יום שני, 24.01.2022 שעה 22:37

התרגיל הממזרי של בולט, פארה, רודישה ופליקס

2012 הייתה השנה שבה בולט גרם לכולנו לחשוב שהוא מאוים ולקח את הקופה, אבל היו בה עוד סיפורים מרגשים מצד ספורטאים שהפתיעו את כולם בענק

3 תגובות |
אוסיין בולט. סיכום השנה באתלטיקה הגיע
אוסיין בולט. סיכום השנה באתלטיקה הגיע

2012 טמנה מלכודת עבור הכוכב הגדול של האתלטיקה הקלה, אוסיין בולט. אל אולימפיאדת בייג'ין, ארבע שנים קודם לכן, הוא אמנם הגיע כשיאן עולם, אך עבור רוב תושבי כדור הארץ הוא עדיין היה אצן אלמוני, שבשלוש ריצות מדהימות, בשלל ריקודים ובכריזמה אינסופית הפך לסופרסטאר ותפס אפילו למייקל פלפס את כס המלך של המשחקים.

שנה מאוחר יותר, לאליפות העולם בברלין, הוא הגיע עטור בתהילה ושחרר את מיטב התחמושת שלו כדי לקבוע שיאי עולם מדהימים, 9.58 שניות ב-100 מטרים ו-19.19 שניות ב-200 מטרים.

שתי ההופעות הללו אמנם הפכו את בולט לאגדה ספורטיבית, אך גם הציבו דרישות כמעט בלתי הגיוניות אפילו עבור ספורטאי בסדר הגודל שלו. בולט בניגוד לכדורגלנים, איננו מופיע אחת לשבוע. עבור מרבית חובבי הספורט אשר אינם עוקבים אחר התחרויות בליגת היהלום, אתלטיקה מסתכמת באליפות העולם ובאולימפיאדה. המשמעות היא שבולט מקבל את מרכז הבמה בממוצע אחת לשנתיים, מעט מאוד בשביל כוכב ספורט ענק. כדי לשמר את מעמדו האגדי, על בולט נדרש לא רק לנצח בריצות, אלא להמם את מיליארדי הצופים הלוטשים עיניהם לעברו.

ב-2008 הוא ניצל את גורם הראשוניות וההפתעה כדי לזכות באהבת הקהל. ב-2009 הוא שידרג את היכולת שלו כדי לגרום לנו לתפוס את הראש עם שיאים בלתי נתפסים, השאלה היא מה נשאר ל-2012?

את גורם ההפתעה הוא כמובן כבר איבד ושום דבר ביכולת שלו בשלוש השנים האחרונות לא רמז על אפשרות לשבירת השיאים העולמיים האישיים מברלין. בנוסף, אפילו את אפקט הסנסציה הוא כבר שרף עם הפסילה באליפות העולם בדאגו.

הרגעים הגדולים של אוסיין בולט

סתם שלוש מדליות זהב עם תוצאות שגרתיות במושגים שלו וקצת חגיגות ראוותניות זה לא מספיק כשאתה אוסיין בולט. הדבר הכי גרוע שיכול לקרות ל"שואו-מן" כמוהו הוא להפוך לצפוי או רחמנא לצלן, למשעמם.

ואז נפל לו האסימון. הדבר היחיד שבולט היה יכול לעשות כדי ליצור עניין סביב הריצות שלו בלונדון הוא לזייף עניין. נסו רגע להיזכר ברגע בו בולט חצה את קו הסיום בלונדון בריצת הגמר ב-100 מטרים. העפתם מבט זריז אל התוצאה, ראיתם ששיא עולם לא היה פה, ובכל זאת תפסתם את הראש. למה? כי באותו הרגע הבנתם שבולט הצליח להתל בכם, הממזר המוכשר עבד על כל העולם.

בולט, עם קצת עזרה מחברים, הצליח ליצור בילד-אפ מושלם לקראת המשחקים האולימפיים בלונדון. למרות שהוא אלוף העולם, האלוף האולימפי ושיאן העולם המכהן בריצות ל-100 ול-200 מטרים, הוא יצר בהצלחה תחושה מזויפת שהפעם אפשר לנצח אותו.

בולט ובלייק חוגגים בלונדון (GettyImages)
בולט ובלייק חוגגים בלונדון (GettyImages)
 

כל כך הרבה אירועים שירתו היטב את המזימה של בולט. זה התחיל בפסילה המדוברת באליפות העולם ב-2011 שהוכיחה כי גם הגדול מכולם מסוגל לטעות. לאחר מכן הגיעה התוצאה הבלתי נתפסת של יוהאן בלייק ב-200 מטרים בסוף עונת 2011, 19.26 שניות, והשיא היה בשני הפסדים לאותו בלייק במבחנים הג'מייקנים, בסמוך למשחקים האולימפיים עצמם.

למשך כמה רגעים היה נראה שלבולט יש איום אמיתי, והסיפור עוד הפך למסקרן יותר כשמדובר היה באיום מבית. בחור צעיר ומוכשר מג'מייקה שמתאמן יחד עם בולט. עוד בימי אריסטו נאמר שסיפורים בתוך המשפחה הם דרמטיים יותר.

מה שקרה בסופו של דבר היה צפוי עד כדי מריטת שיערות מרוב עצבים. ניצחונות קלילים בריצות ל-100 ול-200 מטרים, בלי שיאי עולם והופעה מדהימה יחד עם בלייק בריצת השליחים שהסתיימה בשיא עולם. לאחר מכן היו כמה תמונות עם שחקניות כדוריד משבדיה ומקום מובטח כסופרסטאר של לונדון 2012. מייקל פלפס WHO?.

נבחרת השליחים של ג´מייקה אחרי שיא העולם המדהים (GettyImages)
נבחרת השליחים של ג´מייקה אחרי שיא העולם המדהים (GettyImages)
 

יותר משבולט הציג השנה עליונות ספורטיבית, הוא הצליח לשכלל את ההופעה שלו. בולט הבהיר בראיונות לפני האולימפיאדה כי המטרה שלו היא להפוך לאגדה, ואגדות ספורטיביות תמיד סיפקו עוד משהו מעבר ליכולת ספורטיבית מדהימה. מישהו רוצה להמר מה הוא מתכנן לאליפות העולם ב-2013?

עוד כמה דברים שעשו לנו את 2012
אליסון פליקס כובשת את הבמה בלונדון: אם מריון ג'ונס נחשפה כילדה הרעה של האתלטיקה האמריקאית, לאליסון פליקס כל הנתונים כדי להיות הילדה הטובה. צנועה, נוצרייה אדוקה החולמת להיות מורה ויותר מכל אצנית מופלאה. כשמאמנה נשאל לפני האולימפיאדה אם הוא חושב שחניכתו היא אחת האצניות הכי גדולות בכל הזמנים הוא ענה בפשטות "כן", אך מיהר להוסיף, "היא לא תודה בכך עד שתוכיח את עצמה באולימפיאדה". עם שלוש מדליות זהב בלונדון וסוף סוף ניצחון בריצה ל-200 מטרים לאחר שתי מדליות כסף באתונה ובבייג'ין, לפליקס יש זכות מלאה לראות בעצמה כאחת הגדולות אי פעם.

דייויד רודישה יורד מ-1:41 דקה ב-800 מטרים: מה עוד לא נאמר על הרץ הקנייתי הנפלא הזה? בניגוד לבולט, הוא הגיע ללונדון חמוש ביכולת לנפץ את שיא העולם שלו ולפלרטט פעם נוספת עם קצה גבול היכולת האנושית. רודישה עם הרגליים הארוכות והסגנון המושלם ממקסם את הסגנון שהומצא ב"מבצע סבתא" - "אתה מתחיל הכי מהר שלך ולאט לאט אתה מגביר". שלא ייעצר לעולם...

דייויד רודישה. לא ייאמן (GettyImages)
דייויד רודישה. לא ייאמן (GettyImages)
 

מו פארה מחמם את לב האומה הבריטית: בלי המהירות המדהימה של רצים אגדיים כמו קנניסה בקלה או היילה גברסילאסי, אבל עם המון נשימה ודחיפה אדירה מהקהל המקומי, מו פארה היה האיש הנכון במקום הנכון והצליח לזכות בדאבל מדהים ויוקרתי במיוחד בלונדון בריצות הארוכות ל-5,000 ול-10,000 מטרים.

בלטה במיוחד הריצה ל-5,000 מטרים, שבה הרצים האפריקנים השולטים במרחקים הללו באופן מסורתי שגו לחלוטין בתכנון הריצה. פארה אמר תודה רבה וזחל בחוכמה לזהב שני. במרוצת השנים אף אחד לא יזכור שזו הייתה ריצה איטית וטקטית להחריד. הזהב והחיוך שובה הלב יישארו חרוטים לנצח.

מו פארה (GettyImages)
מו פארה. הנשמה ניצחה (GettyImages)
 

קשורן וולקוט מדהים בהטלת כידון: הזהב המפתיע ביותר של תחרויות האתלטיקה בלונדון 2012 היה שייך לקשורן וולקוט. בעוד כולם דיברו על הקרב בין אנדראס ת'ורקילדסן שנחשב למיידה הכידון הטוב בעולם למתיאס דה זורדו שגנב לו את תואר אלוף העולם, וולקוט הצעיר מטרינידד וטובאגו גנב את ההצגה.

ת'ורקילדסן סחב פציעה והיה רחוק מיכולתו, דה-זורדו אכזב ובכלל לא עלה לגמר ו-וולקוט הוכיח פעם נוספת את אחד העקרונות החשובים ביותר בתחרויות השדה באתלטיקה. בלי קשר לתוצאות השיא של כל אחד מהמתחרים, כל תחרות היא תחרות בפני עצמה ואין לדעת איך היא תתפתח.

אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30