יום שישי, 22.10.2021 שעה 16:55

“נס שהגענו עד לכאן”: האגודות על סף לקריסה

משרד התרבות והספורט לא מעביר תקציבים והאגודות מתקשות לפעול: “קיבלנו 40%-50% מהתקציב השנתי. זה ביזיון”. וגם: התגובה המפתיעה של המשרד למצב

3 תגובות |
חילי טרופר (איציק בלניצקי)
חילי טרופר (איציק בלניצקי)

הספורט הישראלי על סף קריסה. למרות הבטחותיו לפעול לטובת האיגודים והאגודות גם ללא תקציב מדינה, בתחילת חודש אוקטובר אגודות רבות מתקשות להתקיים ואפילו איגודים. הם מתריעים, פונים לגורמים הרלוונטיים, מתחננים לעזרה - אך זו לא מגיעה משום שהמדינה לא מחלקת תקציבים נוספים כמצופה ממנה.

מבדיקת ONE עולה כי משרד הספורט מתקשה לעמוד בהבטחותיו ולהעביר תקציבים לספורט הישראלי. אגודות הספורט קיבלו מקדמות בגובה של 40% עד 50% מהתקציב השנתי שלהן כאשר תכף מסתיימת השנה והן מתקשות להתמודד עם המצב. אגודת ספורט החירשים, שעומדת מאחורי הפעילות של קבוצות ונבחרות חירשים ברחבי הארץ, מתקשה להתקיים לאחר שקיבלה תשובה כי כרגע היא תיאלץ להסתפק בחצי מהתקציבים שקיבלה בשנים עברו.

חילי טרופר (איציק בלניצקי)חילי טרופר (איציק בלניצקי)

במקביל, גם מרכזי הספורט הגדולים קיבלו מקדמות של עד 40% בלבד. גורמים בכירים בספורט הישראלי התרעמו: “בדיונים בכנסת אנשי משרד הספורט התחייבו שנקבל כבר בפברואר 75% ושהחלוקה תהיה יותר טובה מהטוטו. אז בטוטו היינו יכולים להיות עכשיו כבר ב-100% מהתקציב. זה כישלון של המשרד”. במרכזים טוענים כי הם חילקו הלוואות לקבוצות ולאגודות הקטנות בגובה של 10-12 מיליון שקל כדי להציל את הספורט.

באיגודים המצב טוב יותר, הרי שחלקם כבר קיבלו עד 70% מהתקציב השוטף. חלק מהאיגודים נותרו עם רזרבות מהשנה שעברה, אבל לא כולם במצב טוב ומי שנקלע למצוקה לא מקבל עזרה מהמדינה. האיגודים השונים מתלוננים כי על האירועים הבינלאומיים שהתקיימו בארץ מתחילת השנה הם לא זכו עדיין למימון ממינהל הספורט, הם גם לא קיבלו החזרים על ציוד וחלקם לקחו הלוואות כדי שיוכלו להמשיך לפעול.

באיגוד הכדורעף קיימו לאחרונה דיון חירום על סוגיית התקציב. לפי המידע שנמסר לחברי ההנהלה, האיגוד קיבל רק 50% מהתקציב של ההכנות האולימפיות, לא קיבל תקציבים על אירוח אירועים בינלאומיים, בתקציב השוטף הוא קיבל 60% מהסכום השנתי שאמור להגיע לענף, מאתנה הגיעו תקציבים בגובה של כ-40% - ובשקלול כל הסכומים שהתקבלו מתחילת השנה ועד היום, לקופה נכנסה רק כ-55% מהתמיכה השנתית. “לצערנו אם לא ייכנס סכום כסף נוסף באופן מיידי, האיגוד לא יכול לשלם משכורות החודש”, אמר גורם בענף, שנמצא על סף קריסה.

משרד הספורט: הנתונים אינם נכונים

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: “לצערנו, הנתונים הנמצאים במערכת ONE שוב אינם נכונים, הם מטעים את הציבור ופוגעים בעבודה השוטפת והמקצועית של המשרד אל מול האגודות. להלן הנתונים: המשרד מעביר מקדמות לאגודות הספורט בגובה של 70% מהתמיכה השנתית השוטפת אשר איננה מהווה את מקור ההכנסות היחיד של האגודות ויש להן הכנסות שוטפות נוספות”.

עוד נטען” “אגודת ספורט החירשים קיבלו 70% מהתמיכה השנתית המתוכננת להם ועם אישור תקציב המדינה יקבלו השלמה ל-100% כך שיקבלו תוספת של עוד 100 אלף ש”ח ביחס לשנה קודמת. במהלך 20/21 המשרד פרסם תשעה קולות קוראים לטובת שיפוץ ושדרוג מתקני ספורט, רכישת ציוד לספורטאים ההישגיים וכן גם 20 מיליון שקלים אשר תוקצבו בשנת 2020 לטובת אירוח אליפויות בישראל בניהם: גרנד סלאם ג'ודו וגרנד פרי התעמלות. עם אישור תקציב המדינה יאושרו התחייבויות נוספות ומתן הרשאות להקמת מתקני הספורט לאותם קולות קוראים שפורסמו וממתינים לחיוב ההרשאות התקציביות”.

כמו כן, במשרד הספורט הדגישו: “המשרד מקיים קשר שוטף ומקצועי עם גופי הספורט בהם האגודות והאיגודים, ונותן מענה לכלל הבעיות השוטפות אשר עולות ומסייע ככל הניתן, על אף העדר תקציב מדינה מאושר. משרד התרבות והספורט יעמוד בכל התחייבויותיו עם אישור תקציב המדינה בשבועות הקרובים”.

משרד הספורט (שחר גרוס)משרד הספורט (שחר גרוס)

האגודות מגיבות למשרד: זה שקר

ובכן, התגובה המפתיעה של משרד התרבות והספורט הכתה בהלם את אנשי הספורט הישראלי. מנהל אגודה מובילה בג’ודו הישראלי הבהיר: “קיבלנו רק 40% מסך התמיכה השוטפת. זה ביזיון. יש דיבור על השלמה ל-70%, אבל לא העבירו את הכסף עדיין”. מנהל אגודה אחרת באתלטיקה סיפר: “קיבלתי 50% בלבד מהתקציבים שהיו אמורים להגיע אלינו ואנחנו כבר בחודש אוקטובר. לא קיבלתי עדיין 70% מהמקדמות, זה שקר”.

מנהל אגודת כדורעף ציין: “קיבלנו 40% מהתקציב השוטף. הייתה לי פגרה בקיץ כך שהסתדרתי בינתיים, אבל עכשיו חוזרים לעבוד בעונה חדשה ויש לי בעיה לשלם משכורות לעובדים והמאמנים. בשיטת החלוקה הישנה שהייתה דרך הטוטו, ב-1 באוקטובר כל האגודות היו מקבלות לפחות 85% אם לא 100% לטובת הפעילות של הרבעון האחרון. מאז שזה עבר למשרד הספורט הכסף נתקע, יש הרבה בירוקרטיה רק בשביל לקבל את המקדמות וזה מתסכל. כלום לא ברור וקשה לתכנן מה עושים הלאה, כי לא ידוע מה יהיה התזרים או התקציב שלנו. זו בעיה. כולם על הלוואות ומביאים עוד כסף מהבית כדי לגשר על התקופה הזאת”.

ומה באשר לאגודת ספורט החירשים? במשרד הספורט טענו כי אגודת ספורט החרשים קיבלו 70% מהתמיכה השנתית המתוכננת להם, אלא שעידו רושניק מאגודת ספורט החירשים התחנן לעזרה בחודשים האחרונים ופנה במכתבים למינהל הספורט ואף לשר הספורט חילי טרופר בנושא. בין היתר, כתב: “עד עתה קיבלנו 298 אלף שקל על כל השנה, בשנים רגילות אנחנו מקבלים בערך 600-650 אלף שקל על כל השנה. אנחנו מסתדרים עם חצי מהכסף על שנה רגילה אבל כבר נגמרו לנו הכספים, איך ממשיכים מכאן? היה נס שהגענו עד לכאן ונגמר הנס”.

בשיחה שקיים עם סגן ראש מינהל הספורט, דודו מלכא, זה הפנה אותו לשירן טל שאחראית על חלוקת הכספים וזו הגיבה בדואר אלקטרוני ב-30 בספטמבר: “הם קיבלו את המקדמות המקסימליות”. לפיכך, אגודת ספורט החירשים תיאלץ כנראה להסתדר עם תקציב נמוך בהרבה, כאשר רושניק כבר הבהיר כי הוא חושש מעצירת הפעילות הספורטיבית המאורגנת לחירשים.

דודו מלכא (אורן בן חקון)דודו מלכא (אורן בן חקון)

אם כך, לא מערכת ONE היא זו שפוגעת בעבודה השוטפת של משרד התרבות והספורט מול האגודות, כפי שנטען בתגובה, אלא משרד התרבות והספורט בעצמו הוא זה שפוגע בהן בכך שלא העביר את המקדמות של התקציבים בזמן וכפי שהתחייב לעשות.

אסור לפספס
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
נגןהידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי
הידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי