יום שבת, 27.11.2021 שעה 10:06

המומחים מדרגים: השוער הטוב ביותר בליגת העל

מהמקום הראשון עד ל-14: כל אחד מהשוערים קיבל ציון לפי פרמטרים מקצועיים. לויטה עקף את טננבאום ואיפה גלזר וניצן. ענו - מסכימים עם דעת המומחים?

ליגת העל 21-22
196-149הפועל ב"ש1
178-189מכבי חיפה2
178-159הפועל חיפה3
1510-129הפועל ת"א4
139-79הפועל חדרה5
1211-119בני סכנין6
1211-99הפועל נוף הגליל7
119-109בית"ר ירושלים8
1115-119מכבי ת"א9
910-99מכבי פ"ת10
914-119מכבי נתניה11
912-59הפועל ירושלים12
813-109מ.ס אשדוד13
813-79עירוני ק"ש14
לוח משחקים
 • עירוני ק"ש
 • שבת, 27/11, 15:00
 • הפועל ב"ש
 • הפועל נוף הגליל
 • שבת, 27/11, 17:15
 • בני סכנין
 • מכבי נתניה
 • שבת, 27/11, 17:30
 • מכבי פ"ת
 • מ.ס אשדוד
 • שבת, 27/11, 19:30
 • הפועל ירושלים
 • בית"ר ירושלים
 • שבת, 27/11, 19:50
 • הפועל חדרה
 • הפועל חיפה
 • ראשון, 28/11, 20:15
 • מכבי ת"א
 • הפועל ת"א
 • ראשון, 28/11, 20:45
 • מכבי חיפה
27 תגובות |
שטקוס, טננבאום, לויטה, ניצן וגלזר (מערכת ONE)
שטקוס, טננבאום, לויטה, ניצן וגלזר (מערכת ONE)

אחרי פתיחת עונת 2020/21 בכדורגל הישראלי, הגיע הזמן לדרג את השוערים המובילים של ליגת העל. מיטב המומחים בתחום, כמו שוערי עבר ומאמני שוערים, חילקו ציונים לפי קטגוריות לכל אחד מהשוערים הבכירים בקבוצות המובילות, ישראלים וזרים, וכעת ONE מציג את הדירוג.

המומחים - שוערי העבר גיורא אנטמן, לירן שטראובר ושולי גילארדי - התייחסו לפרמטרים רבים ובסופו של דבר סיכמנו אותם לארבעה היבטים בולטים שונים: ההיבט הגופני (כמו כוח מתפרץ, משחק גובה ועבודת רגליים), ההיבט הטקטי (כמו נוכחות, מיקום, והבנת משחק), ההיבט הטכני (כמו משחק רגל, קבלת החלטות וביצועים) וההיבט המנטלי (כמו אופי ואישיות). והרי התוצאות:  

סיכום חלון ההעברות בישראל

הפועל באר שבע - אוהד לויטה, ציון 7.2

הצד הגופני: 7.2

הצד הטקטי: 6.9

הצד הטכני: 7.6

הצד המנטלי: 7.3 

אוהד לויטה (עמרי שטיין)אוהד לויטה (עמרי שטיין)

לירן שטראובר אמר על השוער שסיים במקום הראשון בדירוג: "לקח את המקום בין הקורות בקבוצה שלו בסיטואציה קשה מאוד, אחרי שראה מאמנים מתחלפים ואחרי משבר ברמה הניהולית במועדון".

גיורא אנטמן ציין: "כיום הוא נמצא במקום הכי טוב בצד המנטלי והגופני, רואים זאת גם מבחינת הגיל והשקט שהוא מייצר. זה שוער שלקח את גביע המדינה, החליף מאמנים כאשר לכל אחד מהם יש כמובן דרישות אחרות, הוא התאים את עצמו לכל סיטואציה והוא מאוד משמעותי בבאר שבע בשנתיים האחרונות. יש אחוזים גבוהים מאוד בפעולות שלו כשוער, כולל מסירות ודיוק בכל טווח, וזה לא סתם. הבחור היה בהולנד ועשה עונות גדולות בליגה שבה והדרישה לטכניקה היא גבוהה ביותר, ובזכות זה הוא בעצם גם שורד בארץ. בעבר סבל מחוסר יציבות בצד המנטלי, אבל בשנתיים האחרונות הצד הזה התחזק אצלו והוא נמצא במצב מנטלי טוב".

גיורא אנטמן (איציק בלניצקי)גיורא אנטמן (איציק בלניצקי)

מכבי תל אביב - דניאל טננבאום, ציון 7.1

הצד הגופני: 7.5

הצד הטקטי: 6.8

הצד הטכני: 7

הצד המנטלי: 7.2

דניאל טננבאום חוגג (עמרי שטיין)דניאל טננבאום חוגג (עמרי שטיין)

שולי גילארדי אמר על השוער של אלופת המדינה שבקושי ספג בעונה שעברה: "הוא מקרין המון שקט וביטחון, טועה מעט מאוד וזה נמדד לאורך זמן. מעבר לכך, יש לו אישיות חזקה ולכן הוא גם עושה עבודה טובה לאורך זמן. זה לא דבר פשוט במכבי תל אביב, מועדון שנוטה להסתמך על זרים בעמדה הזו בגלל הלחץ הגדול".

לירן שטראובר ששיחק במדים הצהובים ציין: "בעיניי הוא עדיין בגדר תעלומה. בעונה שעברה הוא נתן עונה מצוינת אבל השילוב שלו עם רביעיית ההגנה ששיחקה מולו היה מושלמת ברמת התיאום והיכולת, כך שהיריבות בקושי הגיעו לאיים על השער שלו במשך עונה שלמה. מה שקרה בעונה שעברה זה חלום של כל שוער. מבחינת הנתונים העונה, רואים עלייה מסוימת בכמות הספיגות והוא לא בולט במיוחד כך שמבחינתי הוא עדיין שוער שאני לא באמת מצליח להבין לעומק את היכולות שלו".

לירן שטראובר (שחר גרוס)לירן שטראובר (שחר גרוס)

מנגד, אנטמן הדגיש: "טננבאום שומר על יציבות כבר עונה שנייה, אחרי שהתחיל כשוער שני בזמנו במכבי תל אביב. בהנחה שהקבוצה פחות טובה בהגנה העונה, הוא החוליה היותר טובה, שקטה ואחראית שיש מאחור. בעיניי הוא נקודת האור בהגנה של הקבוצה, ועובדה שהם לא מתפרקים למרות שהם לא במיטבם כי הוא גם שומר עליהם, אפילו באירופה”.

“אם אומרים ששופט טוב לא מורגש בזמן המשחק, אז זה דומה גם לשוער טוב. הוא עושה את הכל בצורה שקטה ויעילה, והאמת שאני לא אוהב שוערים ארטיסטים או וירטואוזים שעושים פוזות, אני מאוד מתחבר לשקט וליציבות שלו. מעבר לכך, הוא חזק ואת לא מבחינה פיזית, מחובר מאוד למשחק של הקבוצה ומבין את המשחק יוצא מן הכלל. הוא לא אחד שמסתבך, ממעט לעשות טעויות גם במשחק הרגל ועומד יציב". 

בית"ר ירושלים - איתמר ניצן, ציון 7

הצד הגופני: 6.1

הצד הטקטי: 7.3

הצד הטכני: 7.2

הצד המנטלי: 7.6

איתמר ניצן (אורן בן חקון)איתמר ניצן (אורן בן חקון)

שולי גילארדי: "כשאני רואה שוער טוב אז קצת חורה לי אם הוא לא מוצא את הנישה שמתאימה לו במשך הרבה זמן. לכן הדרך שהוא עבר עד שהגיע למקום שהגיע אליו ואיך שהתמודד עם כל הקשיים, היא לא פחות ממרשימה. הוא עבר הרבה קבוצות ולא התייאש, יש לו התמדה וכוח רצון, ובעיניי הוא שוער מאוד ראוי לקבוצה גדולה שכזאת".

לירן שטראובר הסכים עם רוח הדברים וסיכם: "עבר הרבה ועבר בכבוד".

אנטמן הוסיף: "הוא מותח את עצמו עד הקצה מבחינה גופנית. יש שוערים שטיפה פחות טובים ויכולים לחפות על זה בגובה, אבל אצלו למרות שהגובה פחות אופטימלי הוא מציג זריזות וניתור טובים, הוא השתפר מאוד ברמה הטקטית והתבגר, הוא מבין את המשחק ויודע איך לנהל אותו. לאחרונה השתלב כדמות מרכזית בבית"ר והקבוצה יודעת גם איך להשתמש בו. כמי שמכיר את בית"ר ברמה האישית, זה אחד המקומות הקשים ביותר לשוער, אבל מי שמשתלב שם עושה קריירה יפה כי יש במועדון מסורת מאוד גדולה של שוערים. זו עמדה מחייבת ואם בצד המנטאלי השוער מצליח להתמודד יפה עם הלחץ בירושלים, הוא באמת שוער ראוי".

הפועל תל אביב - ארנסט שטקוס, ציון 7

הצד הגופני: 7.4

הצד הטקטי: 7

הצד הטכני: 6.5

הצד המנטלי: 7.3

ארנסטס שטקוס (רדאד ג'בארה)ארנסטס שטקוס (רדאד ג'בארה)

אנטמן ציין: "רזומה מצויין ושוער שגם שיחק בנבחרת ליטא. הוא עושה את העבודה ועומד בכל הציפיות בכל מקום שהוא מגיע אליו. שוער עם נוכחות, אתלט, חזק וגבוה".

מכבי פתח תקווה - אריק ינקו, ציון 6.9

הצד הגופני: 7.4

הצד הטקטי: 7

הצד הטכני: 6.3

הצד המנטלי: 7

אריק ינקו (נעם מורנו)אריק ינקו (נעם מורנו)

לירן שטראובר: "זה שוער שחייב לפרוץ ולתת את קפיצת המדרגה שלו כי יש לו המון משחק טובים שהוא מציל את הקבוצות שהוא משחק בהן, אבל השמירה על היציבות והנוכחות שלו חסרה מעט לאחר מכן. כדי שיהיה אחד המובילים בארץ הוא חייב לשפר את זה. לא מגיע מספיק לתודעה וחבל".

שולי גילארדי: "עבר פציעה קשה בכתף וחזר לעצמו, זה כבר משהו שמביא איתו הרבה ערך".

שולי גילארדי (יניב גונן)שולי גילארדי (יניב גונן)

אנטמן סיכם: "הוא כבר היה בהפועל ת"א, הוא לא צעיר והוא מכיר את מכבי פ"ת שזה יתרון. הוא דרך אגב קיבל גם את סרט הקפטן שם. כשוער, הוא חזק וגבוה. כשאני מדבר על טכניקה זה מתחיל במשחק הרגל, שזה הדבר החזק אצלו, אבל הוא לא נדרש יותר מידי להנעת כדור במכבי פתח תקווה. מעבר לזה, יש פה ושם טכניקה לקויה שיכולה להתבטא בהשמטות פשוטות של כדורים, ובכל זאת אחלה שוער".

מכבי נתניה - דני עמוס, ציון 6.8

הצד הגופני: 7.2

הצד הטקטי: 6.2

הצד הטכני: 6.3

הצד המנטלי: 7.4

דני עמוס (איציק בלניצקי)דני עמוס (איציק בלניצקי)

במקרה הזה הדעות חלוקות, כי מצד אחד הרבה טוענים כי לא מדובר בשוער מוביל, אך שטראובר טוען מנגד: "כל ההתנהלות שלו בצד המנטלי מדהימה אותי, יש לו יכולות סיבולת והדיפות מהגבוהות שיש לשוער בארץ והרבה מההצלחות של מכבי נתניה הן בזכותו. בעונה שעברה הייתה לו עונה לא פשוטה והיה אחד מהבולטים בקבוצה. אם לא הוא, נתניה הייתה בבעיה קשה".

אנטמן: "יש לו כוח מתפרץ יוצא מן הכלל. הוא נראה כאילו יש לו אישיות חלשה כלפי חוץ אבל הבפנים שלו סוער מאוד. יחד עם זאת, הוא יודע לייצר שקט עם עצמו וזה הוכח כשהוא התנהל למופת בזמן שקראו לעברו קריאות הומופוביות והוא הגיב לכך מחוץ למגרש בצורה מעוררת כבוד. יש לו אישיות ברמה גבוהה".

הפועל חדרה - רובי לבקוביץ', ציון 6.6

הצד הגופני: 6.7

הצד הטקטי: 6.6

הצד הטכני: 6

הצד המנטלי: 7.1

רובי לבקוביץ' (רדאד ג'בארה)רובי לבקוביץ' (רדאד ג'בארה)

אנטמן: "לבקוביץ' פרץ בגיל 29, אחרי שהיה מחליף לאורך כל הקריירה ומידי פעם תפס כמה דקות משחק. בסוף הוא קיבל הזדמנות בהפועל ת"א, שיחק, עשה כמה דברים יפים ומצא את עצמו. הוא היה קצת בהונגריה וזה הוסיף לו ניסיון, אבל הוא שבר את הרגל ולא שיחק שנה וזה לא פשוט לחזור אחרי שנה בגיל 31 לשחק. כשאתה צולח את זה, סימן שיש לך אישיות חזקה. עצם זה שקיבל הזדמנות בחדרה מבחינתו זה אתגר לא קטן אחרי השבר ברגל וגם מבחינת חדרה זה סיכון לא קטן".

שולי גילארדי: "עבר פציעה מאוד קשה, הוא כבר 32 בגיל ככה שהוא לא ילד והוא צריך להיות בשיאו. בשורה התחתונה, הוא באמת בסדר".

שטראובר: "פיזית חזק מאוד, גם טכנית ומנטאלית הוא חזק. היה שוער שני ביחד איתי במכבי פ"ת, כך שאני מכיר אותו ויודע שמבחינת האישיות הוא התבגר מאוד, צבר ניסיון וחזר הרבה יותר משופשף ובוגר לליגה הישראלית. אם יעשה עונה טובה? הוא ימצא את עצמו בקבוצה גדולה בעונה הבאה". 

הפועל כפר סבא - איתמר ישראלי, ציון 6.5

הצד הגופני: 6.7

הצד הטקטי: 6.9

הצד הטכני: 6.2

הצד המנטלי: 6.1

איתמר ישראלי (רדאד ג'בארה)איתמר ישראלי (רדאד ג'בארה)

שטראובר: "זה אחד השוערים הכי מעניינים. הרבה אנשי מקצוע טוענים שהוא יהיה השוער הבא של נבחרות ישראל, אבל לדעתי, ואני אומר זאת באהבה גדולה כמובן, הוא יצטרך לאכול עוד הרבה חצץ כדי להגיע לנבחרת. צריך צד מנטלי חזק מאוד כדי להיות שם ואני מקווה שיהיה לו את זה. כמו כן, הוא צריך לשפר עוד כמה דברים כמו הטכניקה ברגל, אבל יש לו עוד קצת זמן לקפוץ, לעבוד ולתקן".

אנטמן: "זה שוער ששווה יותר מהפועל כפר סבא. הוא אפילו שווה מקום בספסל של מכבי חיפה ומאבק על האפודה הראשונה. אני מאוד מעריך אותו, הוא עשה התקדמות למופת. הוא התחיל מלמטה, שיחק בליגה השנייה, עלה איתם ליגה ומגלה יציבות. בכל הפרמטרים של המשחק הוא בסדר גמור. כפ"ס זו קבוצה שרוב הזמן תוקפת, אלא מתגוננת ומשחקת הגנתי, אבל הוא מייצר שם יכולת גבוהה למרות זאת והוא אחת מהסיבות לעונה השקטה שהייתה שם בעונה שעברה. הוא אחד השחקנים החזקים בקבוצה שלו ואחד המצטיינים של העונה שעברה". 

מכבי חיפה - עומרי גלזר, ציון 6.4

הצד הגופני: 6.7

הצד הטקטי: 6.3

הצד הטכני: 5.7

הצד המנטלי: 6.7

עומרי גלזר (עמרי שטיין)עומרי גלזר (עמרי שטיין)

בני סכנין - מחמוד קנדיל, ציון 6.2

הצד הגופני: 6.1

הצד הטקטי: 6.8

הצד הטכני: 5.8

הצד המנטלי: 6

מחמוד קנדיל (אורן בן חקון)מחמוד קנדיל (אורן בן חקון)

אנטמן: "ב-DNA הוא שוער לסכנין. יש שוערים כאלה שנדבקים לקבוצה שלהם והוא אחד שכזה. האישיות שלו מאוד מתאימה גם למועדון, הוא מכיר את סכנין והם מכירים אותו".

שטראובר: "שוער טוב שהיה צריך לצאת מסכנין כדי לנסות את מזלו בחוץ, אבל החשש שלו מבחינה מנטאלית לצאת ולעבוד באתגרים גדולים יותר בעייתית. לצערי הוא נשאר בבועה שלו והוא לא קופץ מדרגה, וזו טעות כי הוא יכל להגיע למקומות גבוהים. כשיש לך מטרות לגדול ולצמוח למקומות אחרים זה המהלך שצריך לעשות, והוא כנראה פחד לעשות זאת ובמובן מסוים זה מנע ממנו להיות שוער הרבה יותר גדול ממה שהוא".

מחמוד קנדיל (שחר גרוס)מחמוד קנדיל (שחר גרוס)

בני יהודה - עומר ניראון, ציון 6.2

הצד הגופני: 6.2

הצד הטקטי: 6.1

הצד הטכני: 6

הצד המנטלי: 6.5 

עומר ניראון (רדאד ג'בארה)עומר ניראון (רדאד ג'בארה)

שולי גילארדי אמר על השוער בן ה-19: "עומר פוטנציאל גדול מאוד לגילו, הוא ימשיך וישתפר ככל שישחק. שוער צריך לשחק וכמה שיותר, ולא משנה איפה. הוא חייב לשחק, אין תחליף לזה. אומרים שסבלנות מביאה לתוצאות, כמו שוערים שישבו על הספסל ולפתע הפכו לשוערים ראשונים, ואצלו לשמחתי הוא מקבל את ההזדמנות כבר בשלב מוקדם. ככל שישחק הוא יהיה טוב יותר. והסיפוק הגדול שלי הוא שגם עומר ניראון וגם שריף כיוף שעברו אצלי בנבחרות בנוער מגיעים לנבחרת האולימפית".

שטראובר: "תמיד כיף לראות את הדור הבא בשער, קשה מאוד לבחון אותו לעומק כדי לתת ציונים ולכן כנראה הציון שלו קצת נמוך. לקבל בגיל כזה חולצה ראשונה ולשחק ולהיות טוב זה אומר שיש לו מנטליות טובה כרגע, אבל הוא לא עדיין לא התמודד עם יותר מידי בעיות בשער. נוכל לבחון אותו יותר טוב לאורך זמן".  

אנטמן: "בתפיסת עולמי שוערים צעירים צריכים לקבל הזדמנויות בארץ, אני גאה בבני יהודה שעשו זאת ואני רוצה לראות את זה גם בקבוצות נוספות. מילה גם ליעקב אסייג, מאמן שוערים שיודע לקחת את העבודה הזו מול הצעירים לצד הטוב ביותר, הוא עושה עבודה יפה מאוד איתו. ניראון ילד צעיר כך שהוא עדיין לא חזק פיזית ולכן צריך עוד להתחזק, אבל בני יהודה מוכנים לשלם את שכר הלימוד ונקווה שיתמודדו גם עם עם השמטות או שטויות שיגיעו מידי פעם, לפעמים צריך לשלם שכר לימוד מסוים אבל זה יצדיק את זה בעתיד".

עירוני קריית שמונה - דזיוגאס ברטקוס, ציון 6.2

הצד הגופני: 7

הצד הטקטי: 6.1

הצד הטכני: 5.8

הצד המנטלי: 6

דזיוגאס ברטקוס (ניסן עייש)דזיוגאס ברטקוס (ניסן עייש)

אנטמן: "גופנית נראה טוב, גבוה. קרית שמונה נשארו ליגה בקושי, ולאורך כל העונה שעברה הוא היה חלש. שוער כזה צריך לבלוט בקבוצה כמו קרית שמונה, ובכלל שחקן זר צריך להיות בכמה דרגות טוב יותר מיתר השחקנים הישראלים. אני מצפה ממנו ליותר".

מ.ס אשדוד - רועי משפתי, ציון 6

הצד הגופני: 5.6

הצד הטקטי: 5.7

הצד הטכני: 6

הצד המנטלי: 6.7 

רועי משפתי (איציק בלניצקי)רועי משפתי (איציק בלניצקי)

שטראובר: "מצד אחד זה הזוי שיואב ג'רפי נעלם, אבל מצד שני מדהים לראות את משפתי מתמודד במלחמה שכזאת עם הנדנדה שיש בין שני השוערים. זה לא פשוט אבל הוא עובר את זה יפה".

אנטמן: "יש דברים שאנחנו לא יודעים ולא רואים, אבל אם אתה שואל אותי, ג'ראפי צריך לעמוד בין הקורות ולא משפתי ואני לא אתפלא אם הוא ייכנס לשער של אשדוד בקרוב".

הפועל חיפה - יסמין בוריץ', ציון 5.9

הצד הגופני: 6.3

הצד הטקטי: 5.5

הצד הטכני: 6.3

הצד המנטלי: 5.6 

יסמין בוריץ' (אורן בן חקון)יסמין בוריץ' (אורן בן חקון)

שולי גילארדי: "יש לא מעט שוערים ישראלים ברמה שלו, לא ראיתי משהו מיוחד ממנו". גם שטראובר ואנטמן הגיבו בהתאם: "פיזית בנוי טוב כך שיש דברים שבאים לו יותר בקלות, אבל הוא לא בולט ולא עושה לנו את זה".

אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30