יום חמישי, 26.11.2020 שעה 10:03
ראשי|תוצאות LIVE|ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|Winner|רדיו|מגזין הספורט לצעירים|בריאות וכושר|ליגת החלומות|לה ליגה פנטזי

קנדיות, חילופי דורות ופלפס: סיכום השחייה בריו

אולקסיאק היא רק חלק מהשינוי במדינתה, השחיינים הבולטים התקשו לשמור על תאריהם והאמריקאי שוב הימם את כולם. על שמונה ימים מרתקים בבריכת השחייה

5 תגובות גיא דר | 14/08/2016 11:30
סקולינג ופלפס. הדורות מתחלפים (רויטרס)
סקולינג ופלפס. הדורות מתחלפים (רויטרס)

בתום שמונה ימים מרתקים, תחרויות השחייה במשחקים האולימפיים בריו הגיעו לסיומם. בכל לילה הגיעו המשחים בבריכה לגבהים חדשים: שיאי עולם אדירים, קרבות משוגעים ומהפכים בנגיעה, הפתעות גדולות וגם ניצחונות צפויים וגדולים לא פחות.

מי שהתעורר ב-4:00 בבוקר ידע שמצפות לו שעות של הנאה צרופה, שכן השחייה בריו התעלתה מעבר לכל הציפיות, שהיו גבוהות ממילא. פרט למייקל פלפס, שהופיע בפעם האחרונה ולקח את מרבית אור הזרקורים, ראינו לא מעט תופעות ומגמות מעניינות. את חלקן, נביא בפניכם כעת.

פריצה קנדית
השחייה בקנדה היא ממש לא הספורט הלאומי. השחיינים הקנדים השיגו בין 2000 ל-2008 בסך הכל שתי מדליות אולימפיות, שתיהן מארד. בלונדון חלה התעוררות עם שלוש מדליות (אחת מכסף ושתיים מארד), אך הפעם בריו זו הייתה התפוצצות של ממש, במיוחד בגזרה הנשית, שלא השיגה מדליה אולימפית בבריכה מאז 1996. הקנדיות העפילו לגמר אחרי גמר, כשהן מנפצות שיאים לאומיים כמעט בכל קפיצה ומשיגות לא פחות משש מדליות, מתוכן אחת מזהב ואחת מכסף. הן זינקו מהמקום ה-15 בטבלת המדליות בלונדון למקום השביעי כעת.

פני אולקסיאק. כבשה את הבריכה בגיל 16 בלבד (רויטרס)
פני אולקסיאק. כבשה את הבריכה בגיל 16 בלבד (רויטרס)

במוקד עומדת שחיינית אחת נהדרת - פני אולקסיאק בת ה-16 בלבד, שזכתה בזהב במשחה היוקרתי ביותר בבריכה, ה-100 חופשי, עם שיא אולימפי ושיא עולם לנוער. היא הוסיפה ארד ב-100 פרפר והייתה שותפה לשתי מדליות ארד מדהימות בשליחות חופשי. רק בת 16 אמרנו? בהתחשב בעובדה שרוב השחייניות הקנדיות שהופיעו בריו היו צעירות, נראה כי מדובר בתחילתו של עידן מלא עצי מייפל על דוכן המדליות.

גמגום אוסטרלי
נבחרת אוסטרליה אמנם מדורגת שנייה בטבלת המדליות, עם שלוש מדליות זהב, ארבע מכסף ושלוש מארד, אולם כמעצמת שחייה - הם ללא ספק לא מסתפקים בכך. יותר מדי שחיינים, (ובעיקר שחייניות) שהיו מועמדים לזכייה לא הצליחו לעשות זאת, כאשר הבולטת שבהם היא קייט קמפבל.

קייט קמפבל. לא תזכור לטובה את ריו (רויטרס)
קייט קמפבל. לא תזכור לטובה את ריו (רויטרס)

מי ששברה את שיא העולם ב-100 חופשי רק לפני כחודש והייתה הפייבוריטית הברורה לזכייה, לא הצליחה להתקרב לשיאיה האישיים ולא זכתה באף מדליה אישית. במשחה החזק שלה היא הוליכה בחצי המרחק כשפתחה מהר מקצב שיא העולם, אך פשוט התרסקה ב-50 השני וסיימה שישית עם זמן חלש מאשר השיגה במוקדמות ובחצי הגמר. האוסטרלים ודאי יבדקו מה קרה לשחייה הנשית שלהם, שחזרה מריו ללא אף מדליית זהב אישית.

מנצחים חדשים
תופעה מרתקת לא פחות היא הניסיון של שחיינים רבים לשחזר את ניצחונותיהם, בלא הצלחה. פרט למייקל פלפס, שניצח ב-200 מעורב אישי גם בלונדון וגם בריו (ולמעשה ארבע פעמים רצוף), ולקייטי לדקי ב-800 חופשי, לא היה אף שחיין או שחיינית שהצליחו לשמור על תוארם, בכל משחה היו מנצחים חדשים. זה מראה על הקושי האדיר בספורט התובעני הזה לשמור על דומיננטיות לאורך תקופה ארוכה. קושי אשר רק יחידי סגולה יכולים להתגבר עליו. עוד סיבה להיווצרותם של אלופים חדשים, תוסבר בסעיף הבא.

קטי לדקי. מהבודדים ששמרו על תוארם (רויטרס)
קטי לדקי. מהבודדים ששמרו על תוארם (רויטרס)

הגיל האידיאלי
גיל 21, כך הסתבר בריו, הוא הגיל האידיאלי אצל הגברים לזכות בו במדליית זהב. לא פחות משמונה מדליות זהב אישיות מתוך ה-13 האפשריות הוענקו לשחיינים בגיל זה (למעלה מ-60 אחוז). גרגוריו פלטריניירי, אדם פיטי, דמיטרי בלאנדין, ראיין מרפי (פעמיים), ג'וזף סקולינג, מאק הורטון (יחגוג 21 השנה) וקוזוקה האגינו הם הסיבה העיקרית למהפכה האדירה במשחי הגברים בבריכה.

ראיין מרפי. בגיל האידיאלי (רויטרס)
ראיין מרפי. בגיל האידיאלי (רויטרס)

מדובר בקבוצת גיל איכותית במיוחד, אשר הייתה צעירה מדי כדי לככב בלונדון, אך כעת הגיעה לשיאה בדיוק בזמן הנכון. אם נוסיף אליהם עילוי בדמות קייל צ'אלמרס בן ה-18, נראה לכאורה כי זהו הבסיס גם לרשימת המנצחים בטוקיו 2020. אלא שכמו שכבר ראינו, ארבע שנים הן זמן רב והכוכבים העולים יצטרכו לעשות הרבה כדי לשמור על תוארם.

הגיל הלא אידיאלי
לכלל שכתוב לעיל יש גם יוצאים מן הכלל. עד ריו, אף שחיין מעל גיל 30 לא זכה בזהב אולימפי במשחה אישי. הפעם, לא רק שמייקל פלפס זכה בשתי מדליות זהב אישיות, גם אנתוני ארווין הגיע והראה שאפשר לעשות זאת בגיל 35. למי שלא מכיר, הסיפור סביב ארווין יוצא דופן. מדובר באלוף האולימפי ב-50 מטר חופשי בסידני 2000, אז היה בן 19. שלוש שנים בלבד לאחר מכן הוא פרש משחייה תחרותית ואף מכר את מדליית הזהב שלו במכירה פומבית, כשאת ההכנסות תרם לנפגעי הצונאמי ב-2004.

ארווין אנתוני. הוכיח שיש לו מה למכור בגיל 35 (רויטרס)
ארווין אנתוני. הוכיח שיש לו מה למכור בגיל 35 (רויטרס)

יש לא מעט שחיינים שפורשים בגיל צעיר, אולם אצל האמריקאי ממוצא יהודי הסיפור אחר. הוא חזר להתחרות ב-2011 והצליח להיכנס לנבחרת האמריקאית ללונדון. תקופת האימונים הקצרה יחסית הספיקה לו להגיע רק למקום החמישי, הישג מכובד ביותר עבור שחיין בן 31 שלא התחרה שמונה שנים. אלא שזה לא הספיק לארווין. הוא המשיך לקמפיין האולימפי הנוכחי, נכנס לנבחרת שוב ובגיל 35, סבא במונחי שחייה, הימם את הבריכה וזכה בזהב, כשהוא מקדים במאית את האלוף האולימפי פלורן מנודו ומראה לכולם שגיל הוא רק מספר.

שתיים מעל כולן
בשחייה הנשית נתקלנו בשתי שחייניות שהיו רמה אחת מעל כל השאר: קייטי לדקי וקטינקה הוסו. לדקי זכתה בזהב אולימפי ראשון כבר בגיל 15 בלונדון ב-800 חופשי. הפעם, היא כבר הגיעה כפייבוריטית לכל משחה, עקפה את כל יריבותיה בשניות שלמות וזכתה בשלוש מדליות זהב במשחי החופשי עם שני שיאי עולם מדהימים. לכך הוסיפה זהב וכסף בשליחות וכשנזכרים שהיא רק בת 19 ניתן להבין שהיא כאן כדי להישאר.

קטינקה הוסו. עוד תחרות אדירה (רויטרס)
קטינקה הוסו. עוד תחרות אדירה (רויטרס)

ההונגרייה בת ה-27, לעומתה, הייתה שחיינית ברמה גבוהה לכל אורך הקריירה, אך ללא אף מדליה אולימפית. בשנים האחרונות היא התאמנה כנראה קשה יותר מכל אחת אחרת יחד עם מאמנה/בעלה הצבעוני שיין טסאפ הגיעה לרמת התאוששות על אנושית ממשחים. בריו היא הורידה את "הקיטבג מהגב", כמו שאמר ד"ר ליאוניד קאופמן, וזכתה בשלוש מדליות זהב, כשהיא גם מנפצת את שיא העולם ב-400 מעורב אישי. ב-200 גב, הראתה שגם היא אנושית כשהפסידה למאיה דיראדו האמריקאית, אך זה לא מעיב אפילו קצת על האיכות המדהימה שהראתה.

הדברים הקטנים
נקודה אחרונה, שיכולה להיות שיעור חשוב לכל שחיין, היא השיפור שכמה שחיינים עשו בדברים הקטנים אשר עשתה עבורם את השינוי. אדם פיטי, לדוגמה, כבר היה החזיסט הכי טוב בעולם, אך לקראת ריו שיפר את הדבר האחרון שהיה חסר לו - הזינוק והיציאה ממנו.

אדם פיטי. שיפר את הזינוק והיציאה ממנו (עמית שיסל)
אדם פיטי. שיפר את הזינוק והיציאה ממנו (עמית שיסל)

אם תמיד ראינו אותו בפיגור קל בפתיחה, אותו סגר עד הפנייה הראשונה, הפעם, בזכות השיפור בזינוק, הוא היה יחד עם כולם מההתחלה ולא בכדי שבר את שיאו העולמי ב-100 חזה פעמיים, בסך הכל בכשמונה עשיריות. גם ראיין מרפי הוא דוגמה לשחיין שהשתפר ממשחה למשחה בעזרת אותם דברים קטנים - זינוק משובח ויציאות תת מימיות מעולות. זה השתלם לו עם שתי מדליות זהב במשחי הגב וכבונוס, גם שיא עולם כראשון בשליחי המעורב.

אסור לפספס
נגןג'ורג'ינה מפנקת את הילדים באוהל אינדיאני
ג'ורג'ינה מפנקת את הילדים באוהל אינדיאני
נגןתספורת ברמת דיוק גבוהה מאוד של רונאלדו
אתם קולטים שזאת בסה"כ תספורת, כן?
נגןכבש שער נדיר מהקרן והותיר את כולם המומים
כבש שער נדיר מהקרן והותיר את כולם המומים
נגןהמתנה המשוגעת של לברון ג'יימס לבת שלו
המתנה של לברון ג'יימס לבת שלו: בית פרטי