יום ראשון, 14.08.2022 שעה 00:45

תביעה מפתיעה של איל שפירא נגד האלמנות

בזמן שמשפחות חללי מינכן במו"מ לקבלת הפיצויים הגיעה לפתע התביעה. שפיצר: “עבדנו קשה למען כולם. נלחמות כדי שאיל יקבל את חלקו בדיוק כמו ילדינו”

|
אנקי שפיצר ואילנה רומנו (הוועד האולימפי)
אנקי שפיצר ואילנה רומנו (הוועד האולימפי)

בזמן שמשפחות י”א חללי מינכן נמצאות בעיצומו של המשא ומתן מול ממשלת גרמניה על הפיצויים שיקבלו כעבור 50 שנה מאז אירע הטבח הנורא באולימפיאדת מינכן 1972 - באופן מפתיע, איל שפירא, בנו של עמיצור שפירא ז”ל, הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה נגד הוועד האולימפי ואנקי שפיצר ואילנה רומנו, אלמנותיהם של אנדרי שפיצר ז”ל ויוסף רומנו ז”ל. כמו כן, הגיש בקשה לסעד זמני כי בית המשפט יורה להן כי הן לא רשאיות לדבר בשמו או בשמה של משפחתו ולטעון כי הן מייצגות אותו או אותה.

כזכור, אילנה רומנו הבהירה כי הגרמנים הציעו פיצוי למשפחות במהלך המשא ומתן מולם וכי היא לא קיבלה את הצעתם, כך שהמשפחות לא יגיעו לטקס הממלכתי של גרמניה, אלא שאיל שפירא מתנער מכך. בכתב התביעה של איל שפירא נכתב: “התובע, כמו כל אחת ממשפחות הי”א, קיבל מממשלת בוואריה הזמנה להשתתף בטקס. התובע הודיע כי ישתתף ואף שלח אישור על כך. דבריהן של התובעות בדבר אי השתתפות בטקס המתוכנן במינכן לא רק שאינם נכונים, הם אף עלולים לחבל בהשתתפות התובע שם”. 

בעקבות זאת, ביקש איל שפירא מבית המשפט: “להורות רק לתובע שהוא יכול לדבר בשם עצמו או מי מטעמו שהוסמך לכך בכתב. להורות לנתבעות להימנע מלדבר בשם התובע ו/או בשם כל המשפחות. להורות לנתבעות לדרוש מהגופים איתם הן נמצאות בקשר שאם הם מפרסמים או פועלים בעניין הי”א, לא יאפשרו מצג כאילו פעילותם היא בשם התובע. להורות לנתבעות להעביר את כל החומרים שקיבלו בשם משפחות הי”א משך שנים, לרבות מכתבים, פקסים, אימיילים, אנשי קשר ופנקסי חשבונות”. כמו כן, מלבד התביעה, הגיש בקשה לסעד זמני ואף טען כי ישנה משפחה נוספת שתומכת בו.

האזכור לחללי מינכן באולימפיאדת טוקיו (מערכת ONE)האזכור לחללי מינכן באולימפיאדת טוקיו (מערכת ONE)

אנקי שפיצר אמרה ל-ONE בעצב לאחר קבלת התביעה: “אנחנו מכירים אותו הרבה שנים. לאורך כל השנים הוא היה מצלצל ומקבל את כל האינפורמציה מאיתנו. כרגע הוא מסכן את כל המשפחות האחרות במכתב הזה. פגשנו אותו לפני שבוע בפגישת זום עם כלל המשפחות. איל אמר שזה לא רק הכסף והוא רוצה התנצלות, הודענו לו שנשיא גרמניה הסכים לכך. עכשיו הוא תובע אותנו שאנחנו צריכות להגיד לו מה עשינו במשך 50 שנה? הוא היה יכול לעשות את כל מה שעשינו במשך 50 שנה בעצמו, אבל הוא לא עשה והיום הוא מתעורר דקה לפני הסוף, כותב לגרמניה שישמח להגיע לאירוע ולומר להם שם תודה”.

“עכשיו אתה מתעורר ואתה עוד כותב לגרמנים שאתה רוצה לנאום שם ולהגיד להם תודה? נו באמת. הגרמנים היו יהירים, עברנו ויה דולורוזה מהם. המשפחה שלו חתמה על ההסכם, אפילו אחיו איתנו וחתמו על הייצוג של עורכי הדין שלנו במשא ומתן. אנחנו נלחמות בשביל שאיל יקבל את חלקו, כמו כולם. הוא יקבל בדיוק את מה שהבת שלי תקבל וכל היתומים האחרים. הוא אחד מאיתנו מבחינתי, אבל הוא לא יכול לסכן את כל המשפחות בתביעה הזאת. אין לי מילים לתאר את זה. זה מייצר עוגמת נפש כי עבדנו כל כך קשה למען כולם, כולל איל, ואני לא מבינה את זה. אני כועסת. ארבעה מבני המשפחה שלו חתומים על הייצוג, אבל עכשיו הוא מזיק לכל המשפחות”.

אילנה רומנו ואנקי שפיצר מסרו בתגובה רשמית: “אנחנו פועלות ללא לאות מזה 50 שנה ודורשות לחקור את האמת על הרצח המתועב. דרישתנו מהגרמנים הן שלוש: לקיחת אחריות והתנצלות, פתיחת הארכיונים ופיצויים ראויים לשארים. רובן המוחלט של המשפחות והשארים עומדים מאחורינו ותומכים בכל צעדינו שנעשים למען כולם. אנחנו אלמנות מגיל 26 וכיום אחרי 50 שנים קשות מנשוא אנחנו ממשיכות לפעול על חשבוננו כדי להביא לסגירת המעגל, עשיית הצדק ההיסטורי וקבלת הזכויות של כלל המשפחות מהגרמנים”.

טקס האזכרה לי"א חללי מינכן (איציק בלניצקי)טקס האזכרה לי"א חללי מינכן (איציק בלניצקי)

“משפחת שפירא, שאריו של המאמן המצליח והאהוב עמיצור שפירא, מונה את אלמנתו שושנה וארבעת ילדיו משני מנישואיו המאוחרים שירלי ושי ועוז ואיל מנישואיו הראשונים. ארבעה מחמשת השארים עומדים מאחורינו ותומכים במאבק שאנו מנהלות עבור המשפחות ואיל הוא היחיד שלמרות שמסכים עם כל דרישותינו מנסה באופן מוזר להחליש את מאבק המשפחות המאוחדות במאבקן. אנחנו מכירות את איל שנים רבות, מאז שהתייתם, וסבלו גדול כמו גם סבל כולנו. אם ברצונו לייצג את עצמו זו זכותו, אך אין לו זכות לפגוע במאמצים המשותפים”.

מהוועד האולימפי בישראל, שגם הוא צד לתביעה, נמסר: “אירוע ה-50 הוא כואב ומורכב ואנו נוהגים ברגישות ובממלכתיות מתוך כבוד לזכר הי”א ולכל אחד ואחת מבני המשפחות. הוועד האולימפי בישראל לא ייתן יד לשיח תקשורתי מלבה באירוע כה רגיש וחשוב וימשיך לעשות הכל לחזק את המשפחות בימים מורכבים אלה”.

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו