יום רביעי, 06.07.2022 שעה 10:11

"ליגת העל? לא אתנגד, נעשה הכל כדי להצליח"

סעיד בסול שלקח את ריינה מליגה ג' לראשות הלאומית, מבטיח בראיון ל-ONE: "לא אגיד 'זה גדול עליי, בואו נעצור'". יו"ר א.אל פאחם: "נתמודד על עלייה"

ליגה לאומית 22-23
00-00הפועל ר"ג1
00-00א.ס. אשדוד2
00-00הפועל א.א. פאחם3
00-00הפועל עפולה4
00-00מ.ס. כפר קאסם5
00-00הפועל כפ"ס6
00-00הפועל ראשל"צ7
00-00מכבי פ"ת8
00-00הפועל פ"ת9
00-00בני יהודה10
00-00הפועל ניר רמה"ש11
00-00הפועל נוף הגליל12
00-00עירוני טבריה13
00-00הפועל עכו14
00-00מכבי קביליו יפו15
00-00מכבי אחי נצרת16
לוח משחקים
 • הפועל ר"ג
 • חמישי, 18/08, 00:00
 • א.ס. אשדוד
 • הפועל א.א. פאחם
 • חמישי, 18/08, 00:00
 • הפועל עפולה
 • מ.ס. כפר קאסם
 • חמישי, 18/08, 00:00
 • הפועל כפ"ס
 • הפועל ראשל"צ
 • חמישי, 18/08, 00:00
 • מכבי פ"ת
 • הפועל פ"ת
 • חמישי, 18/08, 00:00
 • בני יהודה
 • הפועל ניר רמה"ש
 • חמישי, 18/08, 00:00
 • הפועל נוף הגליל
 • עירוני טבריה
 • חמישי, 18/08, 00:00
 • הפועל עכו
 • מכבי קביליו יפו
 • חמישי, 18/08, 00:00
 • מכבי אחי נצרת
|
ריינה תעלה ליגה? סעיד בסול (ח'גאג' רחאל)
ריינה תעלה ליגה? סעיד בסול (ח'גאג' רחאל)

לא בטוח מה היה נחשב להפתעה גדולה יותר בתחילת העונה - שבני ריינה תוביל את הטבלה אחרי 25 מחזורים או שבני יהודה תהיה במרחק שתי נקודות מהקו האדום - אבל הליגה הלאומית ממשיכה לספק אקשן. עבור ריינה מדובר בעונה חלומית, לפחות עד עכשיו - ככה זה כשמדובר בקבוצה שהעפילה רק העונה ללאומית ושב-2016 עוד הייתה בליגה ג'.

מי שלקח אותה אז תחת חסותו הוא איש העסקים, סעיד בסול. הוא אמנם לא אחד שמרבה להתראיין ומאמין יותר בלדבר על המגרש, אבל שוחח עם ONE וסיפר למדור "לאומית במוקד" על ההצלחה של ריינה. בכל זאת, לא בכל יום כפר קטן בצפון של פחות מ-20 אלף תושבים מצמיח קבוצה שאולי תמצא את עצמה בליגת העל בעונה הבאה.

"הקמתי קבוצת כדורגל כי 12 שנים לא הייתה פעילות ספורט בכפר", סיפר בסול, "אני מקורב מאוד לראש המועצה ורציתי לקדם את הכפר. ליגה ג' עלתה לנו 125 אלף שקלים כולל הכל, בליגה ב' נשארנו שנתיים ובשנה השלישית אמרתי 'בואו נעלה ליגה'. השקענו כסף, קיבלנו אישור מראש המועצה ועלינו לליגה א'. בשנה שעברה הייתה עונה קצרה בגלל הקורונה, הבנתי שזו הזדמנות לעלות כי גם אפשר לחסוך עלויות והתמזל מזלנו ועלינו".

סיפור סינדרלה. אדהם האדיה (באדיבות בני ריינה)סיפור סינדרלה. אדהם האדיה (באדיבות בני ריינה)

אתם באים מכפר קטן. ההצלחה הזאת מפתיעה מאוד.
"זו מועצה של 19 אלף תושבים, אבל תסתכל על תחום העסקים: קח לדוגמא את איתן ורטהיימר. הוא הקים את אחד העסקים הכי גדולים במדינת ישראל והוא גם בא ממקום קטן בצפון שהוא לא ת"א. אני מאמין שעם ניהול נכון אתה יכול להגיע להצלחות".

מאיפה הכסף?
"יש הרבה בעלי עסקים בכפר שאני מקבל מהם הרבה תרומות. גם המועצה תורמת כסף ניכר ואם אצטרך לשים מהכסף הפרטי שלי, לא אחסוך. להגיד לך שאני לא שם כסף? אני כן שם כסף".

אם תעלו, יש לכם כסף להתמודד תקציבית?
"בוא לא נסתיר את האמת: כל קבוצה בליגת העל מקבלת מהטוטו, מהפיס וכו' בסביבות תשעה מיליון שקלים. צריך להביא עוד ארבעה מיליון שקלים כדי לשרוד בליגת העל. פה מתחילה העבודה שלנו".

אתם רוצים בכלל לעלות? או בעונה הראשונה שלך בלאומית אתה מסתפק בלהשתקע בליגה?
"כשבנינו קבוצה בתחילת העונה, המטרה הייתה להיות בפלייאוף העליון. נכון לעכשיו יש שתיים או שלוש קבוצות כמעט בטוחות בפלייאוף העליון: ריינה, כפ"ס וכפר קאסם. כולן עם מעל 40 נקודות ושאר הקבוצות עם 37 ומטה, אז בוא נגיד שאנחנו צריכים עוד ניצחון ואז המטרה הראשונה הושגה. אם יתמזל מזלנו ונמשיך לשחק כדורגל טוב, ניקח נקודות ונעלה ליגה - אני לא אתנגד לעלייה. אני לא אגיד: 'זה גדול עליי, בואו נעצור כאן'. אני לא אעשה את זה. אני כן אעשה הכל שגם בליגת העל אצליח".

"צריכים ניצחון לפלייאוף העליון". בסול (משמאל) (בני ריינה)"צריכים ניצחון לפלייאוף העליון". בסול (משמאל) (בני ריינה)

המאמן אדהם האדיה הוא סיפור הצלחה.
"בוא נחלק את זה לשניים: קודם כל הוא צעיר, רק בן 37. יש לו פוטנציאל גדול מאוד אם הוא יידע לשדרג את עצמו. אני אוהב אותו, מאמין בו, נתתי לו את המושכות כבר בשנה שעברה להעלות אותי לליגה הלאומית והוא עשה את העבודה בצורה טובה. היו לנו תקופות פחות טובות, אבל ידענו להתמודד איתן. ידענו איך לשבת ביחד ולהבין למה אנחנו בתקופה פחות טובה. חזרנו למסלול והוצאנו את העגלה מהבוץ. כולי תקווה שנמשיך בצורה זאת".

איך אתה מסביר את ההצלחה השנה של קבוצות המגזר?
"אני חולק עליך. אני בפעם הראשונה בליגה הלאומית אז אפשר להגיד שאני חווה פה הצלחה (העונה), אבל אום אל פאחם בהלאומית כבר שלוש או ארבע שנים - בשנה הראשונה היא הייתה בפלייאוף העליון וכנ"ל כפר קאסם. בשנה שעברה נתקלו באום אל פאחם בבעיות, אבל זה לא אומר שהם לא הצליחו בשנים הקודמות. השנה הקבוצות מהמגזר מצליחות גם בגלל הצפיפות בצמרת וכי אין קבוצות שדורסות את הליגה. בגלל השוויוניות הזאת, התקשורת מרגישה שיש פה איזה סיפור סביב ההצלחה של הקבוצות מהמגזר. תוסיף לזה את העובדה של הרעב להצלחה".

איך מצליחים להישאר במאבק עד הסוף?
"זה התפקיד של הצוות המקצועי - לדעת איך לתת לשחקנים להבין שהליגה עוד ארוכה. הרבה דברים יכולים להשתנות ב-12 משחקים. אנחנו צריכים לעשות הכל, לשמור על הגישה שלנו, לשחק את הכדורגל שלנו עם הרבה לחימה ולהיות עם הרגליים על הקרקע. ככה נוכל לצבור עוד הרבה נקודות".

גם אם לא תעלו, ריינה תצליח לבסס את עצמה באחת משתי הליגות הראשונות?
"חסרות לי עוד שלוש נקודות כדי להבטיח את המקום בפלייאוף העליון, אז אני מסמן וי על העונה הזאת. כל עוד אני נמצא בקבוצה, אני אעשה את הכל בשביל להצליח. זו המטרה שלי. נכון לעכשיו, אני לא רואה את עצמי עוזב, יש הרבה רעש חיובי מסביב לקבוצה וכל הכפר מתגאה בה. גם ראש המועצה שלא חוסך מאיתנו מבחינה כספית ויעזור לנו בעתיד במה שיוכל. מה אנחנו צריכים בסופו של דבר? מאמץ ושאשקיע מהזמן שלי. וזה מה שאני מנסה לעשות".

ייראו את הקבוצה שלהם בליגת העל? ריינה (עמרי שטיין)ייראו את הקבוצה שלהם בליגת העל? ריינה (עמרי שטיין)

“הקהל שלנו מספר חמש בארץ”

האירוע המדובר של המחזור - ולא לחיוב - הוא שיתופו של אחמד יונס מאום אל פאחם, שצבר חמישה כרטיסים צהובים והיה אמור להיות מושעה מהמשחק מול עירוני ראשל״צ. בשיחה עם היו"ר מוחמד אבו אלעם, הוא סיפר על השתלשלות האירועים, התפטרותו של שותפו, אבו שלמה וסיכויי העלייה. "זו הייתה טעות אנוש של מנהל הקבוצה", אמר היו"ר על הפארסה, "לצערי הרב נשלח לו אימייל והוא אישר אותו מול ההתאחדות, אבל שכח להגיד לנו. אני מבין שנפסיד את המשחק".

מה עובר לך בראש כשאתה מגלה את זה?
"ברגע הראשון, לא האמנתי. כל מי ששאל אותי על זה, אמרתי לו שזה לא נכון. אני מכיר את מנהל הקבוצה שעובד אצלנו ולא האמנתי שהוא יבצע טעות כזאת. אני מבין שהבן אדם טעה וגם את הסיטואציה. הוא בחור מאוד מופנם, רואה חשבון במקור. אין לי שום כוונה להזיז אותו מתפקידו. אנחנו נצטרך לשכוח מזה, להיכנס לחדר ההלבשה ולהרים את השחקנים והצוות".

מה הלקח שלמדת?
"זה לא רק שאנחנו צריכים ללמוד לקח, זה לקח שצריכה ללמוד ההתאחדות לכדורגל. דו"חות הרחקה צריכים להגיע גם לאיגוד השופטים ולאחר מכן למטה לשופטים שנמצאים במשחקים. הם צריכים גם לבדוק את הדו"חות לפני תחילת המשחקים כמו שהיה נהוג לפני 20 שנים. זה כדורגל וספורט, ולא צריך שאנשים יתחבאו בדברים האלה ויחפשו שחקן שטעה או לא. בספורט צריך להתנהל בצורה הספורטיבית הכי טובה. אם הדו"ח יגיע לשופט, הוא יראה את זה בעיניים שלו ואנחנו לא נראה בעיות כאלה, גם בקבוצות אחרות".

הופתעת מהעזיבה של אבו שלמה?
"אני מאוד מופתע ואפילו כועס. זה בסדר שהוא לקח אחריות ורצה להיות הקורבן, זה בסדר שהוא רצה להקריב את עצמו למען אחרים, אבל זה לא טוב לקבוצה ולמועדון. לא דרשתי או אדרוש שמישהו יקריב את עצמו למען אחרים, אבל זה אבו שלמה. הוא תמיד עושה דברים למען אחרים. אני מאמין שאצליח לשכנע אותו ויודע בדיוק מה הוא שווה ומה הוא עושה במועדון. אני יודע כמה הוא חיוני ומה יהיה הנזק העתידי של הקבוצה אם הוא יחליט סופית לעזוב.

"טעות אנוש". אחמד יונס (נעם מורנו)"טעות אנוש". אחמד יונס (נעם מורנו)

"אני אהיה מאוכזב, התחלנו במסע הזה ביחד לפני חמש שנים. הבאנו את המועדון לרמה טובה ביחד ותמיד התייעצנו. אם לוקחים אחריות, אז זה שנינו. אבל אני לא מתכוון לעזוב או לברוח ואני לא בורח במצבים כאלה. אני יודע ובטוח שאני אצליח להרים את הקבוצה מחדש. אני מבין שהמורל והמוטיבציה ירדו אצל השחקנים, אבל זה יהפוך להיות היסטוריה. אני אדבר עם השחקנים והם ישכחו מזה. יש פה שחקנים בוגרים ומקצוענים שעברו משהו בכדורגל. בעזרת השחקנים, מוטי (איווניר) ושאר חברי ההנהלה והצוות, אצליח להרים את הקבוצה".

דיברנו לפני חודש וחצי על עלייה, הבאתם גם את עידן שמש. אבל משהו לא טוב עובר עליכם.
״יש משפט בעברית שאומר: 'מכה שלא שוברת לך את הגב, רק מחזקת אותך'. אם עד הרגע הזה לא רציתי להכניס את המערכת לסוג של לחץ או את הקהל לסוג של סחרור ולא הכרזתי על עלייה, אז היום יש לי את הביטחון להכריז רשמית: אום אל פאחם הולכת להתמודד על העלייה בכל הכוח עד סוף העונה. אני מבטיח לקהל ומאמין שבעזרתם, אם הם יעמדו מאחורי הקבוצה, נביא להם את השמחה בתחילת חודש מאי. אני מאמין שיש לנו את אחת הקבוצות הטובות בליגה ומגיע לנו לעלות".

אתה גם מרגיש שיש פה הזדמנות לעלות השנה.
"יש הזדמנות לעלות ליגה ולהוסיף עוד קבוצה ערבית או שתיים לליגה הבכירה וזה טוב מכל הבחינות. הקבוצות במגזר יביאו הרבה קהל. הקהל של אום אל פאחם הוא הקהל מספר חמש בארץ - אנחנו יכולים להביא למשחקים 10,000 צופים. במשחקי חוץ מול הגדולות נוכל להביא גם 6,000-7,000. אם נעלה זו תהיה אופרה אחרת בליגת העל, במיוחד עם סכנין שכבר נמצאת שם. אם נעלה זה יהיה טוב לכדורגל הישראלי ובטח שלנו. זה יהיה טוב לשני המגזרים".

אבל בשביל לעלות תצטרכו לייצר שקט, מה שלא קורה בחודש האחרון במועדון.
"אין שום ספק שיש הרבה רעש גם סביב בית הדין והעונשים שלנו, אבל זה קורה גם מסביב לקבוצות הגדולות. אתה רואה שכל הגדולות נמצאות כמעט בכל יום רביעי בבית הדין, אין מה לעשות. כמו שאמרתי, הקהל שלנו הוא מספר חמש בארץ, הוא מלחיץ כי אנחנו מועדון גדול. איך אתה מודד את הגודל של מועדון? לפי הקהל שלו. לפני שבוע היה משחק בין חדרה להפועל חיפה. לצערי הרב באצטדיון בנתניה היו 670 צופים. אנחנו הבאנו כמות כזו בליגה ג'. במשחק הנוער האחרון נגד עפולה הבאנו 500 צופים. מועדון גדול נחשב לפי הקהל שלו".

"יכולים להביא 10,000 צופים". אוהדי הפועל אום אל פאחם (רדאד ג'בארה)"יכולים להביא 10,000 צופים". אוהדי הפועל אום אל פאחם (רדאד ג'בארה)

שימו לב ל...

רן קדוש שלאחר פתיחת משחק רעה מול הפועל רעננה, הוחלף עוד במחצית הראשונה.

בן אז'ובל שפשוט לא עוצר ורושם כבר 11 שערי ליגה העונה. הוא ראוי לקבל את הצ'אנס בליגה הבכירה.

מאזן החוץ של הפועל עפולה. שבע נקודות בלבד מתוך 39 אפשריות צברה הקבוצה מבירת העמק. אם קצב צבירת הנקודות במשחקי החוץ היה קרוב אפילו בחצי לקצב צבירת הנקודות במשחקי הבית, הצפוניים היו שורדים בליגה בשלב מוקדם יותר.

המהפך של הפועל פ"ת. בתשעה שחקנים, אחרי פיגור 1:0, הצליחה הקבוצה של עופר טסלפפה לנצח 1:2 בדקה ה-98 את הפועל עכו. בפעם המי יודע כמה העונה, משחק של המלאבסים הוכרע בתוספת הזמן.

מסאיי דגו שרושם ניצחון ליגה אחד בלבד ב-12 המשחקים האחרונים. גם הוא ציפה למתנה יותר טובה ביום הולדתו מאשר ההפסד הצורב לפ"ת.

תחילתו של הקאמבק של בית"ר תל אביב/בת ים? רגע לפני שבמועדון היו קרובים לייאוש מקרלוס גארסיה, הגיע הניצחון האחרון על מכבי אחי נצרת והפיח רוח של תקווה.

דן כדורי. אז נכון, המספרים של הקשר העונה לא יוצאי דופן, אבל לא בפעם הראשונה הוא מראה שבמצבה של קבוצת האם שלו, מכבי פ"ת, הוא בהחלט יכול היה לסייע לה במאבקי ההישרדות בליגת העל.

אבוקסיס: כל הזמן מנסים להשתפר
הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו