יום שבת, 24.10.2020 שעה 04:28
ראשי|תוצאות LIVE |ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|Winner|רדיו|זמן מגרש|בריאות וכושר|ליגת החלומות|לה ליגה פנטזי

הוועד האולימפי יוצא נגד התעללות בספורטאים

הוועדה המקצועית בראשותה של חברת ההנהלה יעל ארד דנה בנושא בעקבות התאבדויות של שתי ספורטאיות מהעולם: "לוודא שמקרים כאלה לא מתרחשים בישראל"

0 תגובות אסי ממן | 09/08/2020 13:50
יעל ארד (שחר גרוס)
יעל ארד (שחר גרוס)

הוועדה המקצועית של הוועד האולימפי בישראל, בראשותה של חברת ההנהלה יעל ארד, קיימה היום (ראשון) דיון מעמיק בתחום המוגנות של הספורטאים והספורטאיות האולימפיים ולמעשה יצאה בקריאה נגד התעללויות פיזיות, השפלות, ביזוי והטרדות מיניות העלולים להתרחש בסביבת העבודה שלהם.

המטרה של הדיון הייתה להניח על סדר היום הציבורי של היחידות השונות התומכות בספורט האולימפי בארץ את נושא המוגנות מפני התעללות בספורטאיות ובספורטאים שעלולה להתרחש בסביבה לכאורה מוגנת וביחסים בין מאמנים ולספורטאים שהם בבסיסם יחסים מיוחדים של מרות וסמכות, יראת כבוד ובפערי גילאים משמעותיים הרבה יותר משוק העבודה האזרחי המקובל.

הדיון התקיים אחרי שלאחרונה נחשפו שני מקרי התאבדות מזעזעים של ספורטאיות צעירות ששמו קץ לחייהן. האחת, טריאתלטית מדרום קוריאה שעברה התעללות מתמשכת על ידי המאמן שלה, והשנייה, מחליקה על הקרח מרוסיה שנאלצה לפרוש לאחר שאובחנה כחולת אפילפסיה ושמה קץ לחייה, ככל הנראה מכיוון שלא הייתה מסוגלת להכיל את אובדן הקריירה הספורטיבית. כמו כן, במהלך השנים האחרונות היו אירועים דומים גם בענפים נוספים כמו התעמלות.

בדיון שהובילה יעל ארד השתתפו מנכ"ל הוועד האולימפי בישראל גילי לוסטיג, יו"ר הוועדה לשוויון מגדרי סוזי יוגב, סמנכ"לית הוועד האולימפי בישראל השייטת האולימפית ורד בוסקילה, מנהל היחידה לספורט הישגי דני אורן, מנהלת התחום הרפואי ביחידה סהר אלוני, נציגות ועדת הספורטאים נטע ריבקין, מעיין דוידוביץ' ואנסטסיה גלושקוב, מנהל הפרויקט המנטלי אוהד מעוז, נציגות פרויקט היום שאחרי לימור מזרחי ולימור גזית, וחברי הוועדה המקצועית ובהם יו"ר איגוד השחייה סימון דוידסון, ויקו חדד, מיכאל קליין ונאור גלילי.

גילי לוסטיג (רדאד ג'בארה)גילי לוסטיג (רדאד ג'בארה)

ארד הנחתה לבחון את הדרכים בהן תוגבר המודעות לכך בקרב צוותי האימון, ספורטאים והורים לכללי "עשה ואל תעשה" בעולם הספורט, לצד תגבור ההנחייה המקצועית וההעשרה בקרב מאמנות ומאמנים. כמו כן, דרשה להגביר את תהליך הפיקוח של הוועד האולימפי בישראל והיחידה לספורט הישגי, בשיתוף עם איגודי הספורט, על הנעשה בשטח. ארד קראה לבחון כיצד ניתן לייצר לספורטאיות ולספורטאים גישה נוחה לשתף, להתלונן ולדווח לגורמים הרלוונטיים במידה והם חשופים לקונפליקטים מסוג זה עם מי מאנשי הצוות שלהם, ובנוסף קבעה כי יש לייצר פלטפורמה מתאימה לקבלת סיוע ואוזן קשבת במידה ומתעוררים מצבים מהסוג הזה.

יעל ארד, יו"ר הוועדה המקצועית בוועד האולימפי בישראל אמרה: "העדויות הקשות העולות ממקרים שנחשפו לאחרונה בעולם כתוצאה מיחסי הסמכות והאמון המיוחדים השוררים בין ספורטאיות וספורטאים למאמניהם, והפרשי הגילאים המהותיים, מחייבים אותנו לבחון היטב האם אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי לוודא שמקרים כאלה לא מתרחשים גם אצלנו בישראל. חובתנו היא לחנך ולהעשיר את הספורטאים לגבי זכויותיהם, לחזק את הצוותים המקצועיים ולוודא שלצד החתירה החשובה להישגים אנחנו מקפידים על שמירה על המוגנות של הספורטאיות והספורטאים שלנו ומגלים אפס סובלנות למקרי התעללות מכל סוג ומין. הספורטאים במובנים רבים הם חומר ביד היוצר ועלינו להטמיע את האתיקה המוסרית לאורך כל שדירת הניהול והאימון ההישגי בישראל".
 
בסיכום הדיון נקבע כי הוועדה תקים קבוצת עבודה, שתכין תכנית עבודה מוסדרת במטרה להגביר את המודעות לנושא בקרב הספורטאיות והספורטאים והצוותים המקצועיים המלווים אותם, ותמליץ על אופן הפעילות בנושאי המוגנות בספורט וההטרדות המיניות.

אסור לפספס
נגןתספורת ברמת דיוק גבוהה מאוד של רונאלדו
אתם קולטים שזאת בסה"כ תספורת, כן?
נגןכבש שער נדיר מהקרן והותיר את כולם המומים
כבש שער נדיר מהקרן והותיר את כולם המומים
נגןהמתנה המשוגעת של לברון ג'יימס לבת שלו
המתנה של לברון ג'יימס לבת שלו: בית פרטי
נגןהסוס של סרחיו ראמוס מתכונן לתחרות
הסוס של סרחיו ראמוס מתכונן לתחרות