריות פר יום ולכן הוא מתייעל לעבוד עם פחות קלוריות.

בנקודה זו רביילה מציע פיתרון שהוא לכאורה הפוך מההיגיון: דווקא בנקודה בה אתם מרגישים שנתקעתם עליכם להעלות את הצריכה הקלורית שלכם בכ-20 אחוז. מופתעים? לא, אם תמשיכו לקרוא את המשך ההסבר.

רביילה מכנה את הצריכה הקלורית המוגברת הזו כ”הפסקת דיאטה”. זוהי תקופה של 14-7 ימים בהם למעשה אתם אומרים לגוף: “אנחנו לא במצב חירום ולא במצב של הרעבה, ואתה אינך צריך להיות במצב של חיסכון. ה-BMR היומי יכול לעלות בחזרה”. חשוב לציין כי עקב העובדה שנעלה את הצריכה הקלורית באותה "הפסקת דיאטה” תהיה לנו יותר אנרגיה להיות פעילים במהלך היום שלנו, מה שיחפה לכאורה על צריכת הקלוריות העודפת.

הגיע הזמן לאכול קצת יותר (pixaby)הגיע הזמן לאכול קצת יותר (pixaby)

רביילה נותן סיבה נוספת לשימוש בהפסקות הדיאטה והיא סיום התהליך בו הגעתם למשקל היעד שלכם. אם באותה נקודה, תגיעו לאחר דיאטה נוקשה של מספר חודשים, יש סיכוי רב שפשוט תחזרו לזלול כדי להשלים את כל הפינוקים עליהם ויתרם במשך זמן כה רב. לעומת זאת, אם תשתמשו בהפסקות הדיאטה, לא תגיעו לנקודת הסיום לאחר שלכאורה סבלתם זמן כה רב.

מתי נדע שהפסקת הדיאטה שלנו הסתיימה? יש סיכוי רב שאחרי מספר ימים תתחילו לראות שוב ירידה באחוזי השומן שלכם, מה שמעיד על כך שה-BMR שוב עלה ואז תוכלו לחזור לצריכת חסר של קלוריות.

חשוב לציין כי בעיקר בסיום הסרטון, רביילה חוזר ומדגיש כי שיטת “הפסקת הדיאטה” מתבססת על ניסיונו כבאדי בילדר ועל ניסיונו בהדרכת באדי בילדרים אחרים, זאת לצד כמובן ההסברים המדעיים שהוא נותן לאורך כל הסרטון.

שימו לב – כל האמור בכתבה זו הנו להעשרה בלבד. בטרם אתם בוחרים בתוכנית אימונים או בתזונה כזו או אחרת, עליכם להיוועץ בדמות מוסמכת אשר תתאים את האימון שלכם למצבכם הבריאותי ולכושרכם הנוכחי.

הכותב שי לב שימש בעבר כעורך הראשי של אתר ONE ובימים אלו עורך את מדור בריאות וכושר באתר. מאמן כדורסל בהכשרתו, מדריך חדר כושר ומאמן TRX מוסמך.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה!

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו