יום חמישי, 27.01.2022 שעה 00:32

לשרוד על האי: אחרי הדיבורים, ישראל חייבת ניצחון

לכלוכים, השמצות ושני הפסדים על הגב. ב-22:15 תשחק הנבחרת מול איסלנד במוק' היורובאסקט ותנסה לשים הכל בצד. הצד האופטימי, הריאלי והשפוי

12 תגובות |
פניני ושיבק. הפסד נוסף והסיפור גמור (משה חרמון)
פניני ושיבק. הפסד נוסף והסיפור גמור (משה חרמון)

המשלחת הישראלית לאולימפיאדה מוגדרת כאכזבה גדולה. נבחרת הכדורגל רושמת כישלון אחר כישלון ולא מצליחה להתברג באף טורניר חשוב. כשזה המצב, מקור הגאווה היחיד שעוד נותר לנו מדשדש בין הבינוניות ומטה ולא מצליח לסחוף אחריו את המדינה, שרק מייחלת להצלחות ספורטיביות.

אם הייתם בארץ בשבוע האחרון ולא נפשתם באי מאוכלס בקפריסין או ביוון בשבועות האחרונים, כנראה שלא יהיה לכם קשה להבין כי מקור הגאווה היחיד שנותר לנו ומאכזב אותנו בענק הוא נבחרת הכדורסל. הנבחרת שהפכה בעשורים האחרונים לחברת קבע באליפות אירופה, פשוט לא מצליחה להתרומם הקיץ.

יש מי שיגידו כי מדובר באחד הדורות המוכשרים ביותר שהיו בנבחרת ויש שיגידו שאולי לא, אבל בשורה התחתונה בסגל הנבחרת משחק שחקן NBA (עומרי כספי), שחקנים שמשחקים בשורותיה של אחת מהקבוצות המובילות בכדורסל האירופי - מכבי תל אביב (ליאור אליהו, גיא פניני וגם יוגב אוחיון שעוד תקוע אי שם בסעיפי היציאה שלו מהמועדון), ושחקנים שמאיישים עמדות בקבוצות אירופיות כמו אלכס טיוס ויותם הלפרין.

איך עם סגל שעל פניו נראה נוצץ מפסידה הנבחרת לאסטוניה בבית במשחק שכבר היה בידיים שלה, ובעיקר איך מצליחה הנבחרת לפספס ניצחון חוץ חשוב על מונטנגרו אחרי שכבר הובילה בפער נקודות יציב שאמור היה להבטיח לה בשלב הזה 0:2 קליל?

הדור הנוכחי מוכשר, אבל נראה שאנחנו נועדנו לסבול. האם אף פעם לא נוכל לראות נבחרת מוכשרת ולוחמת, כזו שמנצחת ברגעים החשובים ללא תירוצים? כדי לדעת איך לאמוד את מצבה של הנבחרת החלטנו לשוחח עם שלושה משחקני העבר הגדולים בנבחרת - מיקי ברקוביץ', דורון ג'מצ'י ומאיר טפירו. נעזרנו בשלושה כדי להבין איך יוצאים מהבור שנוצר, רגע לפני המפגש השלישי במוקדמות הערב (שלישי) ב-22:15 מול איסלנד.

צפו בהפסד הדרמטי של נבחרת ישראל

הצד התומך - ברקוביץ': "הנבחרת צריכה להיות באל' אירופה"
שחקן העבר, מיקי ברקוביץ', ניסה לשמור על אופטימיות: "אני רוצה לאחל בהצלחה לנבחרת, כי השחקנים זקוקים לניצחון הזה וגם המאמנים וכולם. אחרי שעקבתי אחרי שני המשחקים של הנבחרת גם במונטנגרו וגם בארץ אני יודע שהנבחרת הזו עם השחקנים האלה שווה הרבה יותר מהתוצאות עד היום".

"רוב השחקנים הם שחקנים שמשחקים במסגרות הגבוהות בכדורסל האירופי. יש לנו שחקן ב-NBA. זו קבוצה שאמורה להיות צעירה ולוחמת ומלוכדת, אבל חסר להם משהו", טען ברקוביץ'. "לפי מה שקראתי בתקשורת לא אהבתי את זה, כי נבחרת זה דבר אחד. זה דגל כחול לבן וכולם צריכים להתמסר אליו, לשכוח ממאבקי הכוח ולתת את כל כולם, אם זה חמש דקות או ארבעים דקות".

שחקני הנבחרת. ברקוביץ´: &qout;הנבחרת שווה הרבה יותר מהתוצאות&qout; (משה חרמון)
שחקני הנבחרת. ברקוביץ´: "הנבחרת שווה הרבה יותר מהתוצאות" (משה חרמון)
 

עוד הוא הוסיף: "שיחקתי בהרבה אליפויות אירופה ועל פניו מה שראיתי אלה קבוצות לא חזקות בלשון המעטה. אלה נבחרות שנבחרת ישראל צריכה לנצח אותן גם בבית וגם בחוץ והיא גם מסוגלת לעשות זאת. רק השחקנים ישיגו את המטרה כי הם יצטרכו לעשות זאת כבר מהערב ולשים את כל המשקעים בצד, כי הנבחרת היא מעל הכל, היא מייצגת את המדינה בעיקר בתקופה פוליטית כמו היום. חשוב להגיע לאליפות אירופה".

"בכל מסגרת שבה יש מעל שלושה שחקנים יש תחרות ומאבק פיזי ונפשי, אבל צריך לקחת את זה לכיוון טוב ולא שלילי. כולם צריכים לחשוב בצורה הזו ולהביא שינוי. הנבחרת הזו שווה יותר משני ההפסדים האחרונים וחייבת לשחק באליפות אירופה. אבל יש צורך לשנות את ההתנהלות והחשיבה", ציין שחקן העבר.

מיקי ברקוביץ´ (משה חרמון)
מיקי ברקוביץ´. "צריך לקחת את התחרות לכיוון טוב" (משה חרמון)
 

"אולי אני נשמע יומרני, אבל איסלנד היא יריבה של נבחרת ישראל? נו באמת", נאנח ברקוביץ'. "אני לא רוצה למנות את השמות של השחקנים כי אני לא רוצה לפגוע באף אחד, אבל השמות האלו משחקים בפיינל פור של היורוליג, ב-NBA ובאירופה, אחד באיטליה, אז באמת, איסלנד? עם כל הכבוד להם, נבחרת ישראל עם השחקנים הטובים שלנו צריכה לנצח אותם הערב ומעל עשר נקודות הפרש ולקבל את הביטחון בחזרה. זה כמו בפורמולה כשהמכונית יוצאת לשיפוצים וחוזרת למסלול".

הצד הריאלי - טפירו: "כביסה מלוכלכת מכבסים בבית"
קפטן נבחרת ישראל בעבר, מאיר טפירו, זוכר ימים טובים יותר, אך למרות המצב הקשה לא מאבד תקווה ומאמין כי הנבחרת עוד מסוגלת לחזור מהמינוס הגדול: "מה שיכול לאחד את הנבחרת זה שכולם מבינים שאין יותר מקום לטעויות ושצריך להתעלות במשחקים הקרובים שלפני כן אולי חשבנו שאפשר להפסיד בהם. כל משחק הוא כמו גמר גביע, ולכן צריך להגיד את זה אחד לשני ושכולם יבינו שמשחקים בשביל אותה המטרה".

 
 דורון ג'מצ'י: אפשר לשמוע מהדברים שאמר עודד קטש אחרי המשחק וגם אריק שיבק והשחקנים - צריך לעשות שינוי, לא בתחום המקצועי. השחקנים לא עושים טובה, הם מחויבים. דיברתי איתם ואני מכיר אותם 
 
 
 

לגבי הסיכויים להעפיל ליורובאסקט הוסיף טפירו: “דווקא במצבים האלו ניתן להתחבר, כי זה משהו שיכול להביא את החבר'ה להרגיש שזה הזמן להתעלות. דווקא במשחקים שראינו הנבחרת הייתה טובה יותר ממונטנגרו ומאסטוניה. צריך ליישם את זה על המגרש".

“כולם מבינים שאין דרך חזרה. ברגע שיבוא ניצחון אחד ואז עוד אחד, יהיה חיבור טוב יותר, השחקנים יהיו יחד ויכולים לנצח גם עד הסוף", טען טפירו. בימים האחרונים מאז ההפסד לאסטוניה נחשפנו ללא מעט ביקורות שהשמיעו שחקנים בנבחרת על חבריהם. טפירו לא זוכר מקרה שבו שחקנים הוציאו הכל החוצה: “את כל הכביסה צריך לכבס בבית. יש דברים שיכולים רק להזיק לנבחרת, וזה לא הזמן להוציא דברים החוצה".

טפירו (שי לוי)
טפירו. "אין מקום לטעויות" (שי לוי)
 

הצד השפוי: ג'מצ'י: "אין דבר כזה שחקני נבחרת לא מחויבים"
אחד מהקלעים המובילים של הנבחרת בכל הזמנים, דורון ג'מצ'י, שמזוהה עם הנבחרת ומרגיש חלק ממנה גם היום, ניסה אף הוא לנתח את הסיטואציה הנוכחית: "המצב לא טוב בגלל ההפסדים ובעיקר אחרי שמונטנגרו ניצחה את סרביה. אני יודע על בעיות כאלה ואחרות, אבל מצאה חן בעיניי הצורה שבה הם מדברים עכשיו, הם משדרים שהם מבינים שיש צורך לצאת לדרך חדשה". 

“עכשיו צריך לתמוך בנבחרת, גם כשהמצב קשה. את הדברים האלו קשה לנתח כשהנבחרת באמצע הקמפיין. הגיע הזמן למנות לכל נבחרת 'מנטור' כדי לטפל בסוגיות האלה, יש אנשים שעשו זאת הרבה מאוד שנים", הבהיר ג'מצ'י. “מתפקידנו כשחקני עבר שהנבחרת סופר-חשובה להם, לעזור מאחורי הקלעים. השחקנים לא עושים טובה שהם פה, הם רוצים להצליח, אבל מעבר להתנהלות המקצועית יש דברים אחרים שצריך לעשות".

אריק שיבק ועודד קטש. ג´מצ´י: &qout;הגיע הזמן למנות מנטור&qout; (משה חרמון)
אריק שיבק ועודד קטש. ג´מצ´י: "הגיע הזמן למנות מנטור" (משה חרמון)
 

"אפשר לשמוע מהדברים שאמר עודד קטש אחרי המשחק וגם אריק שיבק והשחקנים - צריך לעשות שינוי, לא בתחום המקצועי. השחקנים לא עושים טובה, הם מחויבים. דיברתי איתם ואני מכיר אותם”, הוא המשיך. "אין דבר כזה שליאור אליהו, עומרי כספי, יותם וגיא שהם השחקנים המובילים של הנבחרת, לא רוצים שהיא תצליח. אבל צריך להבין שכל אחד בא ממעמד מסוים".

כשהוא התבקש להסביר את עניין המעמדות הוא פירט: "כספי הוא שחקן NBA יותר מלגיטימי. אני לא אוהב לשמוע אנשים ושחקנים שמתלוננים שאבנר קופל נסע לפגוש אותו. צריך להבין שקובי בראיינט הוא לא כמו כל שחקן אחר. כל אחד צריך לדעת את מקומו. שיחקתי בהרבה אליפויות והייתי בהרבה רגעי מצוקה והפסדים כואבים. כולם כועסים, אבל דווקא ברגעים האלו עומרי ואליהו מבינים שהעניינים צריכים להיסגר שם ביניהם".

עומרי כספי (משה חרמון)
עומרי כספי. ג`מצ`י: "כל אחד צריך לדעת את מקומו" (משה חרמון)
 

לסיום העניק ג'מצ'י עצה שנראית לו יקרה מפז: "שיתוף הפעולה של התקשורת ושל שחקני העבר הוא חשוב מאוד לנבחרת. אתם תמשיכו לתת בראש למי שצריך ומגיע לו ואנחנו ניתן את התמיכה והכתף שלנו לנבחרת, כי היא זקוקה לנו. אם חס וחלילה הנבחרת לא תצליח אז אנחנו נעזור גם בהסקת המסקנות. השחקנים מבינים שהם צריכים להיות ביחד, זה כל כך מעט, אבל כל כך הרבה".

אז אמנם יש לנו הרבה מאוד ביקורת, אבל שחקני העבר תומכים ומאמנים בנבחרת. גם אנחנו מצטרפים לאמונה ומחזיקים אצבעות לתחיה מחודשת בקמפיין שכבר נראה שירד מדרך הישר.

אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30