גלריית תמונותשלב הנוקאאוטשלב הבתיםנבחרותסגל נבחרת ישראללוח משחקיםראשי

בלאט: אחרי ליטא יכולים לדבר אחרת על הנבחרת

מאמן דרושפאקה התייחס לתבוסה שספגה ישראל מאיטליה בהשתלמות המאמנים לזכרו של רלף קליין ז"ל. מסינה: "שונא ששחקנים צעירים יוצאים ל-NBA בגלל כסף"

2 תגובות עמית קרקו | 01/09/2017 14:45
אטורה מסינה ודייויד בלאט (איציק בלניצקי)
אטורה מסינה ודייויד בלאט (איציק בלניצקי)

לאחר שנפתח אמש טורניר היורובאסקט בישראל, מיטב מאמני הכדורסל באירופה הגיעו הבוקר (שישי) ליומה השני של השתלמות המאמנים המסורתית של ארגון מאמני הכדורסל לזכרו של רלף קליין ז"ל, באולם שהוקם על שמו באבן יהודה. בהרצאות לקחו חלק מאמן נבחרת איטליה אטורה מסינה, מאמן דרושפאקה דייויד בלאט ומאמן הכושר של נבחרת ישראל בכדורסל אבי קובלסקי. בין המאמנים שהגיעו לשמוע את דברי ההשתלמות היו גם: אריק שיבק, דן שמיר, מיקי דורסמן, שירה העליון ועדן ענבר.

את היום התחיל קובלסקי, שהדגים כמה תרגילים שונים בעזרת קבוצת הנערים של הפועל כפר סבא, שנועדו לחזק את היציבות של שחקני הכדורסל ואף העניק עצות בשינוי החשיבה העכשווית מבחינה פיזיולוגית. אחריו היה זה מסינה, מגדולי המאמנים באירופה, שגם הביס אתמול עם נבחרת איטליה את חניכיו של ארז אדלשטיין, שניסה לתת קצת מניסיונו למשתתפים בהשתלמות. 

"מחר יכולים לדבר אחרת על הנבחרת"

מסינה אמר: “שחקנים הם הסיבה שאנחנו מאמנים וצריך לכבד אותם כמו שאנחנו מצפים שיכבדו אותנו. האחריות הראשונה שלי כמאמן היא להתחבר אליהם ולדעת בדיוק מה אני רוצה להעביר להם בצורה כזו שתגרום להם לשחק כמו שאני רוצה. לפני הרבה שנים, כשהייתי שחקן, מינו אותי למאמן של קבוצת ילדים. מה שהיה פעם זה לא מה שיש היום. לא היו לנו אמצעי אימון כמו עכשיו. אז העיקר היה פשוט לדבר עם השחקנים, להכניס את התשוקה שלך למשחק ולהעביר אותה לשחקנים שלך”. 

דייויד בלאט מתדרך (איציק בלניצקי)דייויד בלאט מתדרך (איציק בלניצקי)

המאמן נשאל כיצד הכין את הנבחרת האיטלקית מנטלית למשחק אתמול והשיב: “אני רק דאגתי שהם לא יעשו במכנסיים בזמן שעלו למגרש בגלל כל הלחץ והמעמד. לא התעסקנו בכלל בישראל. מיד אחרי המשחק כבר התחלנו לחשוב שלמחרת זה יום חדש ויש עוד משחקים להתכונן אליהם”. שאלה אחת הגיעה ממקום לא צפוי, כשבלאט החליט לשאול את מסינה על דעתו בנוגע לשחקנים צעירים שיוצאים בגיל צעיר ל-NBA במקום להישאר באירופה. על כך ענה האיטלקי: “אני שונא את זה. אני תמיד אומר לשחקנים שלי ואני בטוח שגם אתה אומר לשלך שהם צריכים להגיע לשם כדי שיכבדו אותם ולא כדי סתם להיות שם. זה הכל עניין של אגו ומשחקים בין סוכנים שרוצים לעשות כסף על גב השחקנים כי הכסף הגדול הוא שם ולא באירופה”.

דן שמיר ואריק שיבק (איציק בלניצקי)דן שמיר ואריק שיבק (איציק בלניצקי)

“אני לומד כל יום מחדש”, אמר בלאט בפתיחת דבריו: “גם עכשיו יצאתי מההרצאה של אטורה ואני מרגיש שלמדתי עוד משהו ושאני יוצא מפה עם חשיבה אחרת". המאמן, שבחר להתמקד בהרצאתו בהגנה קבוצתית ויחידים, הראה למאמנים שהגיעו כמה תרגילים שונים עבור שיפור הביצועים. בלאט סיפר על התחושות בעת ההרצאה: “כשאני נמצא בין מאמנים, במיוחד בין ישראלים, ובעיקר כאלה שאני מכיר, אני מרגיש מחויבות וכיף משפחתי שאני יכול לספק להם השראה”. 

בלאט אף התייחס להפסד של הנבחרת: “מה שקרה אתמול עם הנבחרת היה שילוב של דברים; הכנה מצוינת של איטליה ולחץ ועצירה מנטלית של שחקני הנבחרת, שראו שזה מאוד קשה למצוא פתרונות. אני בעצמי מאמן נבחרת הרבה שנים ואני יודע מה זה הטורנירים האלה. צריך לדעת מהר מאוד איך לשכוח את המשחק הלא טוב שהיה ולקוות שזה היה רק משחק אחד. בהמשך נדע אם זה באמת עניין של משחק אחד או משהו אחר, אבל היום זה מוקדם לדבר על תסריטים שליליים. יכול להיות שבערב כבר ידברו אחרת לגמרי. אני לא חושב על מה הייתי עושה אחרת, יש לי את הקבוצה שלי ואני לא במקום של לבקר או לתת דין וחשבון על מאמן או על צוות אימון כזה או אחר”.

אטורה מסינה באימון (איציק בלניצקי)אטורה מסינה באימון (איציק בלניצקי)

על השאלה ששאל את מסינה אמר בלאט: “אני חושב שהחוק היום ב-NBA, או בעולם הספורט שמאפשר לשחקנים לצאת מהקולג׳ אחרי שנה אחת ולהיכנס לקבוצות, הוא לא טוב כי לדעתי הם צריכים לפחות עוד שנה שהייתה עוזרת להם מאוד בקריירה המקצוענית. מנגד, אני יכול להגיד שישנם גם לא מעט שחקנים צעירים שמשחקים בקבוצות שונות באירופה כבר בגילאים 17-19. יש לי גם אחד כזה בבית לכן אני יכול להגיד שזה נושא של חינוך טוב ואימון נכון. אני חושב ששחקן צריך לעבור לשלב הבא בקריירה שלו מתי שהוא מוכן ולא מתי שהחוזה יותר גדול”.

הפער בין אירופה ל-NBA: "יש מצב מאוד אבסורדי שקטע פוליטי מפריד בין התקדמות הכדורסל לבין הירידה של הענף בגלל שאין הסכמים בין פיב”א ליורוליג, אין הסכמות בין הכדורסל האירופאי לאמריקאי וצריכים להקים ועדה ניטרלית כדי לגשת אל הבעיות האלה בראש פתוח ולאזן את הדברים בפתרונות ספורטיביים. אני מוכן להיות חלק מהוועדה הזו, כי יש דברים שאפשר לעשות”.

אטורה מסינה מעביר אימון (איציק בלניצקי)אטורה מסינה מעביר אימון (איציק בלניצקי)
אסור לפספס
נגןהבוס בקהאם מתאמן עם השחקנים ונראה בכושר
בקהאם מתאמן עם השחקנים ונראה בכושר מעולה
נגןחינוך של אבא: מאור מקבל עוגה בפנים מבנו
חינוך של אבא: מאור מקבל עוגה בפנים מבנו
נגןסולט ביי מפתיע על המגרש עם שער מרהיב
סולט ביי מפתיע על המגרש עם שער מרהיב
נגןהצצה לבית החלומות של ראמוס והמשפחה בחג
הצצה לבית החלומות של ראמוס והמשפחה בחג