יום שני, 08.08.2022 שעה 11:18

העונש של יצחק אספה קוצר לשלוש שנות מאסר

ביהמ"ש העליון החליט להמתיק את עונשו של שחקן אשדוד שנידון בתחילה ל-4.5 שנים: "עקב נסיבות חיים קשות מהווה עוגן ותמיכה לאימו ולאחיו שתלויים בו"

ליגת העל 22-23
00-00הפועל חיפה1
00-00סקציה נס ציונה2
00-00הפועל ירושלים3
00-00הפועל ת"א4
00-00בני סכנין5
00-00מכבי חיפה6
00-00מכבי נתניה7
00-00בית"ר ירושלים8
00-00הפועל ב"ש9
00-00מ.ס אשדוד10
00-00עירוני ק"ש11
00-00הפועל חדרה12
00-00מכבי ת"א13
00-00מכבי בני ריינה14
לוח משחקים
 • הפועל חיפה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • הפועל ת"א
 • בני סכנין
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מכבי חיפה
 • מכבי נתניה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • בית"ר ירושלים
 • הפועל ב"ש
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מ.ס אשדוד
 • סקציה נס ציונה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • עירוני ק"ש
 • הפועל ירושלים
 • שבת, 20/08, 00:00
 • הפועל חדרה
 • מכבי ת"א
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מכבי בני ריינה
|
יצחק אספה בבית המשפט, ארכיון (רדאד ג'בארה)
יצחק אספה בבית המשפט, ארכיון (רדאד ג'בארה)

בית משפט העליון החליט היום (רביעי) לקבל חלקית את ערעורו של כדורגלן מ.ס אשדוד יצחק אספה והוא ירצה שלוש שנים במקום 4.5 שנים בניכוי הזמן שריצה עד כה. פסיקה זו של הרכב השופטים ענת ברון, אלכס שטיין ועופר גרוסקופף, מגיעה כשלושה חודשים מאז הדיון על הערעור ואחרי כמעט חצי שנה מאז החל השחקן בן ה-21 לרצות בכלא חרמון את עונש המאסר שנגזר עליו  (4.5 שנות מאסר בפועל) בגין הפקרה ושיבוש הליכי משפט, על ידי שופט בית המשפט המחוזי, צבי גורפינקל, זאת בשל תאונת הפגע וברח בה היה מעורב בספטמבר 2018, בעקבותיה נהרג הנער ארי נשר ז"ל ונפצע נער נוסף.

“עקב נסיבות חיים קשות מהווה עוגן ותמיכה לאימו ולאחיו”

בטיעונים להכרעה קבעה השופטת ענת ברון: "קודם לדיון בערעור נערך תסקיר מבחן נוסף בעניינו של המערער. מן התסקיר עולה כי המערער מרצה את עונשו בבית סוהר "חרמון" במחלקה ייעודית לאסירים שהורשעו בעבירות תעבורה, והוא משתתף במספר קבוצות טיפוליות במהלך השבוע. המערער "מתנהל באופן חיובי ומביע מוטיבציה ללמידה ולטיפול". הוא שולב במרכז היצרני בבית הסוהר, והספיק לעבוד בו תקופה קצרה עד לפרוץ מגפת הקורונה, וכיום עובד בהגשת אוכל לאסירים באגף; ונוסף לכך המערער מתנדב לערוך פעילויות ספורט לחברי המחלקה המעוניינים בכך". 

כמו כן, בהחלטה יש גם משקל לשיקול דעתו של התסקיר מהתנהלותו של אספה בבית הסוהר שכן קודם לכן, נטען כי השחקן היה מביע חרטה רק מילולית וכעת ניתן להבין מהתנהלותו בין סורגים כי הוא "מצוי בתהליך של מעבר מהשלכת האחריות על אחרים להתבוננות עצמית”.

בנוסף, ציינה השופטת את דבריו של אבי נשר, אביו של ארי נשר ז"ל בדיון הערעור: “אביו של ארי ז"ל ביקש מאיתנו שלא נפחית ולו יום אחד מעונש המאסר של המערער – וזאת על מנת להרתיע ולהעביר מסר ערכי וחד-משמעי ביחס למעשים הנוראיים שביצע המערער ובלא שהביע כל חרטה. העבירות שבהן הורשע המערער הן חמורות ומכוערות במיוחד. לאחר שפגע עם רכבו בעוצמה בשני הנערים, הפקיר המערער את ארי ז"ל ואת ר.מ. במקום התאונה, באישון לילה, כשהשניים שרועים על הארץ בצד הכביש”.

אספה ביום הכניסה למאסר (עמרי שטיין)אספה ביום הכניסה למאסר (עמרי שטיין)

הנימוק לקיצור העונש: “בהתאם לעיקרון הענישה האינדיבידואלית, עונשו של המערער צריך גם לתת ביטוי לעובדה שמדובר באדם צעיר, נעדר עבר פלילי ותעבורתי, שעקב נסיבות חיים קשות מהווה עוגן ותמיכה לאימו ולאחיו שתלויים בו גם מבחינה כלכלית”.

"קודם לדיון בערעור נערך תסקיר מבחן נוסף בעניינו של המערער. מן התסקיר עולה כי המערער מרצה את עונשו בבית סוהר "חרמון" במחלקה ייעודית לאסירים שהורשעו בעבירות תעבורה, והוא משתתף במספר קבוצות טיפוליות במהלך השבוע. המערער "מתנהל באופן חיובי ומביע מוטיבציה ללמידה ולטיפול". הוא שולב במרכז היצרני בבית הסוהר, והספיק לעבוד בו תקופה קצרה עד לפרוץ מגפת הקורונה, וכיום עובד בהגשת אוכל לאסירים באגף; ונוסף לכך המערער מתנדב לערוך פעילויות ספורט לחברי המחלקה המעוניינים בכך. לשכול ולאובדן שחשה המשפחה על לכתו של ארי ז"ל אין מזור, והידיעה שברגעים הקריטיים הוא הופקר על ידי המערער היא מטלטלת. לכך מצטרף הכאב העצום הנובע מכך שכל מהלך המשפט הכחיש המערער את מודעתו למעורבות בתאונה ולהפקרתם של שני הקטינים”.

"ביקש המחוקק בין היתר להחמיר את הענישה הנוהגת בגין עבירות ההפקרה לאחר תאונת דרכים – ובמיוחד כאשר ההפקרה נעשית בנסיבות מחמירות כבמקרה דנן, שבהן המפקיר היה מודע (בכוח או בפועל) לכך שבתאונה נהרג אדם או שנגרמה לו חבלה חמורה. בגדרו של התיקון, העונש המרבי בגין הפקרה הוחמר מ-9 ל-14 שנות מאסר בפועל, וזאת במטרה להטמיע מסר הרתעתי ולשרש תופעה מכוערת של פגיעה והפקרת הנפגע, תוך שימת דגש מיוחד על ערך קדושת חיי האדם ושלמות גופו. בקביעת מתחם העונש ההולם יש ליתן ביטוי למצוותו של המחוקק בדבר החמרת הענישה בעבירות ההפקרה. עקרון יסוד נוסף העומד בבסיס תורת הענישה הוא עקרון אחידות הענישה, וחשיבותו נובעת מן הצורך להבטיח את שוויון הנאשמים בפני החוק ואת אמון הציבור בהליך הפלילי. בהתאם לעקרון ההלימה ולעקרון אחידות הענישה, ראשיתו של הליך גזירת העונש הוא בקביעת מתחם העונש ההולם המשקף את מעשה העבירה, ובשלב הבא נקבע עונשו האינדיבידואלי של הנאשם בגדרי המתחם ותוך התחשבות בין היתר בנסיבותיו האישיות. במקרים המתאימים החמרה בענישה היא אפשרית; ואולם יש לבצעה בהדרגה, תוך התחשבות בעקרונות ההלימה ואחידות הענישה, בשים לב לעבירה הקונקרטית העומדת על הפרק בנסיבותיה ותוך מתן משקל לנסיבותיו האישיות של הנאשם".

יצחק אספה בבית המשפט, ארכיון (רדאד ג'בארה)יצחק אספה בבית המשפט, ארכיון (רדאד ג'בארה)

“יש להתחשב בנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה”

"גזר דינו של בית המשפט המחוזי חורג מאמות המידה ומשיקולי הענישה המפורטים לעיל, באופן המחייב את התערבותנו. בגדר השיקולים לקביעת מתחם העונש ההולם נקבע בגזר הדין כי על בית משפט. ניכר מן האמור כי בית המשפט נתן את הבכורה לשיקול של הרתעת הרבים כבר בעת קביעת מתחם העונש ההולם, במקום בעת קביעת העונש בתוך המתחם – וזאת בניגוד למצוות סעיף 40ז לחוק, ובאופן שאינו עולה בקנה אחד עם עקרון ההלימה. משום כך, וכפי שעוד יפורט, עונש המאסר בפועל שנגזר על המערער סוטה באופן מובהק לחומרה מרף הענישה המקובל בעבירות שבהן הורשע, ועומד בשורה אחת עם מקרים שבהם פרט להפקרה נמצא הנאשם אחראי אף לתאונה עצמה ולגרימת מותם של אחד או יותר מהמעורבים בה. בשלב זה יש להתחשב בנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה – כדוגמת מידת הפגיעה של העונש בנאשם ובמשפחתו, עבר פלילי, וכיוצא באלה. שיקולים אלה לא קיבלו ביטוי מספק בגזר דינו של המערער. כפי שציינתי בראשית הדברים, לפנינו מעשה חמור של הפקרה לאחר תאונת דרכים, והצדק עם בית המשפט המחוזי כי היה מקום לחתור בגזר הדין להחמרת הענישה בעבירות מסוג זה – ואולם לא ניתן לעשות כן באבחה אחת, תוך רמיסת עקרונות יסוד בענישה".

"לא היה מקום להפוך את עניינו של המערער ל"תיק דגל" ולחולל רביזיה קיצונית בענישה על גבו של נאשם אחד. זאת ועוד. בלא להקל ראש במעשיו, בהינתן זיכויו של המערער מעבירות נהיגה בשכרות ומהירות העולה על המותר, מבחינה נורמטיבית התנהגותו אינה מצויה ברף החומרה הגבוה ביותר. בהתאם לעיקרון הענישה האינדיבידואלית, עונשו של המערער צריך גם לתת ביטוי לעובדה שמדובר באדם צעיר, נעדר עבר פלילי ותעבורתי, שעקב נסיבות חיים קשות מהווה עוגן ותמיכה לאימו ולאחיו שתלויים בו גם מבחינה כלכלית. חרף נתוני פתיחה קשים, הצליח המערער לסיים לימודי תיכון עם תעודת בגרות ולשרת שירות צבא. מלא שאליו התגייס כספורטאי מצטיין בכדורגל. נוסף על כך, מתסקיר שירות המבחן עולה כי המערער מחויב לקבלת טיפול וכי חלה אצלו מגמה חיובית של הבנת ההשלכות של מעשיו וקבלת אחריות על העבירות שביצע. ועוד יצוין, כפי שהבהיר גם בית המשפט המחוזי, כי אין להחמיר עם המערער על כך שניהל הליך הוכחות – הגם שאינו זכאי ליהנות מהקלה בעונש הניתנת למי שלוקח אחריות על מעשיו".

משפחת נשר בבית המשפט, ארכיון (רדאד ג'בארה)משפחת נשר בבית המשפט, ארכיון (רדאד ג'בארה)

“משפחתו של ארי ז"ל נותרה עם חלל עצום שהותיר אחריו בנם שכל עתידו היה לפניו, ואיננו מקילים ראש בצער הנוסף והבלתי נמנע שנגרם למשפחה כתוצאה מהתערבותנו בגזר הדין. ואולם אין כאמור חולק כי התאונה נגרמה שלא באשמתו של המערער, הוא נקלע אליה בעל כורחו והיא הסיתה גם את חייו ואת חיי משפחתו ממסלולם. העבירה שביצע, ושיבוש מהלכי החקירה לאחריה, הם ללא ספק חמורים; ואולם אין מקום להשוות את עונשו של המערער לעונשם של נהגים שבנוסף להפקרה אף נמצאו אחראים לגרימת התאונה ולמות הנפגעים".

עורכי דינו של אספה אילן סופר, יונתן דור וספיר גבאי מסרו בתגובה להכרעת הערעור: “פסק הדין מאזן כראוי בין נסיבות התאונה, נסיבותיו האישיות של אספה ויסוד ההרתעה. אנו שבים ומביעים את השתתפותנו באבלה הכבד של משפחת נשר”.

עורך דין אילן סופר (מערכת ONE)עורך דין אילן סופר (מערכת ONE)

“אל תהרסו לי את החיים”

כזכור, בחודש מרץ האחרון, הגיש אספה, בעודו מרצה כבר את עונשו, ערעור באמצעות עורך דינו אילן סופר, על חומרת עונש המאסר (ולא על העונשים האחרים שהוטלו עליו במסגרת גזר הדין או על הסעיפים שהורשע על ידי השופט גורפינקל). חודשיים לאחר מכן, בחודש מאי, התקיים הדיון בערעור בצל משבר הקורונה ועל כן אספה עצמו לא התייצב לדיון באופן פיזי כשגם תקלה במערכת הווידאו של בית המשפט מנעה את השתתפותו דרך אפליקציה ה"זום". כמו כן, לאותו הדיון הגיעה משפחתו של נשר ז"ל ביחד עם עורכי הדין מהפרקליטות בהובלתה של הפרקליטה עורכת הדין, רותם נוימן וסרמן.

במהלך הדיון על הערעור, הבהיר השופט, גרוסקופף בפני הנוכחים: "המקרה שלנו הוא אחד מהקיצוניים שבאירועי ההפקרה", וקיבל חיזוק מהשופט שטיין שאמר: "האדם לא חוזר, אלא שולח אחרים על מנת לבדוק מה קרה בזירה, בשעת לילה מאוחרת שלא ברור שיש שם אנשים שיכולים לסייע לנפגעים", השניים קיבלו את החיזוק של ראש הרכב השופטים, השופטת ענת ברון.

יצחק אספה וזוגתו, ארכיון (רדאד ג'בארה)יצחק אספה וזוגתו, ארכיון (רדאד ג'בארה)

אספה עצמו, שהופיע בזמנו באמצעות שיחת אודיו, הביע חרטה ואמר: "אני קודם כל מצטער מאוד על האירוע הזה, אין יום ואין שניה שאני פה בכלא וגם קודם בחוץ, שאני לא חושב על ארי. אני כל כך מצטער, יש לי רגשות אשם איומים ואני רק יכול לנסות לדמיין את הכאב של ההורים. אני כל כך מצטער על מה שעשיתי ועל זה שברחתי. אני מבקש רק בקשה אחת, אני יודע שמגיע לי לשבת בכלא אבל אני מבקש רק דבר אחד, בבקשה אל תהרסו לי את החיים".

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו