יום שבת, 20.08.2022 שעה 06:56

לנדאו: הקריירה שלי - לא רק גול בנבדל או ביד

מאמן נבחרת הנשים בראיון מיוחד לקראת פורטוגל ב-19:00 במוק' המונדיאל: "באתי לתקופה ארוכה, כשאימנתי בקבוצות קטנות ניצחתי 5 פעמים את מכבי חיפה"

|
גילי לנדאו (איציק בלניצקי)
גילי לנדאו (איציק בלניצקי)

גילי לנדאו יתחיל הערב (ראשון, 19:00) באופן רשמי את הקמפיין שלו כמאמן נבחרת הנשים הזמני בכדורגל, כאשר הנבחרת תארח את נבחרת פורטוגל באצטדיון בראשון לציון במוקדמות המונדיאל. לנדאו הונחת לנבחרת הנשים כאשר בהתאחדות לכדורגל לקחו את הזמן עד למינוי של השווייצרית, נורה האפטל, כמנהלת המקצועית ומאמנת הנבחרת הבוגרת, מינוי שעוד צריך אגב לעבור את הנהלת ההתאחדות לכדורגל.

לנדאו בדרך כלל אומר את מה שהוא חושב בלי לעשות חשבון. הפעם, בראיון ל-ONE, לנדאו היה עצור, פה ושם בחר להיות דיפלומט. הוא מאוד רוצה להמשיך לאמן את נבחרת הנשים גם כאשר האפטל תגיע לישראל, למרות שגורמים בהתאחדות אמרו לו שזה לא יוכל לקרות.

גילי לנדאו (נעם מורנו)גילי לנדאו (נעם מורנו)

קריירת האימון של לנדאו ידעה עליות וירידות. בשנים האחרונות היא לא בדיוק צלחה, למרות שלנדאו לא מקבל את הביקורת הזו. נראה לפעמים שהאינטליגנציה של לנדאו, יחד עם קלחת הדיבור שלו, מלווה לא מעט באמרות שהשחקנים לא תמיד הבינו אותו.

ייאמר לזכות לנדאו, שזה לא משנה מי יאמן את נבחרת הנשים - צריך להיות קוסם כדי שיהיה אפשר להצליח בנבחרת שכזכור לא מכבר ספגה תבוסה של 12:0 מול נבחרת איטליה. החידוש הפעם מבחינת הנבחרת הוא שיש לה כ-8 ליגיונריות המשחקות מעבר לים, אך מבחינת לנדאו בגלל יום הכיפורים, יש לו את כל הנבחרת לאימונים מלאים רק היום ומחר.

שחקניות נבחרת הנשים של ישראל (חגי מיכאלי)שחקניות נבחרת הנשים של ישראל (חגי מיכאלי)

גילי, איך אתה, שעברת הרבה בקריירה שלך, חש עם זה שהגעת להיות מאמן זמני, מכבה השרפות של ההתאחדות לכדורגל, בנבחרת הנשים בכדורגל?
“מבחינתי אני מאמן נבחרת ישראל בכדורגל לנשים ואוביל אותה לקמפיין של מוקדמות הגביע העולמי, וכשאני אומר מאמן נבחרת, אני הולך הרבה מאוד שנים אחורה, בהן שימשתי כקפטן נבחרת האפרוחים של ישראל, קפטן נבחרת הנוער של ישראל וקפטן הנבחרת האולימפית של ישראל, ובשבילי כל משחק שאני מעביר על הקווים ומייצג את ישראל, תחושה של שליחות”.

אתה אומר מילים יפות אבל מתעלם מהעניין. כבר מינו מאמנת אחרת וקיבלת את הנבחרת במצב קשה, ואולי מחכים שתקבל בראש מהנבחרות החזקות ואז יתנו לה להתחיל לאמן את הנבחרת?
”תפקיד המנהל הטכני, כשמו כן הוא, אינו סותר את תפקידי כמאמן. לכן אינני רואה שום סיטואציה שלא נצליח לדור בכפיפה אחת ולשתף פעולה. עבודת המאמן היא להחדיר בשחקנים שלו מוטיבציה, התפקוד בעבודה הוא תולדה של הצירוף שבין יכולת אישית ומוטיבציה, יכולת תלויה בכישרון, אימון, ניסיון והשכלה, על מנת לשפר אותה יש צורך בתהליך מורכב, מדורג ולעתים קרובות מתמשך. תפקיד המנהלת הטכנית הוא לפקד על כל הנבחרות מלמטה למעלה ולהתוות קו. כל המוסיף גורע אני לא אתייחס לזה יותר”.

גילי לנדאו (משה חרמון)גילי לנדאו (משה חרמון)

אוקיי. אז אני רק אגיד את הדברים: אנשי הוועדה שמינו אותה גם החליטו שהיא תהיה המאמנת של הבוגרות, זו הערה שלי, בין אם תרצה להתייחס או לא. עשית קריירה גדולה כשחקן וגם התחלת לא רע את הקריירה שלך כמאמן, אבל אחרי זה משהו קרה לך בשנים האחרונות.
”הראיון הוא לא אישי עליי, הראיון הוא על הנבחרת”.

למה? הכול ביחד.
”אתה מתחיל את הראיון והראיון הוא בכיוון לא נכון, אני ערב משחק עם ישראל נגד פורטוגל ואני הייתי רוצה להתייחס בכבוד”.

אנחנו נתייחס, אבל גם נדבר עליך כמו שאנחנו שואלים את וילי רוטנשטיינר והוא עונה על הכול.
“הקריירה שלי כמאמן הייתה מאוד מעניינת ומגוונת. היא התחילה בצורה מדורגת מליגה שלישית, בסה”כ כשאני מסכם את הקריירה שלי כמאמן גיליתי המון שחקנים, לא רק שגיליתי שחקנים, היו לי גם הצלחות בקבוצות מסוימות. אני מגיע לנבחרת הנשים, לקריירה שלי בכדורגל הנשים, עם רקורד מגוון ועשיר”.

וילי רוטנשטיינר (ראובן שוורץ)וילי רוטנשטיינר (ראובן שוורץ)

במבט לאחור, מה לא עבד בקריירה שלך כמאמן? מה אתה חושב שהיית צריך לעשות אחרת?
”כל ניסיון לקעקע את יכולתי כמאמן הוא לא רלוונטי. אני גאה בקריירה שלי כמאמן, אולי לא זכיתי באליפויות וגביעים, אבל הייתי שותף לכמה עונות יפהפיות עם כל הקבוצות שלי, פיתחתי הרבה שחקנים וגם הבאתי דברים חדשים לכדורגל הישראלי. כשהגעתי לקבוצה הראשונה שלי בליגת העל ב-1996, הבאתי את אוהד נהרין לאימונים, מלהקת בת שבע, היום קוראים לזה פילאטיס. כששלחתי מכתבים לשחקנים ערב המשחק, שעסקו במנטליקה ובמטלות אישיות שנתתי להם ערב המשחק שהם אמורים לבצע ביום המשחק, היום קוראים לזה מאמן מנטלי. הייתי המאמן הראשון שהחליף שיטות תוך כדי משחק במטרה לגרום ליריבים לחשוב וניצחנו עם קבוצות קטנות קבוצות גדולות, אז היום זה דבר שבשגרה. עשיתי כמה דברים שיש לי זכות ראשונים עליהם”.

אז יכול להיות שהקדמת את זמנך ובאותו זמן לא התאמת לאנשים האלה?
”אני מרגיש שבמקומות שעבדתי מאוד מעריכים. לא כל אחד חוזר לשלוש קדנציות בבאר שבע אם לא מעריכים את עבודתו”.

ומה קרה מבאר שבע?
”היו לי עוד עונות טובות. הייתה לי עונה מצוינת במכבי נתניה”.

נתניה הייתה לפני באר שבע.
”ברשותך, בוא נמשיך את הראיון. הראיון הוא על הנבחרת”.

גילי לנדאו וקארין סנדל (נעם מורנו)גילי לנדאו וקארין סנדל (נעם מורנו)

הראיון הוא על הכול, הוא עליך גם.
”לא. לא על הכול. אנחנו לא עושים חיים שכאלה”.

אולי אני גם אתן לך את השיטה איך לשחק ביום ראשון?
”אני חושב שאני עונה לך. בוא נגיד ככה, עם כל הצניעות, הקריירה שלי איננה רק גול ואופסייד, היא לא רק גול באופסייד או שער ביד. תודה לאל, בעיני רבים אני מזוהה עם חכמה, בינה, דעת והשכל ולכבוד ייחשב לי”.

הגעת לנבחרת שהייתה בשביתה בעקבות היחס הגרוע שהן קיבלו, לא היה מגרש ובגדים ראויים, איך אתה רואה את היחס שכדורגל הנשים מקבל פה?
”קודם כל האקורד הבסיסי צריך להיות כמו בכל מערכת יחסים, שכובדן של הבנות הוא כבודי וכבודי הוא כבודן. מה שהיה נשאר מאחור, הדרישות של הבנות התקבלו במלואן ומכאן יצאנו לדרך חדשה, ומאז כל מה שאני ניסיתי להביא לנבחרת, ופגשתי בנות אינטליגנטיות, חדורות מטרה, שכל מטרתן הייתה למידה וכמיעה לשינוי, ומאז שיצאנו לדרך הצבנו מטרות, קבענו את מטרות הדגל שלנו, שהם תכני האימון והמטרות שאנו מציבים כל יום. זה מתחיל מדברים מקצועיים וממשיך בדברים שהם מנטליים, היה לי את הזמן הקצר להכין נבחרת מבחינה טכנית, מנטלית, גופנית וטקטית. עכשיו אני נתקל בעובדה שהיא עובדה חדשה, שבאו שמונה בנות לגיונריות ארבעה ימים לפני משחק, כמו בנבחרת בוגרים ואני כמאמן מהיום הראשון עשיתי התאמות לסיטואציה הזאת”.

שחקניות נבחרת ישראל (חגי מיכאלי)שחקניות נבחרת ישראל (חגי מיכאלי)

רוב ההרכב יהיה לגיונריות, ובכל זאת יש פה פערי רמות גדולים וזה לא ישתנה בתוך חצי שנה. אין כאן הרבה שחקניות.
”כשנכנסתי לתפקיד עברתי תהליך של הבנה ולמידה לכדורגל הנשים והשחקניות עצמן. כשאנו מדברים על הסגל הרחב צירפנו בנות מוכשרות מה-U19 ובמשך כל התקופה הייתי עם הלגיונריות בקשר טלפוני ישיר, לדעת כמה הן שיחקו, איפה הן שיחקו, נגד מי הן שיחקו, היינו בקשר כך שאני יודע באיזה מצב הן מגיעות למשחקים של הנבחרת. לאמן נבחרת זה לא לאמן קבוצה, זה סיטואציה מסוימת שבה אתה מקבל את השחקניות לפני המשחק ויש לך כמה ימים להחליט באיזה הרכב אתה עולה”.

“התכוננו לבית קשה, פותחים את המשחקים עם נבחרות חזקות. אחת זו פורטוגל, שהיא מקום 30, אנחנו מקום 70 בדירוג. אחר כך נבחרת גרמניה שהיא מקום 3 בדירוג, סרביה 41, טורקיה 69, אנחנו 70 ובולגריה 76 או 79. זאת אומרת, המשחקים שיש לך כוחות פחות או יותר, זה סרביה שהיא מעלינו 30 מקומות, טורקיה ובולגריה. המטרה להתקדם בדירוג, לצמצם פערים, להישיר מבט מול נבחרות עצמתיות, להיות חדורות מטרה, להעמיד נבחרת שנותנת את נשמתה על המגרש ויוצרת כדורגל יוזם, מאורגן ומפתיע”.

שחקניות נבחרת הנשים של ישראל (ההתאחדות לכדורגל)שחקניות נבחרת הנשים של ישראל (ההתאחדות לכדורגל)

מה ייחשב בעיניך הישג?
”שנבחרות בדרג שלנו נעבור אותן ושנצליח להפתיע ולעשות את הבלתי ייאמן מול נבחרות שמראש מדורגות מעלינו, כמו שאמרתי, גרמניה, פורטוגל, סרביה – ולנסות להפתיע”.

אתה לא חושש מתבוסות?
”כשאימנתי בקבוצות קטנות ניצחתי חמש פעמים את מכבי חיפה, עם תקציבים שלא עברו את חמישה מיליון שקלים. זאת אומרת בעבודה טובה וארוכה ומתמשכת, לא רק של חודש בלבד, אני מאמין ביכולת שלי להעמיד נבחרת משתפרת, נבחרת שהיא לא מוכתבת רק, אלא נבחרת שהיא יוזמת וקובעת עובדות במגרש”.

את זה נראה גם מול פורטוגל וגרמניה?
”כולי תקווה שנתחיל לראות את השינוי והשיפור כבר מהמשחקים הראשונים. צריך לזכור שמבחינת ההכנה ברור שהיה אידאלי לערוך משחקי מבחן בינלאומיים בחו”ל ומבחינת ההתאחדות עשינו כל מהלך שאפשר אבל זה לא יצא עם הגבלות הקורונה”.

גילי לנדאו (איציק בלניצקי)גילי לנדאו (איציק בלניצקי)

באירופה קיימו משחקים, למה לא הצליחו לארגן לך משחק?
”לא בגלל שלא רצו, לא הצלחנו לארגן משחק”.

אז מי שהיה אחראי על זה בהתאחדות לכדורגל כשל.
”מבחינתי, שאני צמוד לאנשים שניסו לארגן את זה, ראיתי רצון עז לעשות את זה”.

יצא לך לראות את הרמה פה בליגה, מה דעתך על הרמה פה?
”כן אני עוקב אחרי הליגה, ראיתי משחקים, יש לי כמה הצעות ייעול בנושא הזה. אני חושב שאחד הרעיונות החשובים, שכל קבוצה בליגת העל והמועדונים הגדולים, יחויבו לנהל קבוצת נשים אבל לא ברמה של חוג אלא ברמה של להשקיע כסף, על מנת שהכדורגל שלנו ישתפר, ולהתייחס אליהן כאל קבוצת בוגרים, לא כאל משהו שצריך להיות, אלא משהו להתהדר בו בצורה רצינית. ברגע שהפועל תל אביב ומכבי תל אביב ובית”ר ירושלים וכל הקבוצות בליגת העל יקימו קבוצות, אין לי ספק שזה ייתן בוסט גדול לכדורגל הנשים”.

גילי לנדאו (איציק בלניצקי)גילי לנדאו (איציק בלניצקי)

אתה כותב פוסטים יפה מאוד. מה יהיה הפוסט שלך על נבחרת הנשים בסופו של דבר?
”עקבתי אחרי אליפות העולם האחרונה בכדורגל נשים וזה היה סולד אאוט, ואני נפגשתי פגישה מרתקת עם מודי בר און, אמרתי לו: ‘מודי, אני רואה את המשחקים של כדורגל הנשים, אני מרגיש שזה עושה לי משהו, זה מאוד מסקרן אותי ומאוד מעניין אותי’. הוא הסתכל עליי, ראה את הלהט שיש בי ואמר לי: ‘וואלה גילי, לך על זה’. באחד הימים קיבלתי טלפון מוועדת האיתור והנה אני פה, ואני פה בשביל לשנות”.

למה השם שלך לא עלה עד היום בנבחרות?
”קודם כל זה לא נכון, שגיא לוזון נבחר לאמן את הנבחרת הצעירה של ישראל, אני הייתי מבין המועמדים הבכירים”.

אולי לפעמים אתה מתוחכם מדי עם הבנות, אולי הדור הזה זקוק לצורה אחרת של טיפול?
”יש משפט שאני אצטט אותו: ‘מי שחכמתו מרובה ממעשיו אין חכמתו מתקיימת, שמעשיו מרובים מחכמתו, חכמתו מתקיימת’. אני מקווה שהחלק השני יתגשם ויקוים הלכה למעשה”.

גילי לנדאו וברק בכר (מרטין גוטדאמק)גילי לנדאו וברק בכר (מרטין גוטדאמק)

מה נאחל לך לסיום?
”קודם כל בריאות והצלחה. באתי לכדורגל הנשים לא לתקופה קצרה, באתי לתקופה ארוכה. זה מאוד מעניין אותי, אני איש שמח בשגרה ביום יום, ובחודש וחצי האחרונים הפכתי לאיש שמח מאוד. אני מבין שכולם רוצים שיהיה פה הוקוס פוקוס, אבל צריך להיות ריאליים וכמו שאמרתי צריך להתקדם בדירוג והמטרה היא לצמצם פערים, להישיר מבט מול נבחרות עצמתיות, להיות חדורות מטרה ונלהבות, להעמיד נבחרת שנותנת את נשמתה על המגרש ומייצרת כדורגל יוזם, מאורגן, אמיץ ומנצח”.

שיהיה הרבה בהצלחה ובריאות.
”תודה, גמר חתימה טובה”.

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו