לטקס הסיום:

אלופים, שווים: דולגופיאט ומליאר ספורטאי השנה

מרגש: זוכי הזהב במשחקים האולימפיים והפראלימפיים נבחרו ביחד לספורטאים המצטיינים של ONE לשנת תשפ"א. גם פלצ'יק ורודיטי ברשימה ובאיזה מקום זהבי?

0 תגובות |
ספורטאי השנה (גרפיקה: ניסים ימין)
ספורטאי השנה (גרפיקה: ניסים ימין)

לראשונה, ספורטאי השנה של ONE הם שניים. שני ספורטאים גדולים שהגיעו לשיאם והביאו הרבה גאווה למדינת ישראל. האחד הוא אלוף אולימפי בתרגיל הקרקע בהתעמלות והשני הוא אלוף פראלימפי שהתפוצץ בבריכת השחייה בטוקיו. עם סיום שנת תשפ"א, הגיע הזמן לבחור ולדרג את אנשי הספורט של השנה העברית האחרונה - ושניהם ביחד, זה לצד זה, הם שני אלופים ששווים את המקום הראשון.

1. ביום בו אלכס שטילוב הוותיק פינה את חדרו בכפר האולימפי בטוקיו, הוא פנה לארטיום דולגופיאט, שנחשב עד אז לילד הנצחי של התעמלות המכשירים בישראל, ואמר לו "מעכשיו, זה רק אתה". בחלוף כמה ימים, דולגופיאט עלה לגמר תרגיל הקרקע מול המתמודדים הטובים ביותר בעולם, ניצח את כולם והפך לאלוף אולימפי.

ארטיום דולגופיאט בן ה-24 הוא אחד משלושת האלופים האולימפיים של מדינת ישראל לאורך ההיסטוריה, אבל ההישג שלו הוא הגדול מכולם, משום שמדובר באחד משלושת ענפי הליבה של הספורט האולימפי, וכפועל יוצא מדליית זהב עם משמעות גדולה עבור הענף הישראלי.

ארטיום דולגופיאט (רויטרס)ארטיום דולגופיאט (רויטרס)

המתעמל הישראלי עבר שנה מלאת תהפוכות, אחרי שגרף מדליות באליפויות אירופה ובאליפויות העולם בשנים האחרונות. רבים חשבו שהמשחקים האולימפיים כבר לא יתקיימו, אבל אחרי הדחייה של אולימפיאדת טוקיו בשנה, הוא התכונן אליה ורצה לזכות במדליה אולימפית ראשונה לענף הישראלי.

כאשר בהתעמלות העולמית חזרו להתחרות אחרי פרוץ מגפת הקורונה, דולגופיאט השתתף באליפות אירופה שנערכה במרסין, בה הוא זכה במדליית הזהב בתרגיל הקרקע ובמדליית הארד בתרגיל הקפיצות. בכך למעשה, הוא הפך למתעמל הישראלי הראשון שזכה בשתי מדליות בתחרות היוקרתית הזו. זה היה סימן לבאות.

ארטיום דולגופיאט (רויטרס)ארטיום דולגופיאט (רויטרס)

באליפות אירופה הבאה, שהתקיימה בבאזל, אלוף אירופה בקרקע נפל ואיבד את התואר, אחרי שלא העפיל אפילו לגמר. אלא שמיד לאחר מכן הוא התאושש וקם בענק עם מדליות בגביע האתגר בוורנה ובגביע העולם בדוחא, רגע לפני אולימפיאדת טוקיו, אליה הוא הגיע בכל זאת במומנטום חיובי. ביפן הוא סיים במקום הראשון - גם במוקדמות וגם בגמר תרגיל הקרקע.

דרגות הקושי והיכולות שלו הן אלה שהביאו לו את הזהב בטוקיו 2020, ויש לו עוד לאן לעלות, כי ארטיום לא הגיע לקצה גבול היכולת שלו בגמר תרגיל הקרקע האולימפי. בתחרות הגדולה ביותר, דולגופיאט סוף כל סוף שדרג את המעמד שלו באמת, אחרי שקודם לכן זכה פעמיים במדליית הכסף באליפויות העולם בקמפיין האחרון.

מאחורי המדליה של ארטיום עומדים בין היתר גם מאמן נבחרת התעמלות המכשירים, סרגיי וייסבורג, והפיזיותרפיסט, אדם בדיר, שטיפחו אותו, הפכו אותו לאחד מהטובים בעולם במשך כמה שנים טובות וגם הובילו אותו להיות הטוב ביותר בתרגיל הקרקע במשחקים האולימפיים. איזה אלופים.

ארטיום דולגופיאט (רויטרס)ארטיום דולגופיאט (רויטרס)

1. יש עוד ספורטאי שמסיים במקום הראשון את השנה הזו וקוראים לו מארק מליאר. השחיין הפראלימפי זכה בשתי מדליות זהב במשחקים בטוקיו, עם שני שיאי עולם במשחה הגמר ב-200 מטר מעורב אישי ובמשחה הגמר ב-400 מטר חופשי, משהו שאף שחיין אחר במשלחת לא הצליח לעשות. כמו כן, גרף עוד מדליית ארד ב-100 מטר גב.

אין ספק כי עברה על מארק בן ה-21 שנה נהדרת. קודם לכן, זכה בארבע מדליות באליפות אירופה תוך שניפץ שיאים פעם אחר פעם. ההתקדמות שלו תחת המאמן יעקב ביננסון היא מרשימה.

מארק מליאר, אחיו התאום אריאל, שגם היה חלק מהמשלחת לטוקיו, סומן מגיל צעיר כתקווה למדליה פראלימפית. יש לו שיתוק מוחין, שמתבטא בכך שהחלק הימני יותר מפותח וחזק מהחלק השמאלי. למרות זאת, הוא גדל במים ורשם שיאי עולם עוד הרבה לפני כן. אחרי מגפת הקורונה המאמן שלו הציב לו רף גבוה למשחקים הפראלימפיים, אבל מארק עלה על כל הציפיות.

מארק מליאר (קרן איזקסון)מארק מליאר (קרן איזקסון)

הדירוג המלא של אנשי השנה בספורט:

2. איאד שלבי. קבע הישג חסר תקדים במשחקים הפראלימפיים בטוקיו, כאשר הפך לספורטאי הראשון מהמגזר הערבי שזוכה במדליה אישית באירוע הגדול ביותר בעולם הספורט הפראלימפי. אחרי קמפיינים קודמים שבהם הוא סיים מחוץ לפודיום, הפעם שלבי הגיע כאלוף אירופה, בלט בבריכה וגרף שתי מדליות זהב יוקרתיות ב-50 וב-100 מטר גב, בדרגת הנכות הקשה מכולן.

איאד שלבי (קרן איזקסון)איאד שלבי (קרן איזקסון)

3. עמי דדאון. השחיין הפראלימפי בן ה-20, שנולד עם שיתוק מוחין, ניפץ כל תקרת זכוכית בשנה האחרונה. הוא כיכב באליפות אירופה האחרונה עם שלוש מדליות זהב. לאחר מכן, הגיע לטוקיו וזכה בזהב פראלימפי ב-200 מטר חופשי תוך שקבע שיא עולם חדש, זכה במדליית זהב נוספת גם ב-50 מטר חופשי ובמדליית הכסף ב-150 מעורב אישי.

עמי דדאון עם המדליה (צילום: רון בולוטין)עמי דדאון עם המדליה (צילום: רון בולוטין)

4. פיטר פלצ'יק. הג'ודאי גרף מדליות רבות וחשובות בשנה האחרונה. באליפות אירופה שנערכה בפראג הוא הוכתר לאלוף במשקל של עד 100 ק"ג, לאחר מכן זכה במדליית הארד בטורניר המאסטרס היוקרתי ובגראנד סלאם ת"א זכה בכסף. אחרי הרצף הזה הוא הגיע לאולימפיאדת טוקיו, שם אכזב בתחרות האישית, אבל כיכב בתחרות הקבוצתית כאשר בקרבות המכריעים על המדליה הוא ניצח את טמרלאן בשאייב, הג'ודאי הרוסי מהמשקל הפתוח שניצח קודם לכן את הג'ודאי הצרפתי האגדי טדי רינר.

פיטר פלצ'יק (רדאד ג'בארה)פיטר פלצ'יק (רדאד ג'בארה)

5. מתן רודיטי. רשם את הישג השיא של שחיין ישראלי במשחקים האולימפיים. אחרי שיעקב טומרקין הגיע למקום השביעי בלונדון 2012, שחיין המים הפתוחים הדהים את כולם כאשר סיים במקום הרביעי במשחה ל-10 ק"מ בטוקיו 2020 ובעצם הכי קרוב שאפשר למדליה אולימפית ראשונה בענף הזה.

מתן רודיטי (סימונה קסטרווילארי, הוועד האולימפי בישראל)מתן רודיטי (סימונה קסטרווילארי, הוועד האולימפי בישראל)

6. יואב כהן. גולש הרוח הצעיר עבר שנת פריצה נהדרת. בשנה האחרונה הוא זכה באליפות אירופה, סיים חמישי באליפות העולם, השתווה לשחר צוברי בתחרות הקריטריון הפנימית של הנבחרת וכך זכה בכרטיס לאולימפיאדת טוקיו. באתר התחרות ביפן, כהן סיים במקום הרביעי אחרי שיוט מדליות מוצלח ב-RSX והיה רחוק נקודה מזכייה במדליה. אחרי שלא היה גולש רוח ישראלי בשיוטי המדליות במשחקים האולימפיים בלונדון 2012 ובריו 2016, ובהתחשב בגילו הצעיר, אין ספק שהוא עבר שנה איכותית.

יואב כהן (רויטרס)יואב כהן (רויטרס)

7. ערן זהבי. בגיל 34, הכדורגלן הישראלי ממשיך לנפץ שיאים. מספר 7 הפך לגדול המבקיעים הישראלים בכל הזמנים לאחר שעקף את אלון מזרחי ובשנה האחרונה הוכיח שהוא יכול להצליח גם באירופה. “האקדוחן” כבש 17 שערים ב-33 משחקים והפך לשחקן מרכזי בהתקפה של פ.ס.וו איינדהובן, שסיימה בתור סגנית האלופה בליגה ההולנדית בעונת 2020/2021. הרעב הבלתי נגמר, התשוקה להצליח והחוש לשערים, הם אלו שהפכו אותו לאחד מהספורטאים הגדולים ביותר בשנה החולפת בפרט, וכמובן גם בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי בכלל.

ערן זהבי (רויטרס)ערן זהבי (רויטרס)

8. מארו טפרי. האתלט שמחזיק בשיא הלאומי בריצת המרתון, גילה יכולת גבוהה בתנאים קשים בריצה הארוכה שהתקיימה באולימפיאדת טוקיו 2020, אותה הוא סיים עם מיקום שיא חדש לישראלי. טפרי חצה את קו הסיום של המרתון במקום ה-13 ושיפר את ההישג הקודם שהיה שייך להיילה סטאין, שסיים במקום ה-20 באתונה 2004.

מארו טפרי (שחר גרוס)מארו טפרי (שחר גרוס)

9. ברק בכר. בהישגים שהגיעו מענפים אישיים מזכירים כמובן את עבודתו של המאמן שתרם להצלחה, אבל כל הפוקוס הוא על הספורטאי שעשה זאת ולכן המאמנים דיי נדחקו הצידה. אלא שבענפים קבוצתיים, כאשר רוצים לבחור את האיש המשפיע ביותר וזה שגרם לשינוי המשמעותי ביותר, קל יותר לבחור את מי שניצח על התזמורת - וזה בדיוק מה שעשה ברק בכר, המאמן היחיד שנכנס לרשימת אנשי השנה בספורט הישראלי. קשה לשים את האצבע על שחקן אחד שעשה את העונה הזו לגדולה עבור מכבי חיפה. בכר הוביל אותה לאליפות גדולה אחרי עשור ואין ספק שהוא ראוי להיות אחד מאנשי השנה.

ברק בכר (עמרי שטיין)ברק בכר (עמרי שטיין)

10. יונתן קפיטולניק. ולסיום, מבט לעתיד עם הקופץ לגובה שעשה קפיצה משמעותית בשנה החולפת, לאחר שהצליח גם לזכות באליפות אירופה עד גיל 20 וגם באליפות העולם באותה קטגוריית גיל. אין ספק כי טמון בו פוטנציאל ענק, והוא בן ה-18 בלבד.

יונתן קפיטולניק (איגוד האתלטיקה)יונתן קפיטולניק (איגוד האתלטיקה)
אסור לפספס
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
נגןהידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי
הידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי