יום שבת, 13.08.2022 שעה 15:12

אבנר קופל בעד זליגת התכנים לערוצים בתשלום

אחרי שסיים את המירוץ לבחירת המעודדות, החל יו"ר המנהלת לפעול למען זליגת התכנים לערוצים בתשלום ונגד החלטת המועצה לשידורי כבלים ולויין

ליגת ווינר סל 21-22
 בית עליון 
70%2070-223627הפועל ירושלים
67%2117-233927מכבי ת"א
63%2151-225927בני הרצליה
59%2095-215527הפועל חולון
48%2164-211227הפועל חיפה
48%2147-211627הפועל גליל עליון
 בית תחתון 
52%2145-221327הפועל ת"א
48%2214-215127גלבוע/גליל
44%2237-219327הפועל אילת
44%2256-217727עירוני נס ציונה
33%2140-204227הפועל ב"ש
22%2350-209327מכבי ראשל"צ
לוח משחקים
  • הפועל חולון
  • 74 - 90
  • בני הרצליה
|
אבנר קופל. נגמר פרק המעודדות, עוברים לשידורים
אבנר קופל. נגמר פרק המעודדות, עוברים לשידורים

יושב ראש מנהלת ליגת העל, אבנר קופל, סיים את המירוץ לבחירת המעודדות במגרשים - עניין שעורר הדים שלילים וגדולים נגדו, ובימים אלו הוא במירוץ חדש: שידורי כדורסל בתשלום לטובת הערוצים החדשים של ערוץ הספורט ונגד ציבור הספורט המשלם מכיסו אלפי שקלים בכל שנה. מועצת הכבלים והלווין פועלת להורדת המחירים לשידורים בתשלום וכעת קופל מתחיל להיאבק בהישגיה.

בסוף השבוע שיגרה המנהלת מייל לכל כלי התקשורת בו היא מודיעה בדאגה גדולה: "הכדורסל הישראלי עומד בפני מכה קשה אותה מנחיתה עלינו מועצת הכבלים והלווין שקובעת שלא ניתן יהיה לשדר יותר, משחקים מליגת ווינר בערוצים בתשלום, בעוד הכדורגל משודר באופן מלא בערוצים מסוג זה"

במכתב מצורף הודיעה המנהלת כי היא מתכוונת לעתור בימים הקרובים נגד החלטת המדיניות של מועצת הכבלים והלווין.

הערוצים, הזליגה מתחילה
כזכור, באפריל 2007 עלו לאוויר שני ערוצים חדשים בתשלום של ערוץ הספורט (5+ לייב ו-5+ גולד) לאחר קבלת אישור ממועצת הכבלים והלווין להעלאת ערוצי "חדשות" ו"נוסטלגיה" בהתאמה.

בניגוד להחלטת המועצה ולתנאים במסגרתם ניתן אישור להעלאת הערוצים, החלו הערוצים החדשים לשדר שידורים ישירים של משחקי ספורט מרכזיים תוך כדי תהליך של זליגת תכנים, תהליך אשר מחמיר ככל שהזמן עובר.

כמה אנחנו משלמים?
במצב החדש שנוצר, נדרש כעת חובב הספורט הממוצע לשלם 5 פעמים: בעבור אגרת טלוויזיה, בעבור מנוי לכבלים/ללווין, בעבור ערוץ 5+, בעבור הערוצים של צ'רלטון (ספורט 1 וספורט2) ובנוסף גם בעבור הערוצים החדשים בתשלום של ערוץ הספורט. כל זאת לעיתים קרובות עבור אותם שידורים בהם צפה במסגרת ערוץ הבסיס, ערוץ 5, לפני שנתקבל האישור לפתיחת הערוצים החדשים.

אשקלון חוגגת מול מכבי. שוב בערוץ בתשלום נוסף (אמיר לוי)
אשקלון חוגגת מול מכבי. שוב בערוץ בתשלום נוסף (אמיר לוי)

בעקבות מחאת הציבור, זמן קצר לאחר עלייתם לאוויר של שני הערוצים החדשים, החליטה המועצה לכבלים ולוויין על שימוע ציבורי בו היא ביקשה לקבל את עמדת הגופים השונים והציבור בנוגע להיקף התכנים שיהיו מחויבים להיות משודרים בחבילת הבסיס.
לאחר עריכת שימוע מקיף, החליטה המועצה בפברואר 2009 בתמיכת משרד התקשורת כי יש לעצור את תופעת זליגת התכנים ואת מסכת התשלומים האינסופית הנכפית על חובבי הספורט. ההחלטה כללה את הרחבת רשימת השידורים החיים המחויבים בחבילת הבסיס ובחבילת הספורט וריכוז שידורי הכדורגל, הכדורסל והטניס בארבעה ערוצים בלבד: ערוץ 5, ערוץ 5+, ערוץ ספורט1 וערוץ ספורט2. עוד נקבע כי החלטתה של המועצה תיושם החל מיוני 2009.

ניצן חן עומד בלחצים
לאחר ההחלטה האמיצה של ניצן חן ושל המועצה, החלו להפעיל עליה ועל העומד בראשה, לחצים רבים כדי להוביל לביטולה.

במקביל, החלו לוביסטים רבים ובעלי עניין להפעיל לחצים דומים גם על משרד התקשורת ופוליטיקאים שונים על מנת שגם אלו יפעלו לביטול ההחלטה.

ניצן חן. קיבל החלטה אמיצה
ניצן חן. קיבל החלטה אמיצה

ניצן חן הרי כבר הצהיר לא פעם כי הוא מבין שבעולם התקשורת המודרני, כבכל העולם, יש מקום לערוצים בתשלום, אך לצד עובדה זו יש להגביל את מספרם ובמקביל להגן על הציבור מתשלום בלתי פוסק של כספים לטובת ערוצים בתשלום.

אם ניצן חן והמועצה לא היו מקבלים את ההחלטה האמיצה הזו, ייתכן והיינו עומדים בפני עתיד של מספר בלתי נדלה של ערוצים בתשלום, אשר הציבור, בלית ברירה עקב אהבתו הגדולה לספורט, היה נדרש לשלם מדי חודש בחודשו למרביתם או לכולם.

מהי המשמעות לגבי הכדורסל?
נחזור שנתיים אחורה. במכרז שהוציאה מנהלת הכדורסל נקבע כי שלושה משחקים בכל מחזור ישודרו בערוץ פתוח ומשחק נוסף, אשר מוגדר כשני בחשיבותו ישודר בערוץ בתשלום. היות וערוץ הספורט בחר לשדר את המשחק השני בחשיבותו בערוץ 5+ לייב, משמעות הדבר לכאורה כי משחק זה יפסיק להיות משודר עקב החלטת המועצה (כאמור, על פי החלטתה משחקי הכדורסל לא ישודרו יותר בערוץ 5+ לייב החל מיוני הקרוב).

אבנר קופל. הוציא מכרז חדש
אבנר קופל. הוציא מכרז חדש

המנהלת כאמור התרעמה על החלטתה של המועצה, שמשמעותה לכאורה קיצוץ בשידורי הכדורסל, אך נראה כי גם היא וגם ערוץ הספורט יכולים לתת לעניין זה מענה פשוט. ערוץ 5+ נחשב עדיין לערוץ בתשלום לכל ענין ודבר (חלק מחבילת הספורט בתשלום) ולכן המשחק השני בחשיבותו יוכל לעבור לערוץ זה ואין למעשה כל צורך לבטלו.

אוהדי מכבי ת"א ודאי יהיו מעוניינים לדעת כי רבים משחקיה של הקבוצה כולל  משחק הפלייאוף הוגדרו ע"י המנהלת כ"שני בחשיבותו", משמע שמשחקיה של הקבוצה האהודה ביותר במדינה שודרו בערוץ בתשלום 5+ לייב.

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו