יום שישי, 23.07.2021 שעה 22:44
ראשי|תוצאות LIVE|ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|Winner|רדיו|מגזין הספורט לצעירים|בריאות וכושר|ליגת החלומות הרשמית|טוקיו 2020

ניצחון ענק למתאזרחים: ביה"ד קיבל את העתירה

בית הדין העליון של איגוד הכדורסל קבע כי סכומי ההיטל קוצצו בחצי, האיגוד יצטרך לגבש מתווה חדש. ניר אלון: "בית הדין נתן מעמד חשוב לשחקן המקומי"

לוח משחקים
  • מכבי ת"א
  • 67 - 73
  • גלבוע/גליל
0 תגובות |
פרדריק בורדיון חוגג (חגי מיכאלי)
פרדריק בורדיון חוגג (חגי מיכאלי)

בית הדין העליון של איגוד הכדורסל, בראשותו של השופט בדימוס עודד מודריק, בנוסף לעורך דין עמנואל סלע ועורכת הדין של שרון סתיו, דן היום (חמישי) בעתירה של שחקן הפועל חולון פרדריק בורדיון, בשמם של השחקנים המתאזרחים ובאמצעות עורכי הדין רועי רוזן וערן נוימן, כאשר הפסיקה בדיון היא לא פחות מניצחון לשחקנים המתאזרחים.

בית הדין קבע כי “הוראות וכללים שיש בהם כדי לצמצם זכויות יסוד חוקתיות, ראוי שייקבעו בחוק או מכוח חוק. אין בסיס נורמטיבי שמאפשר את עיגונן בהסכם שתחולתו כלפי מי שאינו צד להסכם. כוח אסדרה זה לא הואצל כדין למנהלת והיא מימשה את מהלכי האסדרה תוך דיון בינה לבין הארגון כגורם בעל זיקת עניין חד צדדית בלבד. לא זה הדרך. מנקודת הסתכלות עילית שלנו כערכאה בת סמך לבחון את תקינות הוראות ההסכם, איננו משתכנעים שהן משקפות איזון אופקי מידתי. המתווה המרוכך מצריך אף הוא עיון חוזר, אך דומה שהוא יכול לשמש בסיס להסדר מידתי לתקופת ביניים קצרה שבמסגרתה יגובש הסדר בסיסי הולם חדש”.

ג'ון דיברתולומאו (איציק בלניצקי)ג'ון דיברתולומאו (איציק בלניצקי)

בהכרעת הדין נכתב: “לנוכח מכלול השיקולים שהוצגו הגענו להכרעה הבאה: איגוד הכדורסל יגבש בתוך פרק זמן של חצי שנה מתווה שקול שבו יינתן ביטוי למכלול השיקולים והאינטרסים שנדונו בעתירה זו. במשך עונת המשחקים הקרובה יחול המתווה המרוכך על ליגת העל לגברים בלבד. תקופת ההמתנה בה ייחשב שחקן כמתאזרח תהיה של שנתיים. סכומי ההיטל שיוטלו על הקבוצות ביחס לכל אזרח ישראלי חדש (עד תום שנתיים ממועד התאזרחותו) יקוצצו במחצית (50%) לעומת הקבוע בהסכם. לא יוטל היטל כלשהו בגין שיתוף מתאזרח יחיד. ההיטלים יוטלו על שיתוף שניים ושלושה מתאזרחים”.

“הוראות המתווה לא יחולו על שחקן מתאזרח שנקרא, לכל הפחות פעמיים, להשתתף באחת מנבחרות ישראל. ועדת החריגים תכלול נציג ציבור שאין לו זיקה לארגון השחקנים. המנהלת תגבש בתוך 10 ימים רשימת תבחינים שישמשו את ועדת החריגים. ועדת החריגים תפעם בשקיפות ותוך קיום כללי הצדק הטבעי. כפוף להשלמות שהתבקשו מן המנהלת, העתירה מתקבלת באופן חלקי בלבד שמקנה תוקף למתכונת שגובשה בסעיף 86-ב’ (הסעיף בו הוחלט כי המתווה המרוכך יחול על ליגת העל בעונת המשחקים הקרובה)”.

עו”ד רוזן: “אין יותר אזרחים סוג א’ וסוג ב’, שמח וגאה”. ניר אלון: “ניתן מעמד חשוב לשחקן המקומי”, עו”ד אליאס: “ניצחון גדול”.

עו”ד רועי רוזן התייחס להחלטה ואמר: “אני מאושר ומתרגש מהחלטת בית הדין הנכבד. תוקן עוול נוראי ונעשה צדק. מהיום אין יותר אזרחים סוג א' וסוג ב' ואני שמח וגאה על החלטת בית הדין הנכבד בנושא. מהיום, נשלב ידיים ונאחד כוחות לטובת פתרון הוגן ונכון לכדורסל ולכדורסלן הישראלי, בין אם הוא נולד בישראל ובין אם לא”.

עו"ד רועי רוזן (איציק בלניצקי)עו"ד רועי רוזן (איציק בלניצקי)

גם עו”ד שי אליאס מרוצה מההחלטה ואומר כי מדובר בניצחון גדול עבור ארגון השחקנים: “זה הישג אדיר וחסר תקדים, שיש בו להקטין את האפליה הקיימת ביחס למתאזרחים והשחקנים הזרים”, אמר.

עו"ד שי אליאס (רדאד ג'בארה)עו"ד שי אליאס (רדאד ג'בארה)

ניר אלון, ראש חטיבת הספורט בהסתדרות, הגיב על פסק הדין: “זהו ניצחון ענק לארגון השחקנים. בית הדין נתן תוקף להסכם של ועדת שרעבי, עם שינויים מסוימים, כך שניתן מעמד חשוב לשחקן המקומי בליגת העל בשלב הראשון ובליגה הלאומית בשלב השני. זאת גם הפעם הראשונה שנכנסת ההגדרה של שחקנים שגדלו בישראל HGP. כמו כן, זה ייתן חיזוק לנבחרות ישראל ולזהות של השחקן המקומי הישראלי כפי שהארגון חרט על דגלו מאז הקמתו״.

אסור לפספס
נגןאלי דסה פותח טיקטוק ומפגיז על ההתחלה
אלי דסה פותח טיקטוק ומפגיז על ההתחלה
נגןמזהים את הפוטנציאל? ליאו מסי בגיל 8
מזהים את הפוטנציאל? ליאו מסי בגיל 8
נגןהבחור שהתפרסם בזכות אכילה בזמן רכבת הרים
הבחור שהתפרסם בזכות אכילה בזמן רכבת הרים
נגןמאור,מירן ואלחמיסטר מרימים לעדן בן זקן
מאור,מירן ואלחמיסטר מרימים לעדן בן זקן