יום חמישי, 26.11.2020 שעה 09:21
ראשי|תוצאות LIVE|ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|Winner|רדיו|מגזין הספורט לצעירים|בריאות וכושר|ליגת החלומות|לה ליגה פנטזי

מחקר: מס' המדליות של ישראל בריו נמוך מהצפוי

מחקר שהתבסס על גודל האוכלוסייה, התל"ג ואחוז הנשים העובדות קבע כי 5-9 מדליות הן המספר הריאלי. כמו כן, יש להשקיע 215 מ' ש"ח כדי להצליח בטוקיו

3 תגובות מערכת ONE | 21/11/2016 17:22
ירדן ג'רבי ואורי ששון (אחמד מוררה)
ירדן ג'רבי ואורי ששון (אחמד מוררה)

מחקר חדש שנערך לקראת כנס שדרות לחברה שיתקיים בשבוע הבא (29-30 בנובמבר) במכללה האקדמית ספיר ובסינמטק שדרות, ויוצג במסגרת המושב "בספורט - כסף שווה זהב" בשיתוף מועצת הטוטו, קובע כי ישראל הייתה יכולה והייתה צריכה להשיג באופן משמעותי יותר מדליות במשחקים האולימפיים שנערכו בקיץ האחרון בריו.

לתוצאה זו הגיעו בהסתמך על גודל האוכלוסייה בישראל, התוצר לנפש ואחוז הנשים בכוח העבודה. עוד קובע המחקר, כי אימוץ המודל הבריטי והשקעה של 215 מיליון שקלים בספורט האולימפי בשנים הקרובות יובילו ליותר מדליות במשחקי טוקיו 2020

המחקר שנערך על ידי ד"ר אביחי שניר מהמכללה האקדמית נתניה ומאוניברסיטת בר אילן, בחן את היחס בין תקצוב והשקעה בספורטאים לבין הזכייה במדליות אולימפיות ומצא בין היתר כי ספורטאים ישראלים היו אמורים לזכות בין חמש לתשע מדליות במשחקים האולימפיים האחרונים, כאשר בפועל הספורטאים הישראלים זכו כזכור בשתי מדליות ארד.

מדליות ביחס להשקעה ממשלתית (מתוך המחקר של ד"ר שניר)מדליות ביחס להשקעה ממשלתית (מתוך המחקר של ד"ר שניר)

ההסבר לנתונים טמון בכך שגודל האוכלוסייה והתוצר לנפש הם שני הגורמים עיקריים המנבאים את מספר המדליות שבהן זוכה כל מדינה -  ככל שהמדינה יותר גדולה כך גדל גם מאגר הספורטאים הפוטנציאליים, וכן ככל שהתוצר לנפש גבוה יותר כך גם גדל הסיכוי לאתר ספורטאים מוכשרים ולאמן אותם, ובמקביל גם ניתן להניח שאותה מדינה מוציאה יותר על פנאי ותקשורת ולכן זכייה במדליה אולימפית תזכה את הספורטאי הזוכה ברווח כספי גדול יותר ולעתים תוריד את הנטל מהמדינה, כפי שקורה עם לא מעט ספורטאים אמריקאים הזוכים למימון של ספונסרים מסחריים.

במילים אחרות, המדינות שזכו במספר הגדול ביותר של מדליות אלו המדינות שממשלותיהן הוציאו סכומים גדולים יחסית על פנאי וספורט; מדינות שבהן הנורמה החברתית מעודדת השתתפות של נשים בספורט יש יתרון על פני מדינות שאינן משלבות נשים; ומדינות בעלות היסטוריה של משטר ריכוזי נוטות לתת משקל גדול יותר להצלחה אולימפית ובדרך כלל נבנו שם מנגנונים לאיתור וטיפוח של ספורטאים מוכשרים

ד"ר שניר מתבסס בין היתר על המודל הבריטי (שקבע יעדים ברורים מאוד לענפים שונים) ומראה כיצד באמצעות השקעה ציבורית מחושבת ונכונה בריטניה הכפילה את מספר המדליות שלה ב-20 השנים האחרונות מ-15 מדליות בלבד באטלנטה 1996 ל-67 מדליות בריו 2016. לטענת המחקר אימוץ המודל הבריטי בישראל ידרוש הגדלת התקציבים לספורט, כמו גם קביעת מודל למימון והקמת גוף ייעודי שיתעל את הכספים.

המודל הבריטי (מתוך המחקר של ד"ר שניר)המודל הבריטי (מתוך המחקר של ד"ר שניר)

הצעדים הנדרשים לקראת הקמת גוף ייעודי לעיסוק בספורט אולימפי הישגי בישראל הם: הגדלת התקציב המיועד למימון, אימון והכשרה של ספורטאים אולימפיים; מקור חוץ תקציבי שיוכל להתחייב לתשלומים לאורך תקופה ארוכה יחסית (כדוגמת המועצה להסדר ההימורים בספורט); הקמת גוף ייעודי שאחראי על הספורט ההישגי בלבד; הגוף הייעודי יעביר כספים להתאחדויות על בסיס הישגי: לפני כל אולימפיאדה כל התאחדות תקבל מימון על בסיס יעדים. התאחדות שלא תעמוד ביעדים תאבד תקציב לטובת התאחדויות שעמדו או שהתעלו על היעדים; לגוף הייעודי ייקבעו יעדים לפני כל אולימפיאדה והנהלתו תבחן על פי העמידה ביעדים.

ד"ר אביחי שניר אמר: ”האולימפיאדה אולי התחילה עם ניסיון להביא את רוח האדם לשיאים חדשים, אבל כיום כדי להביא את רוח האדם לשיא, צריך להשקיע סכומים גדולים. ההשקעה נדרשת גם בשביל לאתר כישרונות וגם בשביל לפתח אותם ולהביא אותם לרמה של מתחרים אולימפיים”, “נראה שבישראל, למרות שיש עניין ורצון להשיג הישגים ספורטיביים, הנכונות להשקיע בספורט היא מוגבלת. דוגמא אחת היא חוסר הנכונות לשחרר ספורטאים מהצבא: מבלי להיכנס לוויכוח האם הדבר מוצדק או לא, הוא קובע סדר עדיפויות חברתי שלפיו יש דברים חשובים מהצלחה ספורטיבית (אם כי, בשנים האחרונות, ייתכן שיש שינויים גם בתפיסה הזאת). הדבר בא לידי ביטוי גם במשאבים המוגבלים יחסית שהמדינה משקיעה בספורט. התוצאה היא שישראל זוכה לפחות מדליות מכפי שניתן היה לצפות על סמך ההכנסה לנפש וגודל האוכלוסייה”. 

דבר נוסף שיכול להסביר, אולי, את מספר המדליות הנמוך יחסית שבהם זוכים אתלטים ישראלים הוא החישוב עלות-תועלת שעושה ספורטאי פוטנציאלי. סכומי הכסף שבהם זוכים ספורטאים אולימפיים הם לא גבוהים במיוחד, מה גם שרוב הספורטאים הישראלים המצטיינים אינם עוסקים במקצועות שיש בהם עניין גבוה בעולם (כמו אתלטיקה קלה, שחייה, והתעמלות). לכן, הסיכוי היחיד לזכות בסכומים משמעותיים יחסית ובפרסום גבוה הוא לזכות במדליה. כל שאר הספורטאים משקיעים שנים באימון, מסתכנים בפציעות ובנזקים גופניים ארוכי טווח, ומשקיעים לעתים קרובות סכומים משמעותיים מכספם ומכספי ההורים בשלבים המוקדמים של חייהם כספורטאים מבלי לזכות בתמורה ראויה. לכן, ללא שינוי בסיכויים לזכות בפרסום גבוה או בסכומים גבוהים יותר או באמצעות שינויים בסיקור התקשורתי של ענפים אולימפיים או דרך השקעה ממשלתית, ספק אם יהיה גידול משמעותי בכמות המדליות שבהן זוכה ישראל".

אסור לפספס
נגןג'ורג'ינה מפנקת את הילדים באוהל אינדיאני
ג'ורג'ינה מפנקת את הילדים באוהל אינדיאני
נגןתספורת ברמת דיוק גבוהה מאוד של רונאלדו
אתם קולטים שזאת בסה"כ תספורת, כן?
נגןכבש שער נדיר מהקרן והותיר את כולם המומים
כבש שער נדיר מהקרן והותיר את כולם המומים
נגןהמתנה המשוגעת של לברון ג'יימס לבת שלו
המתנה של לברון ג'יימס לבת שלו: בית פרטי