לטקס הסיום:

"אפשר למות מזה": הפציעה שדולגופיאט שרד

הסיפור שלא סופר: מתעמל המכשירים, שנחשב כמועמד למדליה בטוקיו, חושף איך כמעט נקטעה לו הקריירה בגלל נפילה על הראש. אסי ממן, שליח ONE לטוקיו

0 תגובות |
ארטיום דולגופיאט (איציק בלניצקי)
ארטיום דולגופיאט (איציק בלניצקי)

לא הרבה מכירים את הסיפור הזה. זה היה רגע קשה, אפילו מבהיל, אי שם בתחילת דרכו המקצועית של מתעמל המכשירים הישראלי. ארטיום דולגופיאט בדרך כלל לא אוהב לדבר על עצמו, אבל בראייה לאחור, הוא יודע שהרגע הזה היה משמעותי במיוחד והיה יכול להסתיים אחרת. רגע לפני שיעלה להתחרות במשחקים האולימפיים בטוקיו, הוא חושף את הסיפור שלא סופר על הפציעה שכמעט גמרה לו את הקריירה.

לצד הפריצה המטאורית של ארטיום דולגופיאט בענף התעמלות המכשירים, היה במהלך הקמפיין האולימפי שלו לטוקיו גם אירוע אחד מבהיל שכמעט הוביל לאסון. בתחילת שנת 2017 הוא התחרה בגביע העולם בבאקו כאחד מהצעירים המבטיחים של הענף, אלא שבמהלך תרגיל הקרקע שהציג, דולגופיאט נחת על ראשו ונפגע בצורה קשה. זו הייתה פציעה מדאיגה. הוא הובהל לבית החולים המקומי באזרבייג'ן באמבולנס, והקריירה שלו - זו שרק החלה - הייתה בסכנה.

דולגופיאט ברגע הפציעה בבאקו (מערכת ONE)דולגופיאט ברגע הפציעה בבאקו (מערכת ONE)

למזלו הוא יצא מזה, ושבעה חודשים לאחר מכן דולגופיאט זכה בתואר סגן אלוף העולם, אבל האירוע הזה היה יכול להיגמר אחרת. "הייתי לי פציעה מאוד קשה בצוואר", נזכר דולגופיאט ומגולל את מה שקרה שם.

"זו הייתה התחרות הראשונה שהייתי צריך לנסות לעשות בה טריפל סלטה לאחור. האזרים עשו תחרות שהייתה נראית כמו אירוע גאלה כזה, כשכל האולם חשוך ויש תאורה רק על המזרן. התאורה ששמו שם הוציאה אור כחול ולא אור לבן כמו תמיד, וזה היה בדיוק כמו הצבע של המשטח. זה לא היה בסדר. באמצע התרגיל פתאום לא הבנתי איפה התקרה ואיפה הקרקע כי שניהם היו באותו הצבע. הכל היה כחול. עשיתי טעות כי נפתחתי לפני הזמן ונחתתי לא טוב על הראש. לא טוב בכלל".

ארטיום דולגופיאט ואדם בדיר (פרטי)ארטיום דולגופיאט ואדם בדיר (פרטי)

ומה קרה אחרי הנפילה?
"פינו אותי באלונקה ומשם לבית החולים. הפיזיותרפיסט שלנו, אדם בדיר, קפץ למשטח בריצה למרות שהוא היה עם גבס בגלל רגל שבורה. הוא קפץ עליי, שכח מהרגל, שכח מהכאבים, שכח מהכול. אנחנו נוסעים באמבולנס, אני עם קיבוע לצוואר, הוא בודק לי את התחושה בידיים וברגליים כדי לראות כמה עמוד השדרה נפגע, וכלום. ואז היה שם קטע מצחיק, כי תוך כדי שהוא בודק אותי, אני מרגיש שהאצבע ביד שלי ממש כואבת, כנראה בגלל שבזמן הנפילה פגעתי עם הברך על האצבעות. אני שוכב שם ואני אומר לו 'אדם, תבדוק מה עם האצבע שלי, היא כואבת'. והוא, מסכן, יושב שם לחוץ כולו וצועק עליי 'מה אכפת לי מהאצבע שלך?! מה זה קשור?! עמוד השדרה שלך יותר חשוב'. האמבולנס נסע מהר לבית החולים, ורק אז התחלתי להבין מה קרה".

ארטיום דולגופיאט (אסי ממן)ארטיום דולגופיאט (אסי ממן)

איך היית מגדיר את המצב שהיית בו אחרי הנפילה הזו?
"פציעות כאלה זה משהו מסוכן מאוד. יצאתי מזה במזל גדול. הנפילה נראית ממש קשה, אפשר למות מדבר כזה. היו מקרים כאלה בעבר, פשוט הפעם היה לי מזל. נחתתי רע, אבל גם די טוב כי לא היה לי קשה לחזור להתאמן אחרי זה. כבר אחרי יומיים חזרתי לקפוץ ואני מסתכל על זה בצורה קצת אחרת. אני מסתכל על הצד החיובי. טוב שזה קרה, כי זה גרם לי לשנות את המחשבה על התרגילים שלי. אם הייתי ממשיך לעשות טריפל אחורה, זה היה יכול לגרום להרבה הורדות בציונים שלי בעתיד. במקום זה, עכשיו אני עושה דאבל קיפול קדימה עם חץ או דאבל קדימה עם בורג וחצי, שזה אלמנטים שאולי שווים עשירית פחות מהטריפל אבל הם גם מרשימים וגם שומרים על הציונים שלי. מה שהחיים נותנים לי, אני משתמש בזה".

הציל אותו. אדם בדיר בטיפול לצוואר של דולגופיאט (רדאד ג'בארה)הציל אותו. אדם בדיר בטיפול לצוואר של דולגופיאט (רדאד ג'בארה)
בדיר מטפל בעמוד השדרה של דולגופיאט (רדאד ג'בארה)בדיר מטפל בעמוד השדרה של דולגופיאט (רדאד ג'בארה)
איך מייצרים מדליסט? יום בנבחרת הג'ודו
אסור לפספס
נגן30 מיליון צפיות! למסי ואנטונלה צוללים
30 מיליון צפיות! למסי ואנטונלה צוללים
נגןאלי דסה פותח טיקטוק ומפגיז על ההתחלה
אלי דסה פותח טיקטוק ומפגיז על ההתחלה
נגןמזהים את הפוטנציאל? ליאו מסי בגיל 8
מזהים את הפוטנציאל? ליאו מסי בגיל 8
נגןהבחור שהתפרסם בזכות אכילה בזמן רכבת הרים
הבחור שהתפרסם בזכות אכילה בזמן רכבת הרים