יום שבת, 13.08.2022 שעה 00:18

דו קיום בבתי הספר: הספורט מקרב ומאחד

הפעילויות של התאחדות הספורט לבתי ספר הן דוגמה לכולנו כיצד יש להמשיך בדו קיום למרות השבועות המורכבים שעברנו. אלי חכמון: "הספורט חזק מהכול"

|
פסגות ובוקעתא (צילום: אוסנת אטיאס)
פסגות ובוקעתא (צילום: אוסנת אטיאס)

אין ספק שהשבועות האחרונים היו מאוד מורכבים בכל הקשור ליחסים בין המגזרים השונים בחברה הישראלית. אחרי שנים רבות של דו קיום פורה ומשותף החלו תהיות בשל טיבם של יחסים אלו – אך מסתבר כי הספורט בגילאים הצעירים, באירועי הספורט בהתאחדות הספורט לבתי הספר, יוצר מפגשים בין תרבויות ובתי ספר ממגזרים שונים.

החוויה השונה דרך הספורט, והפעילות שהתאחדות הספורט לבתי הספר מובילה, מהוות יחד ערכים של קבלה, אחדות, שותפות, סובלנות ושיתוף פעולה בין תלמידים ותלמידות, מורים ומורות, מאמנים ומאמנות ועוד. הספורט הינו המקשר החזק ביותר בין תרבויות, והשפה היא שפה המשותפת לכולם.

כדי להבין טוב יותר כיצד הדברים באים לידי ביטוי בפועל, שוחחנו עם רכז מחוז דרום של התאחדות הספורט לבתי ספר, שופט הכדורגל והמחנך אלי חכמון, ועם המתאם הארגוני של התאחדות הספורט לבתי ספר בצפון, שופט הכדורגל נאאל עודה.

אלי חכמון (עמרי שטיין)אלי חכמון (עמרי שטיין)

חכמון התייחס לדו קיום במחוז הדרומי, כפי שהוא בא לידי ביטוי בשנים האחרונות: “יש ממשקי חיבור ישירים בין המגזר היהודי למגזר הבדואי, שכן מנהלי מחלקות הספורט, ראשי הרשויות, מנהלי בתי ספר, מדריכים ומאמנים מאוד מעורבים והאינטרס של כולם זה החיבור והאחדות – לא רק כסיסמה אלא בעובדות בשטח. הממשקים של הספורט, התחרויות והמפגשים הם חזקים מכל מה שהיה, והילדים הם בגילים שעדיין ניתן לעצב אותם מבחינה חינוכית וערכית וכאן כל אנשי המקצוע עושים עבודה מציינת”.

גם עודה בטוח שהספורט הוא אחד הכלים הטוב ביותר ליצירת מפגשים לדו קיום: “אין פה שפה. הספורט הוא השפה. אני בטוח שדווקא מהמשבר של השבועות האחרונים ניתן לצמוח להצלחות נהדרות בנושא הדו קיום, והכול דרך הספורט”.

נאאל עודה (עמרי שטיין)נאאל עודה (עמרי שטיין)

חכמון הרחיב על האירועים בשטח והוסיף: “אנו מקיימים טורניר סטריט-בול בו כולם מגיעים לאוניברסיטת בן גוריון, שם מתקיים הפנינג כמה פעמים בשנה. בנוסף, יש פרויקט טניס-שולחן בו תלמידים מהיישוב הבדואי חורה מגיעים לאשקלון לטורניר משותף של שני המגזרים. לאלו יש להוסיף את אליפות הקט-רגל שם בתי ספר מבאר שבע, יחד עם בתי ספר מתל שבע, מחורה ומכסייפה אשר פעילים בטורניר שמתקיים בכל יום שני באוניברסיטת בן גוריון”.

אלבוכארי עראבה, כדורי ופסגות כרמיאל (צילום: אוסנת אטיאס)אלבוכארי עראבה, כדורי ופסגות כרמיאל (צילום: אוסנת אטיאס)

כמובן שגם במחוז הצפוני הפעילות היא רחבה ביותר, כפי שמפרט עודה: “אנו מקיימים כל העת טורנירים משותפים לתלמידים מכלל המגזרים בכלל הענפים: כדורגל 5X5 כדורסל 3X3 וכמובן משחקי כדורעף בהם קבוצות מהמגזר היהודי מתארחות אצל קבוצות מהמגזר הערבי ולהיפך”.

עודה גם נזכר במקרה מיוחד בו ראה שהדו קיום קורם עור וגידים: “במהלך תחרות מרוצי שדה בה תלמיד מהמגזר היהודי נאלץ לעצור בשל פציעה. תלמיד מתחרה מהמגזר הערבי ניגש לעזור לו וסירב להמשיך במרוץ, והכול למען עזרה לאחר. הרצון שלו לעזור במקום להמשיך לרוץ היה ערך עליון עבורו בספורט, זה היה מרגש מאוד”.

אלי חכמון. הספורט מנצח הכול (עמרי שטיין)אלי חכמון. הספורט מנצח הכול (עמרי שטיין)

גם חכמון לא נשאר אדיש לנעשה באזורו: “בטורניר הסטריט-בול האחרון ניתן היה לראות כיצד תלמידות בית הספר חורה יושבות יחד בהפסקות עם תלמידות מהמגזר היהודי, אוכלות יחד ונהנות מכל רגע. גם בעת חלוקת הפרסים על הפודיום מחיאות הכפיים והפרגונים אינם באים לידי ביטוי לפי מגזרים, וההתייחסות היא להישג הספורטיבי בלבד ולא לזהות זוכה זה או אחר”.

עודה מציין כי גם בימים אלו ובימים העתידים לבוא, פעילויות הספורט מתקיימות בשגרה מלאה וכי כבר בימים הקרובים תחל תחרות ניווט בהשתתפות כלל המגזרים. גם חכמון מתאר פעילות ענפה בספורט בימים הקרובים דוגמת מפגש ספורטיבי משותף של שלוש רשויות מהמגזר הבדואי יחד עם ארבע רשויות מהמגזר היהודי. בעניין זה חתם חכמון את הדברים ואמר באופן מפורש: “מבחינתנו חזרנו לשגרה מלאה ואין שום ביטולים של הגעות משני הצדדים. הספורט גובר על הכול”.

נאאל עודה. הדו קיום בא לידי ביטוי בכל יום בספורט (עמרי שטיין)נאאל עודה. הדו קיום בא לידי ביטוי בכל יום בספורט (עמרי שטיין)

בימים אלה הוקמה ועדה בראשות ד"ר אמין מוקטרן, מפקח על החינוך הגופני, במחוז צפון במשרד החינוך וחבר דירקטוריון התאחדות הספורט לבתי הספר. מטרת הועדה לגבש תוכניות לחזרה לשגרת פעילות ספורטיבית חינוכית תוך דגש על שיתופי פעולה ויחסי דו קיום באמצעות אירועי הספורט השונים.

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו