יום שבת, 27.11.2021 שעה 03:56

מסדרות החינוך לחופש: השינויים של יותם הלפרין

מציג גישה שונה מעמיאל, הפיח חיים ולא חוסך בביקורות: המנהל המקצועי שירד לקווים נמנע מלדבר על עתידו, אך ב-21:00 ינסה להציל את העונה של ירושלים

ליגת ווינר סל 21-22
12534-6397מכבי ת"א
12559-6057הפועל ירושלים
12552-5937הפועל חולון
12538-5567הפועל גליל עליון
11605-5967עירוני נס ציונה
11594-5737בני הרצליה
10564-5857הפועל ת"א
10579-5637גלבוע/גליל
10585-5647הפועל ב"ש
9617-5987הפועל אילת
9589-5467הפועל חיפה
8625-5237מכבי ראשל"צ
לוח משחקים
 • הפועל ירושלים
 • שישי, 03/12, 13:15
 • הפועל אילת
 • הפועל ב"ש
 • שבת, 04/12, 18:00
 • הפועל ת"א
 • הפועל חיפה
 • שבת, 04/12, 20:00
 • הפועל חולון
 • עירוני נס ציונה
 • ראשון, 05/12, 18:00
 • מכבי ת"א
 • מכבי ראשל"צ
 • שני, 06/12, 19:00
 • גלבוע/גליל
 • הפועל גליל עליון
 • שני, 06/12, 20:15
 • בני הרצליה
1 תגובות |
יותם הלפרין (אורן בן חקון)
יותם הלפרין (אורן בן חקון)

אחרי שירד מעמדת המנהל המקצועי ביציע לקווים על מנת לשמש כמאמן זמני בעקבות הפרידה מאורן עמיאל, והביא רוח חדשה להפועל ירושלים שלו עם שני ניצחונות רצופים במסגרת הליגה, יותם הלפרין יעמוד הערב (רביעי) ב-21:00 בפני האתגר הגדול ביותר שלו עד כה כמאמן: ינסה להשאיר את העונה האירופית של הירושלמים בחיים מול סטאל אוסטרוב הפולנית בליגת האלופות של פיב”א. 

הניצחונות המרשימים, 84:104 על הפועל חולון ו-68:80 על הפועל גלבוע/גליל, ללא ספק הפיחו רוח חדשה בקבוצה מהבירה, שהייתה נראית כבויה בשני המשחקים האחרונים תחת עמיאל ולא הצליחה באמת למצוא את הדרך שלה. השינוי ניכר והאמונה חזרה לקראת המשחק המכריע בו ירושלים חייבת לנצח כדי להישאר בחיים באירופה, אך מה באמת גרם לשינוי הדרסטי בגישה ולחיוביות המתפרצת שמפגינים השחקנים? 

יותם הלפרין (אורן בן חקון)יותם הלפרין (אורן בן חקון)

בעוד יש גורמים במועדון שטוענים כי עצם הזעזוע הוא זה שגרם לשינוי בגישה וכי מדובר ב׳אפקט המאמן החדש׳ שעלול לדעוך בעתיד הלא רחוק, ישנם גם שינויים אמיתיים שנעשו ברוח המאמן ובגישה שהביא איתו יותם לאימונים, למשחקים וכמו כן, גם לחדר ההלבשה. אף אחד לא טוען שאורן עמיאל הוא אדם רע, אך הוא ללא ספק נוקשה יותר מהלפרין ומכאן נובע השינוי הראשון.

בעוד אורן דרש מהשחקנים דברים ספציפיים והכל היה חייב ללכת בתוכנית המשחק שהוא דרש, עם התרגילים שלו ובדרך שלו מתוך חזון מאוד מבוסס של סוג הכדורסל אותו הוא רצה לראות, חומר השחקנים שיש בקבוצה התקשה לספק את הסחורה במסגרת השבלונה אליה כיוון עמיאל. לעומתו, הלפרין נותן לשחקנים חופש ומאפשר להם לפעמים ׳להתפרע׳ ולעשות את מה שהם יודעים הכי טוב - לשחק כדורסל.

אורן עמיאל (אורן בן חקון)אורן עמיאל (אורן בן חקון)

כאשר יותם ירד לקווים מצב הרוח של השחקנים לא היה טוב במיוחד, גם מבחינת האכזבה מהמצב אליו הגיעה הקבוצה וכמו כן, גם מאחר והשחקנים התקשו להתאים את עצמם לדרישות של עמיאל ולסגנון אותו הוא רצה לראות ולגישה הנוקשה שכללה גם ׳סדרות חינוך׳ לשחקנים כמו אנתוני בנט ושון קילפטריק, מה שגרם לתסכול אצלם. עם זאת, יותם הגיע במטרה לשנות ונתן לשחקנים את החופש לעשות את שלהם תוך שהוא דורש מהם דבר אחד - תהנו ביחד מהמשחק.

כמובן שחוץ מהגישה יותם שינה גם מספר דברים ספציפיים ברמה המקצועית וביצע התאמות שונות על מנת להוציא את הקבוצה לדרך חדשה, כאשר הדבר העיקרי שעליו שמים דגש כעת הוא הרווח בהתקפה במסגרת הפיק אנד רול, מה שנותן לכלים ההתקפיים יותר שטחים פנויים ופרצות לייצר נקודות וכך השטף ההתקפי נמשך ומשחק ההתקפה נתקע פחות מבעבר, מה שניכר עד כה בשני המשחקים האחרונים.

שחקני הפועל ירושלים באימון (אורן בן חקון)שחקני הפועל ירושלים באימון (אורן בן חקון)

עם זאת, ועל אף האידיליה במועדון תחת הלפרין עד כה, יותם גם לא חסך מהשחקנים ביקורת והטיח בהם ביקורת כאשר אמר להם שהאחריות למצב העגום אליו הגיעה הקבוצה, בעיקר במסגרת ליגת האלופות של פיב״א, היא עליהם בדיוק כפי שהייתה על אורן עמיאל שכבר שילם על כך במשרתו, או במילים אחרות - הבאים לשלם את המחיר על כישלון הם אתם, השחקנים.

הלפרין מקפיד להתנער מהשאלה האם יש סיכוי שימשיך על הקווים כמאמן ראשי לאורך זמן והאם המינוי עשוי להפוך לקבוע, כאשר גם במסיבת העיתונאים לקראת המשחק אמר: ״אני כרגע לא חושב על זה, זה המצב ועם זה אני מתמודד. אפילו שזה חדש לי, אני משתדל לעשות את הטוב ביותר. ברגע שיהיה משהו רלוונטי, מי שצריך לקבל את ההחלטות יעשה את זה. כרגע כל הראש שלי עסוק באיך לשפר את הקבוצה הזאת מקצועית כשאני על הקווים״.

יותם הלפרין (אורן בן חקון)יותם הלפרין (אורן בן חקון)

עם זאת, בעוד לא מתנהל כרגע משא ומתן עם אף מאמן אחר ולמרות שישנם מספר מועמדים לתפקיד, בבירה לא ממהרים לקבל החלטות, כאשר למשחק מול אוסטרוב הערב יש משמעות מכרעת גם לגבי האפשרות להחתים מאמן, כאשר סביר להניח שחלק מהמועמדים לא ירצו להגיע אם ירושלים תודח מאירופה ותיאלץ להתרכז רק בזירה המקומית. 

בעוד בבירה לא ממהרים לקבל החלטה ולהחתים מאמן בשלב זה, הלפרין בינתיים עושה את שלו ובמועדון ובקבוצה מקווים שמגמת השיפור תימשך, אם כי אין תאריך דד-ליין אמיתי למציאת מאמן ובשלב זה המנהל המקצועי ימשיך לשמש כמאמן זמני, לפחות בעתיד הקרוב על פי המסתמן לפי כך שבמועדון לוקחים את הזמן בהליך קבלת ההחלטות בדרך למינוי מאמן קבוע חדש.

יותם הלפרין (אורן בן חקון)יותם הלפרין (אורן בן חקון)

על אף שיותם מעדיף להימנע מלהתייחס לסוגיית המאמן הקבוע בשלב זה, שון קילפטריק דווקא היה מאוד נחרץ כאשר נשאל בנושא והרעיף שבחים על הלפרין כאשר אמר לאחר הניצחון על גלבוע/גליל, בו הצטיין: ״יותם מאוד ייחודי, הוא מאמן של שחקנים, הוא שיחק לפני שנתיים-שלוש ומכיר את המשחק והוא מאמין בנו וזה משהו שהשמיים הם הגבול כשיש לך מאמן כזה, אז אני מאוד אוהב את יותם כמאמן. אנחנו מקווים לחלוטין ומתפללים שהוא יישאר עד סוף העונה כמאמן, חבריי לקבוצה גם אוהבים אותו מאוד וזה מעולה, ללא ספק אנחנו רוצים שהוא יישאר להיות מאמן עד סוף העונה״.

כמו כן, כפי שנכתב בהודעת המועדון, הלפרין נעזר רבות בשני עוזריו, שחקן העבר גוני יזרעאלי וכמו כן, גם דונאלדאס קייריס הליטאי, שמחזיק ברזומה עשיר כעוזר מאמן בין היתר בצסק״א מוסקבה, חימקי מוסקבה ולוקומוטיב קובאן, אולימפיאקוס ונבחרת ליטא, וכמו כן, שימש גם כמאמן ראשי בריטאס וילנה, אבטודור סראטוב, צמוקי מינסק וקבוצות נוספות. שני עוזרי המאמן זוכים לקחת חלק יותר מרכזי בניהולה השוטף של הקבוצה מאז המנהל המקצועי ירד אל הקווים, כאשר לקראת סיום המשחק מול חולון הלפרין אף נתן ליזרעאלי להעביר לשחקנים פסק זמן במלואו.

שחקני הפועל ירושלים חוגגים (אורן בן חקון)שחקני הפועל ירושלים חוגגים (אורן בן חקון)

גוני יזרעאלי התייחס לעבודה עם הלפרין וסיפר ל-ONE: ״שינוי דרמטי קשה לי להגיד שהיה משהו דרסטי, אבל אין ספק שיותם נותן משהו בשקט שלו. טקטית או מקצועית לא היה מספיק זמן לשנות, שינויים קטנים לפה ולשם, אבל קרדיט ענק מגיע ליותם בעיקר על שקט שהוא מקנה בסיטואציה הלא פשוטה בה הקבוצה עדיין נמצאת כי למרות השני ניצחונות עדיין באירופה המצב קשה. הוא מקרין לשחקנים ולמערכת, לא רק לשחקנים, גם אליי ולדונלדאס קייריס העוזר מאמן, שקט וחיוביות וזה הדבר הכי חשוב שיותם עושה״.

הספייסינג: ״כשדיברתי על דברים קטנים, אז בגלל שלקבוצה שלנו יש הרבה מאוד יכולות ובכל ערב נתון שחקן אחד יכול לקלוע ולעשות דברים, אז כל הזמן יותם, אני ודונלדאס מדברים על הריווח, כי אם לא יהיה ריווח ולא נכבד אחד את השני אז לא יהיה לנו כלום וזה הדבר הכי חשוב בהקשר לקבוצה שלנו״.

גוני יזרעאלי (אורן בן חקון)גוני יזרעאלי (אורן בן חקון)

האחריות שהוא מקבל כעוזר מאמן ופסק הזמן שהעביר: “פסק הזמן היה מקרה לגופו כי יותם עדיין רק נכנס יום וחצי אז הוא עוד לא ידע את התרגיל של הבייס ליין אאוט, אבל זה לא משהו שקורה כל יום. אבל בהחלט אני מרגיש שהוא סומך עליי ונותן לי לדבר באימון ולהסביר לחבר׳ה ואני מרגיש ממש נוח לעבוד איתו ושהוא סומך עליי”.

הפרידה מאורן עמיאל: “אורן הוא הדבר הכי טוב שקרה לי כמאמן בתחילת הדרך, לאנשים אין מושג כמה הוא טוב וכמה הוא עזר לי ולמדתי ממנו בזמן כל כך קצר. אמרתי לאורן ולכמה מהחבר׳ה שזה היה אחד הימים הכי עצובים בקריירה שלי. הייתי ממש עצוב שאורן עזב כי אני יודע כמה הוא טוב וכמה הוא פשוט מאמן אדיר, לא הצליח וזהו. בסוף זה קודם כל מזל, כל מי שבמקצוע הזה יודע שצריך מזל, אז זה גם חוסר מזל ואף אחד לא נקי מטעויות, לא אני ולא אורן, אף אחד לא נקי. אבל זו קריירה של מאמן, אורן הצליח עשר שנים וזכה בתואר מאמן העונה בליגת האלופות, אז שנה אחת יצאה פחות טוב, אני בטוח שהוא יחזור ובגדול”.

אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30