יום שבת, 13.08.2022 שעה 05:58

אבל בכדורגל: אמציה לבקוביץ' הלך לעולמו

שחקן ומאמן העבר, שהיה מגדולי הבלמים בנבחרת, נפטר בגיל 83. שיחק בהפועל, לקח אליפויות בב"ש כמאמן והוביל את חיפה לתואר. הלווייתו בשישי (11:00)

|
אמציה לבקוביץ' (חגי נזרי)
אמציה לבקוביץ' (חגי נזרי)

אבל בכדורגל הישראלי. אמציה לבקוביץ’, שהיה מגדולי הבלמים של הנבחרת, הלך לעולמו בגיל 83. שחקן ומאמן העבר נחשב לאהוד מאוד במגרש ומחוצה לו והיה ידוע כאדם בעל אישיות שקטה ונעימה. הלווייתו תתקיים היום (שישי) בשעה 11:00 בבית העלמין באבן יהודה.

לבקוביץ’ נחשב לחלק בלתי נפרד מנבחרת ישראל, אצלה שיחק בין 1957 ל-1965 ורשם 42 הופעות ושער אחד. הוא אף זכה איתה בגביע אסיה ב-1964. משנת 1969 שימש לבקוביץ’ כעוזרו של עמנואל שפר, מאמן נבחרת ישראל דאז, וסייע לה להעפיל למונדיאל 1970.

מאמן העבר המשיך משם להפועל ירושלים, וכאשר היה בהפועל באר שבע בשנות השבעים הוביל את הקבוצה לזכייה בשתי אליפויות רצופות ב-1975 ו-1976. בין 1988 ל-1990 אימן את מכבי חיפה, עמה זכה באליפות בעונת 1988/89.

אמציה לבקוביץ' מקבל תשורה מאיגוד המאמנים (אחמד מוררה)אמציה לבקוביץ' מקבל תשורה מאיגוד המאמנים (אחמד מוררה)

בהפועל ת”א, אצלה שיחק כל הקריירה, נפרדו: “מרכינים ראש בכאב גדול ואבל עם לכתו של אמציה לבקוביץ', מגדולי בלמי המועדון בכל הזמנים, שהלך לעולמו בגיל 83. אמציה עלה לקבוצה הבוגרת של הפועל בשנת 1955 ולא עזב את המועדון עד לפרישתו ב-1968. אמציה נחשב לאחד מגדולי הבלמים של המועדון ונבחרת ישראל. את מדי הקבוצה לבש ב-278 משחקים, בהם כבש חמישה שערים. הבלם האגדי זכה בשתי אליפויות, גביע ואליפות אסיה במדי הפועל.

מעבר להיותו בלם דגול, אמציה היה אדם טוב, נעים הליכות, שהמשיך לתמוך בקבוצתו האהובה במשך שנים רבות, גם אחרי שסיים את קריירת המשחק והאימון שלו.  זה יום עצוב להפועל תל אביב ולכדורגל הישראלי. אנו מחבקים את משפחת לבקוביץ' ושולחים את תנחומינו הכנים. יהי זכרו ברוך”.

גם במכבי חיפה נפרדו: “המועדון מרכין ראש עם היוודע דבר מותו של שחקן ומאמן העבר, אמציה לבקוביץ’. אמציה אימן במכבי חיפה בשנים 1988 ל-1990 וזכה עמה בתואר האליפות השלישי. אנו מחזקים ומשתתפים בצער המשפחה”.

נשיא הירוקים, יעקב שחר, ספד: "הערכתי מאוד את אמציה כשחקן, כספורטאי וכאדם, אותו הכרתי שנים רבות ובתקפותו כמאמן מכבי חיפה שמשתי כספונסר של המועדון. תמיד נזכור את אמציה כג'נטלמן, איש כדורגל בכל רמ"ח אבריו. חסרים לנו היום על המגרשים שחקנים וג'נטלמנים כאמציה. יהי זכרו ברוך".

יעקב שחר (רדאד ג'בארה)יעקב שחר (רדאד ג'בארה)

מאמן מכבי חיפה, ברק בכר, אמר: “יום עצוב, הוא היה שחקן גדול ומאמן גדול בבאר שבע ומכבי חיפה. שמעתי עליו דברים מדהימים גם משחקני עבר על האישיות והמקצועיות שלו. משתתפים בצער המשפחה”.

ציון מרילי, שחקן העבר של מכבי חיפה, הוסיף: “אדם ענק, קשה להגיע עליו בכמה מילים מי היה האיש. הוא היה המאמן שלי בהפועל ירושלים ונתן לי את ההזדמנות, ולכן מותו, אפילו בגילו המופלג, הוא מאוד קשה. איתו גם סגרתי את האליפות האחרונה שלקחתי במכבי חיפה. תנחומים למשפחה, היה אדם ענק וטוב לב ומאמן מעל ומעבר”.

איתן אהרוני, שחקן עבר נוסף של הירוקים, הוסיף: “זה יום עצוב, אחד המאמנים שהביא הישגים למועדון. איש יקר, מכבד, ג’נטלמן אמיתי ומקצוען בדרגה גבוהה. התאמנתי תחתיו בנבחרת הנערים. יום לא פשוט, משתתפים בצער המשפחה ומבקשים שלא ידעו צער יותר”.

זאהי ארמלי, מלך שערי מכבי חיפה בכל הזמנים, הוסיף: “תנחומיי למשפחה ולכל מי שהכיר אותו. איבדנו דמות חיובית מאוד לכדורגל. היה לי ניסיון של שנה איתו כשזכינו באליפות, איש מקסים ושקט שיודע את המקצוע שלו. אני מתרגש ואומר שאיבדנו איש ענק”.

זאהי ארמלי. ימים גדולים בירוק (עמיחי הילמן)זאהי ארמלי. ימים גדולים בירוק (עמיחי הילמן)

בית״ר ירושלים מסרה: “המועדון מרכין ראש לאחר היוודע דבר פטירתו של אמציה לבקוביץ׳, שחקן ומאמן מהגדולים שידע הכדורגל הישראלי, שאימן בעבר גם את בית”ר. אנו משתתפים בצער המשפחה ומייחלים שלא יידעו עוד צער”.

הפועל ירושלים מסרה: “שמו של אמציה לבקוביץ׳ לנצח יהיה כתוב באותיות קידוש לבנה בדפי ההיסטוריה של המועדון הזה. זהו הג׳נטלמן שהוביל את הפועל ירושלים למשך שלוש עונות ב״תור הזהב״ בתחילת שנות השבעים, עם היהלום שבכתר - זכייה בגביע המדינה. אנחנו שולחים מכאן תנחומים למשפחתו. משתתפים באבלכם, תרומתו לא תישכח. בשבת, לפני המשחק, נקיים בטדי טקס לזכרו”.

אייל ברקוביץ’ כתב: “יהי זכרו ברוך. תודה לך אמציה על הופעת בכורה במכבי חיפה”.

אייל ברקוביץ' (חגי מיכאלי)אייל ברקוביץ' (חגי מיכאלי)

יו"ר מנהלת הליגות, ארז כלפון, אמר: "אמציה לבקוביץ', מגדולי שחקני הכדורגל בהיסטוריה של ישראל, הלך היום לעולמו. אמציה ייצג את הטוב, היופי והמקצוענות של הכדורגל שלנו והותיר אחריו היסטוריה ענפה ומלאת הישגים בעזרת רוח ספורטיבית מיוחדת שדאג להנחיל גם לדורות הבאים. יהי זכרו ברוך".

ארז כלפון (רדאד ג'בארה)ארז כלפון (רדאד ג'בארה)

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, אמר: ״הצטערתי לשמוע כי אמציה לבקוביץ', מגדולי כדורגלני ומאמני ישראל, הלך היום לעולמו. אמציה היה שחקן יוצא דופן והתגלה גם כמאמן מופלא. מורשתו בהיכל התהילה של ליגת העל בכדורגל ונבחרת ישראל תיזכר לדורות הבאים. יהי זכרו ברוך״.

חילי טרופר (איציק בלניצקי)חילי טרופר (איציק בלניצקי)

מההתאחדות לכדורגל נמסר: “מרכינים ראש עם פטירתו של אמציה לבקוביץ׳, שחקן נבחרת ישראל בעבר, איש צוות בנבחרות ישראל ומאמן”. אורן חסון, יו״ר ההתאחדות לכדורגל, אמר: ״אמציה לבקוביץ׳ ז״ל שייך לדור נפילים בכדורגל הישראלי ולאורך הקריירה הארוכה והעניפה שלו כשחקן וכמאמן השיא תרומה עצומה לנבחרות ישראל, למועדונים ולהעלאת קרנו של הכדורגל שלנו. האהבה הגדולה של אמציה לכדורגל הישראלי ניכרה בכל דבר שעשה והוא תמיד היה נכון לתרום כמיטב יכולתו. אמציה מותיר מורשת מפוארת ולעולם יהיה מקור גאווה עבורנו. יהי זכרו ברוך״.

אמציה לבקוביץ' ואלונה ברקת (מרטין גוטדאמק)אמציה לבקוביץ' ואלונה ברקת (מרטין גוטדאמק)
הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו