יום שני, 08.08.2022 שעה 10:34

"אבי הבין שצריך לתת לדור הצעיר לשנות דברים"

בראיון מיוחד ל-ONE, אופיר לוזון, המנכ"ל החדש של מכבי פ"ת דיבר לקראת העונה הקרובה ועל כניסתו לתפקיד: "הבוגרים זה משהו שתמיד היה חלום בשבילי"

ליגת העל 22-23
00-00הפועל חיפה1
00-00סקציה נס ציונה2
00-00הפועל ירושלים3
00-00הפועל ת"א4
00-00בני סכנין5
00-00מכבי חיפה6
00-00מכבי נתניה7
00-00בית"ר ירושלים8
00-00הפועל ב"ש9
00-00מ.ס אשדוד10
00-00עירוני ק"ש11
00-00הפועל חדרה12
00-00מכבי ת"א13
00-00מכבי בני ריינה14
לוח משחקים
 • הפועל חיפה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • הפועל ת"א
 • בני סכנין
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מכבי חיפה
 • מכבי נתניה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • בית"ר ירושלים
 • הפועל ב"ש
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מ.ס אשדוד
 • סקציה נס ציונה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • עירוני ק"ש
 • הפועל ירושלים
 • שבת, 20/08, 00:00
 • הפועל חדרה
 • מכבי ת"א
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מכבי בני ריינה
|
אופיר לוזון (חגי מיכאלי)
אופיר לוזון (חגי מיכאלי)

השנה האחרונה לא הייתה קלה עבור מכבי פ"ת. דווקא לאחר עונת 2020/2021 המוצלחת, שהסתיימה עם מקום בפלייאוף העליון, ההצלחה המקצועית לא שוחזרה והמלאבסים מצאו את עצמם יורדים לליגה השנייה. אלא שלצד הכישלון במגרש, לא מעט יזכרו את אותם רגעים מחוצה לו, בעיקר העימותים בין אוהדי הקבוצה למשפחת לוזון: אבי וגיא (שעוד היו בתפקידים).

השנה, המלאבסים התחדשו: אופיר לוזון (38), שאחראי כבר אחת עשרה שנים על פס הייצור של מחלקת הנוער של המועדון, אשר מוגדרת כאחת מהטובות בארץ, שתחתיו עברו מנור סולומון וליאל עבדה, קודם לתפקיד מנכ"ל המועדון כפי שנחשף ב-ONE. לוזון, מהאהודים במועדון ואחד הקרובים לאוהדים (היה ממקימי ארגון האוהדים גברים בכחול בתחילת המילניום), נקרא לדגל, גם לשיחה עם האוהדים והחל כבר השבוע את תפקידו.

לוזון (38), נשוי למורן כאשר רק בשבוע נולד בנו הצעיר ליאו, אח לבן, עומר ודניאל, כאשר אביו איציק, שימש לא מעט שנים כמנכ"ל המועדון וכיום מתפקד כמתאם האירועים של הקבוצה באצטדיון "שלמה בטוח".

אופיר לוזון (חגי מיכאלי)אופיר לוזון (חגי מיכאלי)

בראיון מיוחד ל-ONE, הראשון בתפקיד, הוא מספר על השתלשלות האירועים, מה גרם לו להצטרף לבוגרים אחרי שנים בהן נמנע מכך, החזון לעתיד, איך הופכים את קבוצת הבוגרים למוצלחת כמו קבוצות הנוער ומי יקבל את ההחלטות.

איך המינוי התרחש?
"האמת היא שהאוהדים פנו אליי כמה פעמים ושאלו אותי אם התפקיד מעניין אותי. אני כבר רשום כמנכ"ל בהתאחדות כבר שנה, אבל תמיד נמנעתי מהמינוי הזה בפועל. ככל שהקרע בין אבי לאוהדים העמיק, כאחד שצמח מהאוהדים ויש לי קשר עם רובם הגדול הבנתי שיש פה עניין. תמיד שאלו אותי אם יעניין אותי לכהן בתפקיד ואמרתי שזה יעניין אותי רק אם אוכל להשפיע בדברים מסוימים. אבי הוא כמו אבא שני שלי והוא עזר לי המון בחיים ברמה האישית. הרגשתי שאם הוא רוצה את העזרה שלי אז לא יכולתי לסרב לזה".

אופיר לוזון (חגי מיכאלי)אופיר לוזון (חגי מיכאלי)

למה זה לקח זמן?
"כי בשיח שלי עם אבי, רציתי להבין שאני באמת בא כדי לשנות דברים. מכבי פ"ת היא מפעל חייו של אבי לוזון. היא חיה ונושמת הרבה בזכותו. יכול להיות שאבי קצת התעייף ולקח לו זמן גם בעצמו להבין את זה, שהוא צריך עזרה של מוח צעיר ודינמי והמקום הזה צריך מודרניזציה. ככל שהזמן עבר ואולי הלחץ גבר, אבי הבין שהוא צריך קצת לזוז הצידה ולתת לדור הצעיר להתחיל לשנות דברים. ברגע שאבי הסכים בלב שלם, ידעתי שזה הרגע שלי להיכנס".

אבי לוזון לא באמת יזוז אחורה. הוא אחראי על כל הבנקים, ערבויות, בניית הסגל השנה.
"אבי לא ייעלם ולא צריך להיעלם. אבי טוב במה שהוא טוב ולא צריך לקחת לו את זה: הוא יודע למכור שחקנים בצורה הכי טובה שיש, לדאוג לכספים בצורה הכי טובה שיש. אני עדיין לא מנוסה בנושאים האלה וגם אני צריך סוג של חפיפה בתפקיד. זה נכון שיש לי את הדעות שלי ולא תמיד אני מסכים גם עם אבי, אבל נתחיל לשנות את הדברים. זה לא יקרה מ-0 ל-100 ביום אחד. נתחיל מדבר ועוד דבר, דברים שמכבי פ"ת לא עשתה בשנים האחרונות. ככל שאכנס פנימה יותר ויותר ואבי יראה שאני משתלט על כל העניינים, הוא יזוז עוד טיפה ועוד טיפה. בסופו של דבר את אבי מעניינת מכבי פ"ת ואם הוא ירגיש שאני האיש הנכון לשלוט בדברים ב-100%, אז יום יבוא וגם זה יקרה".

אבי לוזון עצבני (רדאד ג'בארה)אבי לוזון עצבני (רדאד ג'בארה)

איזה דברים אתה רוצה לשנות?
"אני רוצה שמודל העבודה בבוגרים יהיה זהה לזה של מחלקת הנוער. שעובדי המועדון והמערכת יאהבו את המקום, שתחזור להם שמחת החיים שקצת ירדה בתקופה האחרונה. ארצה להקים צוותים של אנליסטים לאיתור שחקנים ומחלקת סקאוטינג בעולם. להקים גופי מדיה חדשים למועדון. בכל מה שקשור למדיה, נבצע מהפכה שחשובה לי כדי להיות בטופ. החלום הכי גדול הוא שתוך כמה שנים, המועדון הזה, בעזרת התוכנית האסטרטגית שאני מתכנן להכין, יגיע למצב שתוך 3-5 שנים, 70% מהסגל שלו מורכב משחקני בית".

אבל יש פה גם היום לא מעט שחקני בית.
"גם בירידה הנוכחית וגם בקודמת, שחקני הבית לא שיחקו באמת באופן רציף. במודל עסקי וכלכלי נכונים ובמועדון כמו שלנו, שמחלקת הנוער שלו זה הדבר הכי מפואר שלו בעשור האחרון, נצטרף למנף את זה. החלום שלי באמת הוא שכל ילד בישראל ירדוף אחרי מכבי פ"ת ויידע שבמועדון הזה, יש מי שידחוף אותו כמה שיותר מהר, מתוך אג'נדה ולא רק כי הוא טוב יותר או פחות".

אופיר לוזון (חגי מיכאלי)אופיר לוזון (חגי מיכאלי)

כמה כסף יוקצה לפרויקט שלך? מכבי פ"ת לא קבוצה עשירה.
"היא לא קבוצה עשירה, אבל גם אני אדע לגייס כספים ממי שצריך כדי להביא את האקסטרות. מכבי פ"ת לא עשירה ואין לה את התקציבים, אבל בעבודה נכונה נוכל להביא זרים טובים יותר וזולים יותר, שיצדיקו את מערך הסקאוטינג והאנליסטים. אפשר להביא זר ב-10,000 יורו ולהיכשל בו ואפשר להביא זר ב-4,000 יורו ולהצליח בעבודת סקאוטינג נכונה".

עד היום היית בנוער, זכית להערכה. אתה לא מפחד שבבוגרים הזרקור יותר יופנה אליך ותהיה תחת ביקורת?
"השאלה על מה מסתכלים כביקורת. אני לא מפחד מביקורת. הבית שלי קורא לי וצריך אותי. זה נכון שבנוער אני המאושר באדם וזה פרויקט חיי וגם ימשיך להיות כזה. אני רואה חלק מהתפקיד הזה כשליחות: להמשיך לדאוג לילדי מחלקת הנוער, שיהיה מישהו בבוגרים שיידע לריב עבורם ולשמור עליהם. המקום צריך אותי עכשיו וכנראה שאני האיש הנכון בזמן הנכון מבחינת כל הצדדים ולפעמים אתה צריך לשים את טובתך בצד.

“בסוף הבוגרים זה משהו שתמיד היה חלום בשבילי. היה חשוב לי לעשות את זה בזמן הנכון מבחינתי: הבשלות, הניסיון והגב שקיבלתי מאבי. אני לא מפחד. אני לא בן אדם שמחפש כותרות ויספק פנינים כל יומיים. אני בן אדם צנוע ואמשיך להיות צנוע. אם העבודה תהיה טובה ותהליכי העבודה יהיו נכונים, אני בטוח שגם בחוסר הצלחה מקצועית כזו או אחרת, אעשה כל מה שאפשר כדי לגרום לכל אוהד מכבי פ"ת להיות גאה בקבוצה שלו ולחזור להתאהב בה מחדש. זו תהיה ההצלחה הכי גדולה שלי".

אופיר לוזון (חגי מיכאלי)אופיר לוזון (חגי מיכאלי)

איך תשלב בין הנוער לבוגרים? אתה תישחק.
"נכון. להגיד לך שחשבנו על זה לעומק? לא. אין ספק שאני אצטרך למנות מישהו שיוריד ממני הרבה מהעומס בנוער. אני מתכנן להביא מישהו במקומי, שיוריד ממני את כל ההתעסקות הלוגיסטית שתופסת לי לא מעט מהיום. אני עדיין אטפל בעניינים חוזיים ובתכלס. צריך לדעת לשחרר סמכויות ויש פה אנשים טובים שאני יודע שיעשו את זה טוב במקומי".

איך מביאים את ההצלחה מהנוער לבוגרים? הרי בבוגרים כבר פערי התקציב באים לידי ביטוי.
"בסוף יש את עניין האיזונים. האיזונים הכלכליים פה מקורם בהרבה שחקנים ממחלקת הנוער בקבוצה הבוגרת. בסופו של דבר שחקנים שעולים מהנוער לבוגרים, מרוויחים משכורות לא גבוהות וזה גם האיזון הכלכלי שלנו. ככה נוכל לשחרר תקציב עבור הבאת שחקנים יותר יקרים בעמדות אחרות. כמו בכל תחום בחיים, אתה יוצא לקרב עם הכלים שיש לך. בכסף לא נילחם, אלא בהרבה חבר'ה צעירים איכותיים מהבית".

אופיר לוזון (חגי מיכאלי)אופיר לוזון (חגי מיכאלי)

כמה מפריע לך שלא היית מעורב בבניית הסגל? יגידו שקיבלת סמכויות אבל לא בנית את הסגל.
"מפריע מאוד. אבל אבי בנה את הסגל עם המאמן בפעמים הקודמות בליגה הלאומית והקבוצה עלתה ליגה. אז אני לא רואה בזה דבר רע, כי הניסיון מדבר. ברור שכבר הייתי רוצה לבנות את הקבוצה עכשיו, אבל נסתדר ונדע לשחות בתוך הים. להתעקש על מה שאנחנו רוצים ולהשיג את ההצלחות שאנחנו רוצים להשיג".

מה המטרות שלך? תואר זה משהו שנראה גדול עליכם.
"המטרה הראשונה היא להגיע למצב שהרבה שחקנים ממחלקת הנוער ישחקו בהרכב הבוגרת. הרבה יותר מהיום. שנהיה מורכבים מ-80-90% שחקני בית. עם יד מכוונת, זה יכול לקרות ואין סיבה שלא. במחלקת הנוער המאמנים יודעים שהם פחות קובעים את הסגלים, אלא הצוות. אנחנו אומרים להם: "אנחנו קובעים את הסגלים ואתם מאמנים". בפנטזיה שלי זה אמור להיות גם בבוגרים. השנה הקבוצה מוכנה, אבל אין שום סיבה שזה לא יקרה בהמשך. שצוות הסקאוטינג יביא את הזרים, מחלקת הנוער תביא את הילדים.

"המטרה השנייה היא לגרום לכל אוהד מכבי פ"ת לחזור להתאהב בקבוצה שלו מחדש ואני הולך לעשות לא מעט פעולות כדי לגרום לזה לקרות. המטרה השלישית? להחזיר את מכבי פ"ת להיות הקבוצה הסימפתית של הליגה, כמו שהיא הייתה בתחילת המילניום הנוכחי. שנחזור להיות קבוצה צנועה וסקסית, שאנשים ידברו עליה בצורה טובה. אם נעשה את התהליכים בצורה נכונה, גם תואר יהיה אפשר להביא בהמשך. אולי גביע המדינה. מחלקת הנוער פה יודעת להביא תארים וזה לא משהו שהוא זר לי. אני מבין שבבוגרים זה הרבה יותר קשה, אבל כשאתה עובד נכון והמזל איתך, אז אין סיבה לא לשאוף, כי אם לא נשאף, אין לנו מה לחפש פה".

אופיר לוזון (חגי מיכאלי)אופיר לוזון (חגי מיכאלי)

מהצד זה נראה שיש יותר מדי מוחות: אבי לוזון, אתה, המאמן שי ברדה, המנהל המקצועי עומר גולן.
"כרגע זה המצב ואנחנו חיים איתו. ככל שאני אלך ואתחזק ואני מניח ומקווה שזה יקרה כבר בתחילת העונה הבאה, ארצה אג'נדה מאוד ברורה. אם מאמן לא יתאים לאג'נדה שלנו, אז כנראה שהוא לא מתאים לאמן אצלנו. היום אני מקבל את ההחלטה עם אבי וג'וקי. אם פעם זה היה אבי לבד, היום זה שלושתנו. מי נותן את המילה האחרונה? אני מאמין ביכולת שלי לשכנע את אבי אם אצטרך. נעשה את הכול בצורה מכובדת בינינו לטובת מכבי פ"ת כי אין לנו אגו".

דיברת על ג'וקי (אמיר כהן). הוא יד ימינו של אבי לוזון, עוזר רבות כלכלית למכבי פ"ת אבל הוא לא האיש שאוהב את החשיפה ואת המעורבות יותר מדי.
"ג'וקי הולך להשפיע במסביב. הוא לא הולך לנהל את מכבי פ"ת ביום יום שלה. אחד הדברים החשובים במעורבות שלו מעתה הוא מתן גב עבורי במה שצריך. זה נשמע קצת מצחיק שהוא צריך לתת לי גב מול אבי, שהקשר ביני לבין אבי הוא כה מיוחד. גם במחלקת הנוער אני ואבי "רבים", אבל בסוף תמיד מסתדרים. ג'וקי לא מחפש את הכותרות, אבל גם אני לא. אנחנו אנשי עבודה ובסופו של דבר איש חכם אמר לי פעם: "אנחנו צריכים לזכור שאנחנו לא ההצגה, אלא הקבוצה. אנחנו רק מנהלים את ההצגה". אני אשמח שהכותרות יהיו על הקבוצה ולא עלינו ברמה האישית".

שיר ברדה ועומר גולן (שחר גרוס)שיר ברדה ועומר גולן (שחר גרוס)

הרבה שנים לא רצית להתקרב לבוגרים, למה בכל זאת נכנעת?
"הייתי בבוגרים בתקופתו של פרדי דוד כמנהל קבוצה. אני פחות אוהב את ההתעסקות המקצועית כי יש אנשים שמבינים יותר ממני. אני בסדר גמור בתהליכים ארגוניים ויודע לשנות דברים. יש לי הבנה מקצועית בסדר גמור, אבל בסוף, מי שלא יאמן, יצטרך להתאים את עצמו לדרך המסוימת של המערכת. זה נכון שתמיד אהבתי את הבוגרים פחות. אני בן אדם שמקבל החלטות בצורה קרה ולא קפריזית ותמיד נמנעתי מלהיות בבוגרים כי אין שם את תהליכי העבודה המסודרים שמתקיימים במחלקת הנוער. אני אוהב סדר ומשמעת ובבוגרים זה הרבה שליפות מהמותן ולא רק במכבי פ"ת. הגיע הזמן לשנות את זה".

היו לך גם הצעות מהקבוצות הגדולות, במיוחד מהפועל ב"ש. העדפת להישאר בקן שלך.
"זה נכון, במהלך השנים הייתה לי את האפשרות לעבור לכל אחת מהקבוצות הגדולות בארץ לא פעם ולא פעמיים. בסופו של דבר, זה הבית שלי, טוב לי פה ואני אוהב את המקום. גם ידעתי שיבוא יום ואני אקבל את המושכות בבוגרים. אני בן אדם צנוע ושקט שלא מחפש הרפתקאות. כמו שאני מנסה לחנך את דור העתיד שלנו היום, שהדשא של השכן לא ירוק יותר, אז אני מנסה להתנהל ככה בעצמי".

הלוזונים זכו ללא מעט ביקורות. רק אתה מוגדר כאיזשהו קונצנזוס.
"אני באתי מהקהל. אז גדלתי יחד עם חלק מהחבר'ה. אני פחות מחפש כותרות מפוצצות ולהגיד כמה שאני מצליח וגדול. אני רוצה לעבוד בשקט ובצניעות וזו האישיות שלי. אם אתה עושה פעולות טובות ומעשים טובים, אז הדברים יגיעו".

אופיר לוזון (חגי מיכאלי)אופיר לוזון (חגי מיכאלי)

בוא נחזור לוויכוח בין אבי לקהל. מי צודק?
"אני יכול לגמרי להתחבר לנקודה של אבי שבלעדיו למכבי פ"ת יהיה מאוד קשה להתקיים. כי עובדתית, מועדונים בסדר גודל הזה לא שורדים שנים רבות בלי שעברו פירוק. מה שאבי עשה זה נס פלא. מצד שני אני יכול להתחבר לקהל, כי גם אני בתור אוהד מכבי פ"ת שרואה את המערכת מבפנים יכול לחשוב שהיא קצת מיושנת. לצערי זה הגיע למקומות לא טובים".

אתה גם היית מוחה במקומם?
"אני לא יודע אם הייתי מוחה. אני כן רוצה שיהיה איזה שינוי שמתבקש ואבי מסכים לו. אני כן מבין את האוהדים ואת זה שהם רוצים שינוי מסוים או התנהלות מסוימת. שהמועדון יתנהל בצורה טיפה יותר צעירה".

אוהדי מכבי פתח תקווה מוחים נגד ההנהלה (נעם מורנו)אוהדי מכבי פתח תקווה מוחים נגד ההנהלה (נעם מורנו)

ניסית לגשר? לדבר עם אבי?
"הרבה פעמים. כמו כל דבר בחיים, ככל שיעבור הזמן הדברים קצת יירגעו ואפשר יהיה ליצור הידברות. בסופו של דבר, הם מאמינים בי ולי. בשיחה שלי עם האוהדים, כשראיתי פרצופים שלא ראיתי המון שנים אמרתי להם: "אני הולך למהלך אם כולכם איתי, אם לא אני לא נכנס לזה". הם אמרו לי שהם איתי. אם כולם איתי כקונצנזוס ועם ימי חסד אז אין בעיה. אני חושב שהם הבינו שאני האיש שיכול לשנות את הדברים, גם אם זה לא יקרה בשנייה אחת".

יש לך מטרה לעשות סולחה בין אבי לקהל?
"לזכותו של אבי אפשר להגיד דבר אחד עיקרי: מכבי פ"ת חשובה לו יותר מכל דבר בחיים. למכבי פ"ת יש קהל אוהדים ואם אבי יראה את מכבי פ"ת צועדת למקומות טובים עם החזרת האהבה לאנשים הללו, אז באופן טבעי האווירה תשתנה ואפשר יהיה לסדר את כל הדברים. בשלב הזה, כולם טעונים ולא צריך ליצור פגישה בין אבי לקהל. יכול להיות שלא צריך סולחה, אלא שבעוד כמה זמן אבי יחליט לשחרר עוד קצת ועוד קצת. ולמה צריך את זה? מצד שני, אם נצטרך לעשות את זה מתישהו בעתיד, כשהעניינים יירגעו, אז נעשה".

ליאל עבדה (רדאד ג'בארה)ליאל עבדה (רדאד ג'בארה)

לקראת סיום, בוא נדבר על שני פסי הייצור המשמעותיים ביותר שלכם: ליאל עבדה ומנור סולומון.
"אני עדיין מאוד קרוב לליאל והוא אפילו היה בברית של הבן שלי השבוע. אני יודע את כל ההיסטוריה שלו ועד היום מרגש אותי שבזמנו שינו (זוארץ) שלח אותו לבר מצווה בחו"ל יחד עם אבא שלו, לאחר שנודע לנו שהוא לא היה בחו"ל לפני כן. זה משהו שעד היום חקוק בזיכרוני. הוא שחקן נהדר ובן אדם נהדר, אבל כאחד שמגדל פה דורות של ילדים, מה שאני הכי זוכר הוא בסופו של דבר מה שעשינו עבור הילד הזה בגיל צעיר ושזה משהו שהוא יזכור.

"עם מנור הדברים היו  קלים יחסית כי האבא גם עבד אצלנו. אני זוכר את מנור כילד סופר טאלנט. תינוק שהיה בוכה אחרי כל משחק בספסל עם דמעות. גם איתו חווינו דברים בדרך ולא הרבה יודעים, אבל בגיל 15 הוא כמעט עזב למכבי ת"א. הצלחנו להשאיר אותו וידעתי שהוא יהיה הצלחה מסחררת גם ברמה הכלכלית וגם ברמה התדמיתית. אני זוכר שאמרתי לאלי סודאי, אחד המאמנים בזמנו וכיום עובד בנבחרות: "אתה הולך לאמן בקבוצת הנערים ואתה הולך לאמן את השחקן הכי גדול בישראל". אז זו בדיחה שאנחנו מספרים בינינו עד היום".

אבי לוזון ומנור סולומון (חגי מיכאלי)אבי לוזון ומנור סולומון (חגי מיכאלי)

איפה נראה את שניהם בקרוב?
"החלום שלנו וגם שלהם הוא שהם יהיו בפרמיירליג. מנור יגשים את זה בימים הקרובים ואני מאמין ומקווה שגם ליאל יעשה עוד שנה טובה בסלטיק והשמיים עבורו יהיו הגבול והדלתות יפתחו לו".

בחזרה למכבי פ"ת: זה לא נראה שיש בקבוצה כיום את מנור או ליאל הבאים.
"תלוי את מי שואלים. תרשה לי לחלוק עליך: יש פה התפוצצות של שחקנים טובים במחלקת הנוער וגם בשבועות הללו שחקנים בבוגרת שגדלו פה זוכים להצעות ואני מאמין שגם אלו שמשחקים באליפות אירופה עד גיל 19 יקבלו הצעות בקרוב. אני חושב שהעתיד ורוד למכבי פ"ת, אם נעשה תהליכי עבודה נכונים".

ברדה: "המועדון הזה צריך להיות בליגת העל"
הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו