יום שישי, 22.10.2021 שעה 16:12

בגלל הרפורמה: ליגות הכדורעף בדרך להשבתה

גם איגוד הכדורעף, שצפוי לספוג קיצוץ של כ-50%, מתנגד לקריטריונים החדשים של כספי התמיכה וטוען לפגיעה בנשים. הקבוצות מאיימות לא להופיע למשחקים

0 תגובות |
בכדורעף מאיימים בשביתה ( צילום איגוד הכדורעף)
בכדורעף מאיימים בשביתה ( צילום איגוד הכדורעף)

מבול הערות הציבור כנגד הרפורמה בכספי התמיכה לספורט הישראלי נמשך. גם ענף הכדורעף - שנחשב לאחד מהענפים הגדולים בארץ מבחינה כמותית - מתנגד לאמות המידה החדשות אותן משרד התרבות והספורט מעוניין לאשר, ולכן שלח אתמול (שלישי) מכתב מפורט נגד המדיניות החדשה שצפויה לגרור קיצוצים רבים, כאשר בקבוצות אף מאיימים להשבית את הליגות.

עו”ד אורי כהנא שלח למשרד התרבות והספורט מכתב עם הערות רבות על הקריטריונים החדשים לחלוקת כספי התמיכה לספורט הישראלי בשם האיגוד. המכתב כולל 63 סעיפים, כאשר בעיקר הוא טוען כי אסור לפגוע באחד מהענפים הגדולים בארץ ואסור להפריד בין תקציבי הכדורגל והכדורסל, לבין יתר התקציבים שיקבלו יתר ענפי הכדור: “המבחנים החדשים מעודדים את שני ענפי העל לגדול רוחבית - ומנגד את הענפים האחרים להצטמצם, לסגור פעילות שאינה מביאה תוצאות מיידיות, כמו למשל בפריפריה, ביישובים ערביים ובקרב נשים לאחר לידה, ולהתמקד רק בהישגי הנבחרות”.

“ענף הכדורעף משוחק בישראל למעלה מ-80 שנה והתפתחותו שזורה בהתפתחות המדינה. מדובר בענף פופולארי, השלישי בגודלו בארץ עם למעלה מ-6,000 ספורטאים רשומים”, כתב עו”ד כהנא וציין כי “מבחני התמיכה החדשים נוסחו באופן מכוון במטרה לחזק את ענפי הכדורגל והכדורסל הגבריים, ומנגד לפגוע באופן אנוש בענף הכדורעף, שהינו הפופולארי ביותר בקרב נשים בישראל יחד עם הכדורסל”.

מכבי ת"א והפועל מטה אשר/עכו במהלך המשחק (איגוד הכדורעף)מכבי ת"א והפועל מטה אשר/עכו במהלך המשחק (איגוד הכדורעף)

לדבריו: “האיגוד סבור כי המבחנים להגדרת ‘ענף על’ ו’ענף מועדף’ בלתי סבירים ובלתי מידתיים, ומייצרים תוצאה קשה המגדילה באופן חסר תקדים את הפער בין נשים וגברים בישראל. הגדרת ענף על מבלי לתת ביטוי נפרד לנשים מחד ואי הכללת ענף הכדורעף כענף מועדף, משמרת ואף מחריפה את המצב הקיים בו נשים בישראל מודרות מעיסוק בספורט מקצועני ותחרותי, ונאלצות ‘להתאים עצמן’ לענפים המסורתיים והגבריים אשר התפתחו בתקופות היסטוריות בהן נשים הודרו מעיסוק בפעילות גופנית”.

באיגוד הכדורעף טוענים כי המדיניות החדשה, לפיה יהיה תגמול רב להישגים על חשבון כמות הספורטאים, אינה מקובלת עליהם: “לא ניתן לבטל לחלוטין, באבחת יד אחת, את מדד כמות המשתתפים ומספר הקבוצות והאגודות, המבטא למעשה את הצלחת הענף בציבור, את כמות הספורטאים הבוחרים להשתתף בו ואת צרכי האיגוד“.

בנוסף, על פי המכתב: “בשנת 2019 עמד סכום התמיכות השונות שקיבל איגוד הכדורעף ממשרד התרבות והספורט על סך של כ-10 מיליון שקל. ככל שישונו המבחנים כמתוכנן, צפוי איגוד הכדורעף לספוג קיצוץ של כ-50% מסך תקציבי התמיכות בתוך כשלוש שנים בלבד. איגוד הכדורעף צפוי להיפגע אנוש מרצף של גזרות. הקיצוץ בתקציב היא גזירה שאין האיגוד והאגודות יכולים לעמוד בה - ופירושה עצירה של כל הפעילות המקצועית של האיגוד”. בעניין הקיצוצים, לדברי האיגוד, הקריטריונים “נקבע מנגנון הגנה לענפים אישיים שהיו עד עכשיו מועדפים ולא לענפים קבוצתיים שהיו מועדפים”.

חילי טרופר (איציק בלניצקי)חילי טרופר (איציק בלניצקי)

משחקי הכדורעף אמורים להתחדש בקרוב ובאיגוד הכדורעף קיימו אמש (רביעי) ישיבות על העתיד הכלכלי, הן בהנהלה והן בוועדת הכספים, כדי לדון בתוכנית הפעולה למקרה שבו כספי התמיכה יאושרו ויוטלו על הענף כל הקיצוצים הצפויים. הדאגה חלחלה גם לקבוצות ובדיונים פנימיים כתב יו”ר של קבוצה מובילה: “אין מנוס מקבלת החלטות מיידיות, ובראשן השבתת הליגות באופן מיידי ויציאה להפגנות מול שר הספורט”.

ראש קבוצה אחרת הגיב: “איך במשרד הספורט מודדים הצלחה ומתגמלים הצלחה, אם הם ממשיכים להזרים תקציבי עתק לכדורגל ולכדורסל לאו דווקא על בסיס הצלחה? מדוע הם הפרידו אותם מיתר ענפי הכדור ונותנים להם חלק נכבד מהתקציב? יש ענף שמאז ימי מקסיקו ומונטריאול בשנות ה-70 לא עלה לשום טורניר גדול, וזה הכדורגל, אז למה זה לא מפריע למדינה להעלות להם בכל שנה את הכספים באחוזים מדהימים? למה הרכנת הראש של ענף הכדורעף שבכלל מסכים לקיצוץ?”.

יו”ר איגוד הכדורעף, אשר קסו, מסר בתגובה: “במסגרת הערות הציבור שהוגשו, עולות שתי סוגיות מז’וריות. לגבי התמיכה שוטפת, השינויים, אם יהיו, הם מינוריים. כך גם לגבי תקציב ההכנות האולימפיות. אלא שלגבי סוגיית הענף המועדף - לא יהיו עם זה פשרות, וכך גם עם הסוגיה שבגינה בעיקר אנחנו פונים לערעור והיא סוגיית המגדר בענף המועדף. לא ייתכן שבענף בו יש לא פחות מ-48% שחקניות מסך כל השחקנים הרשומים, הוא ייפגע ולו בשקל אחד. אז לגבי תקציבי הענף המועדף והמגדר, לא יהיו עם זה פשרות. נדרוש את שמגיע לנו ונלך עם זה עד לבג”ץ”.

אסור לפספס
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
נגןהידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי
הידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי