יום שני, 27.06.2022 שעה 17:02

האליפות של בית"ר - המילון השלם

איך הירושלמים לקחו אליפות בקלות? קבלו את המילון - מארקדי עד התקשורת, מבית וגן עד יעקב שחר. מה חלקה של קופנהאגן ומה קשור אסולין?

ליגת העל 22-23
00-00הפועל חיפה1
00-00סקציה נס ציונה2
00-00הפועל ירושלים3
00-00הפועל ת"א4
00-00בני סכנין5
00-00מכבי חיפה6
00-00מכבי נתניה7
00-00בית"ר ירושלים8
00-00הפועל ב"ש9
00-00מ.ס אשדוד10
00-00עירוני ק"ש11
00-00הפועל חדרה12
00-00מכבי ת"א13
00-00מכבי בני ריינה14
לוח משחקים
 • הפועל חיפה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • הפועל ת"א
 • בני סכנין
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מכבי חיפה
 • מכבי נתניה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • בית"ר ירושלים
 • הפועל ב"ש
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מ.ס אשדוד
 • סקציה נס ציונה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • עירוני ק"ש
 • הפועל ירושלים
 • שבת, 20/08, 00:00
 • הפועל חדרה
 • מכבי ת"א
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מכבי בני ריינה
|
שחקני בית
שחקני בית"ר ירושלים חוגגים עוד אליפות (ניר בוקסנבאום)
הרבה סיבות יש לזכיה של בית"ר ירושלים באליפות שניה ברציפות. מארקדי גאידמק ואפילו עד לחלקה של התקשורת. מבית וגן ועד יעקב שחר.

לרגל הצעידה הקלילה של האלופה אל תואר שני, אנו מגישים לכם את מילון בית"ר במלא. כל הא-ב בתואר הירושלמי.

ברור שלא ניתן היה להכניס את כל האחראים. אם אתם חושבים שמישהו קופח או זכה לקרדיט שלא בזכות, אתם מוזמנים לטבטבק.

א: אין בחירה קלה יותר מזה באות' א'. ברור שארקדי גאידמק הוא האיש שהביא את בית"ר הלום. האם מישהו בעידן פניג'ל ושות' או בימי גד זאבי האמין שבית"ר תקח שתי אליפויות רצופות בשנות ה-2000? ארקדי שפך כסף בלי לדפוק חשבון, לקח כל שחקן ישראלי בולט, הביא זרים ברמת הבואטנג ובקיצור עשה הכל כדי להפוך למונפול של ליגת-העל.

כל עוד ארקדי בשטח, הקבוצות האחרות אפילו לא במתח. הן פשוט אדישות. כי מי יכול להעמיד תקציב של 150 מיליון שקלים?

עוד ערך באות א': אבירם ברוכיאן שחזר לעצמו בגדול ונותן תמורה לדקות שקיבל מיצחק שום.

ב: בית וגן - מגרש האימונים בו האוהדים דוחפים את השחקנים ללא לאות. קבוצות בליגת-העל היו מתות לעידוד במשחקים, כמו שיש לבית"ר באימונים.


צפו בבית"ר ירושלים חוגגת דאבל הסטורי

ג גדולות - הקבוצות הגדולות או למעשה ההיעלמות שלהן. בית"ר מצליחה לשלוט ללא עוררין ולקחת אליפות כבר באמצע חודש אפריל גם בזכות החולשה המדהימה של מה שכונה פעם "קבוצות גדולות". מכבי ת"א והפועל ת"א חוששות מהירידה ולנחמות על החיים - הרחק מהליגה של בית"ר. מכבי חיפה, כך נראה, הרימה ידיים (ראה גם ש' - יעקב שחר). בקיצור, אין מתחרות בשטח, עם כל הכבוד למכבי נתניה, סכנין וק"ש.

עוד ערך באות ג': גל אלברמן. הגיע מטנריפה וטרף את כל הקלפים. קשה היה להאמין שהוא יהפוך לבורג כ"כ חשוב בזכיה באליפות.

ד דרק בואטנג: הקשר הגנאי המצוין יודע לחסל כל התקפה. זו לא חוכמה לחלץ כדורים, אבל זה קשה להוציא מזה התקפה במסירה או ללכת עד הסוף עם הכדור בעצמך. בואטנג הוא מניה בטוחה במרכז השדה.


דרק בואטנג. עשה צחוק מהליגה (גיא בן-זיו)
דרק בואטנג. עשה צחוק מהליגה (גיא בן-זיו)

ה'. השם, אלוהים. לפחות לטענת אוהדי בית"ר ירושלים, גם ליושב במרומים יש חלק בתואר הזה. לא בכדי הם שרים "אין לנו על מי לסמוך, אלא על אבינו, אבינו שבשמים".

עוד ערך באות ה': הגנה. פשוט הגנה. במקום שבו עומדים בטוח שמעון גרשון, אריק בנאדו, יואב זיו ועוד תוספת זרה של כרטיסיאן אלברז וקאלה, קשה מאוד לכבוש שערים.

ו. ויסה, ג'וניור. זה הסמל שהכסף יכול להביא גם שחקנים מיותרים. יכול להיות שהוא כישרון ענק, אבל העובדה שאין לו מקום בהרכב מוכיחה שיש רעיון של בזבוז יתר. כשאתה מרשה לעצמך לבזבז, יש מצב שיש לך מספיק מזומנים לקחת אליפות בהליכה.

ז זיו יואב. המגן שהגיע מנצרת-עילית הפך לבאנקר - ולא רק בהיבט ההגנתי. משחק הגביע נגד הפועל כפ"ס הוא דוגמא לווינריות של המגן הצנוע.


יואב זיו. באנקר (ניר בוקסנבאום)
יואב זיו. באנקר (ניר בוקסנבאום)

ח חו"ל. זה נראה היה כמו מגפה. יואב זיו לקופנהאגן? קאלה ללאציו? אלברז קיבל פניה מפורטוגל? ההצעות, לטענת התקשורת, זרמו כמים. בפועל, רק ברק יצחקי עזב והירושלמים התגברו על כך.

עוד ערך באות ח': חושך. זה קרה בטדי במשחק נגד מכבי חיפה. העלטה נפלה וגרמה לביטול המשחק להעברתו דווקא ליום מושלג.

ט טברטקו קאלה. הוא משוגע, הוא לא צפוי והוא הגיע תמורת מזומנים ממכבי ת"א. קאלה, שעלה לבית"ר בעליה לשלב הבא של מוקדמות ליגת האלופות עם טעות, התאושש והיה אחד הגורמים לאליפות הזו של בית"ר. בסוף העונה שוב נחלש - כמו במשחק נגד הפועל ת"א בליגה אך התאושש ברגע האמת של דו-קרב הפנדלים בגמר הגביע והדף את הפנדל של דגו שיכל להעניק גביע לאדומים.

אף אחד לא יכול לדעת מה היה קורה אם איציק קורנפיין לא היה מאולץ לפרוש. לדעתי, הוא לא היה נופל ברמתו ותרומתו מקאלה.

י יצחק שום. הצליח להיכנס לחום של המטבח הבית"רי ולהישאר בו. מאז הגעת גאידמק החליפה בית"ר מאמנים בקצב: אלי אוחנה, טון קאנן, לואיס פרננדז, אוסי ארדילס, יוסי מזרחי. ופתאום יציבות שומית. זה בהחלט מסייע - השקט מההנהלה והשקט מצד המאמן.


יצחק שום. נכנס למטבח, למרות החום (ניר בוקסנבאום)
יצחק שום. נכנס למטבח, למרות החום (ניר בוקסנבאום)

כ כריסטיאן אלברז. העובדה שלבית"ר יש שחקן בינ"ל מנבחרת דרום אמריקנית, זו תעודת כבוד. הצד של בית"ר בהגנה הוא מעולה וגם העליה להתקפה מצד אלברז, תורמת את שלה.

ל. ליאור אסולין. אם החלוץ הזה לא חזר לבית"ר, זה בהחלט לטובתה. ואסור לשכוח את ההחמצה שלו במחזור הפתיחה מול בית"ר. אם זה בפנים, מי יודע לאן העונה הזו היתה מתפתחת.

מ. מזרחי/מערבי. שני היציעים המזמרים של טדי. שיתוף הפעולה ביניהם יכול להרעיד את האצטדיון הירושלמי, מה שיכול להטיל אימה על הקבוצות האורחות.

עוד ערך באות מ': מאיר הרוש. איש המשק הוותיק מוודא שלכולם יהיה חם בשלג, וקריר ונעים בשרב. הוא שריד לימים קודמים של נשמה גדולה יותר.


מאיר הרוש. שריד לימים של נשמה (גיא בן-זיו)
מאיר הרוש. שריד לימים של נשמה (גיא בן-זיו)

נ. נוער. קבוצת הנוער של בית"ר אף היא לוקחת תואר שני ברציפות. אז מה קדם למה? הביצה או התרנגולת? הצלחת הבוגרים הדביקה את הנוער או שהנוער מגדל כשרונות עבור הבוגרים. בכל מקרה, הצעירים מזנקים יחד עם הקבוצה הבוגרת.

ס סכנין. זו הקבוצה הראשונה שניצחה את בית"ר בטדי. באמת כל הכבוד, מול יציעים ריקים וגאידמק אחד עם דגל. לא חוכמה, אבל קצת מעורר כבוד.

ע: עידן טל. אחרי פתיחת עונה חלשה, הקשר שהגיע מבולטון התחיל לייצר בדיוק מה שחסר כעת למכבי חיפה. וזה בהחלט עושה את ההבדל.

פ. פ.צ. קופנהאגן. נכון, זה כואב לעוף ממוקדמות ליגת האלופות, אבל כמו שאומרת הקלישאה: זה גרם לבית"ר להתמקד בליגה ולכלות בה את זעמה.

עוד ערך באות פ: פינצ'ר, יש אחד כזה בכל משחק ביציע.


פינצ'ר. יש אחד ביציע (ניר בוקסנבאום)
פינצ'ר. יש אחד ביציע (ניר בוקסנבאום)

צ ציפיות. כסף מביא ציפיות. ציפיות גבוהות. בספורט רבים הסיפורים של ארגונים שלא עמדו בנטל והלחץ וקרסו. בית"ר הצליחה לעמוד בו ולבסס את עצמה כזוללת תארים.

ק קהל. אחרי שדיברנו על הקהל של בית"ר בערכים "בית וגן" וגם "מערבי/מזרחי", אפשר להבין שבבית, הקהל של בית"ר גודש את היציעים ומהווה פקטור. אלא שגם במשחקי חוץ, הקהל של בית"ר עדיין רעב, עדיין מגיע באלפיו ועדיין מעודד. נקווה שבעתיד הם ילמדו להימנע מהתפרצויות מיותרות לכר הדשא.

ר רומולו. הברזילאי קצת נחלש לאחרונה אך בשני הסיבובים הראשונים, הוא כבש מכל זוית וכל פינה. זה הספיק לפתוח פער שגם החולשה שלו היום לא מורידה מהתרומה הגדולה שלו.

ש שחר יעקב. נראה שמאז שארקדי באיזור, יעקב שחר הרים ידיים. הוא לא רוצה לפרוץ מסגרות תקציב הגיוניות. הוא דורש אליפות כל עונה, אך הכסף שהוא מקצה הוא כרבע ממה שנשפך בבית"ר. אי אפשר להאשים אותו, אבל השחר של השנתיים האחרונות הוא אחד הגורמים לחגיגות גאידמק בבירה.


 יעקב שחר. נראה שהרים ידיים (ניר בוקסנבאום)
יעקב שחר. נראה שהרים ידיים (ניר בוקסנבאום)

עוד ערך באות ש: שופטים, בחלקים מסוימים הם עזרו לבית"ר, ברוב חלקי העונה היא בכלל לא היתה זקוקה להם. למען האמת, בית"ר באמת לא צריכה את האנשים בשחור. או באדום. או בירוק.

וערך אחרון באות ש: שלג. רק טדי יכול להיות צבוע לבן - בדיוק כמו במגרשים האירופיים.

ת. תקשורת. אוהדי בית"ר לא מתים על התקשורת בטענה שהיא "שמאלנית". אבל הכתבים אחראים בין השאר ליצירת אווירת ה-"אין סיכוי לעצור את בית"ר", ויצרו אולי נבואה שהגשימה את עצמה. באמת אי אפשר לעצור אותה, לא?

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו