יום חמישי, 24.08.2017 שעה 00:32
ראשי|תוצאות LIVE|ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|הימורי סוסים|Winner|רדיו|אורבן פוצ'יוולי|בריאות וכושר|גיימינג

כך הוקמה קרית טבעון: סיפורם של האחים מרנין

האחים יאיר ופנחס ז"ל יצאו למלחמת יום כיפור, אך לא חזרו בחיים. עוד קודם הקימו את קבוצת הכדורסל שקרויה על שמם, ומדי שנה נערך טורניר לזכרם (26 תגובות)

לאומית גברים 12-13
 פלייאוף עליון 
481954-225126עירוני נס ציונה
472069-227626עירוני נהריה
441980-213626מכבי הוד השרון
431923-215426עירוני רמת-גן
432039-220226הפועל עפולה
422017-214826אליצור יבנה
411948-204826עירוני קרית-אתא
372251-214026הפועל גליל עליון
 פלייאוף תחתון 
442672-260631מכבי באר יעקב
432658-251731הפועל מרנין טבעון/מגידו
432607-241331כפ"ס/כוכב יאיר
412519-236331אליצור רמלה
392679-244231מכבי קרית- גת
362712-233231מכבי קרית-ביאליק
25/09/2012 14:30 מאת ליאור טימור
יאיר ופנחס מרנין עם אחותם, ענת. מקימי טבעון
יאיר ופנחס מרנין עם אחותם, ענת. מקימי טבעון

במהלך חודש נובמבר 1973, הגיעה שיירת ג'יפים צבאיים אל פתח הדלת של משפחת מרנין בקריית טבעון. ההורים לוסי ויעקב פתחו את הדלת וחשכו עיניהם. אחרי חודשים של מעקב יומי בקצין העיר בחיפה, כדי לנסות ולמצוא תזכורת קטנה מהבנים יאיר ופנחס (פינקה) שלחמו בעיצומה של מלחמת יום כיפור, הודיעו הקצינים להורים מוכי ההלם: שניהם נעדרים. אחד בגזרתו ברמת הגולן והשני בגזרתו שבסיני. כבר אז העריכו בצבא שהשניים לא שרדו את הפגיעות. 

מאז אותו יום ארור, נוהגים בקרית טבעון לערוך מידי שנה את 'טורניר מרנין', המתקיים בחסות קבוצת הכדורסל של העיר, הפועל "מרנין" קריית טבעון מהליגה הלאומית, שקרויה על שם האחים, שהיו מהראשונים ששיחקו ויסדו את הקבוצה באמצע שנות ה-60.

עוד באתר:

ב-1950 נולד פנחס, הבן הבכור למשפחת מרנין שחיה בארגנטינה. שנה לאחר מכן כבר עלתה המשפחה ארצה. ארבע שנים לאחר מכן נולד יאיר ואחריו ענת. חבריהם של שני האחים ידעו לספר על חברות ובעיקר דמיון בין השניים על אף פער הגילאים. אחד הדברים המשותפים לפנחס ויאיר הייתה האהבה לכדורסל.

פנחס היה ידוע באהבתו המושבעת לכדורסל. הוא שיחק ואימן תקופה מסוימת את קבוצת הכדורסל של הפועל גבעת נשר. באמצע שנות ה-60 הוקמה בקריית טבעון קבוצת הכדורסל המקומית - הפועל.

עבור האחים מרנין, בעלי הגובה המרשים, זו הייתה הזדמנות להגשים את החלום ולשחק במסגרת מקצוענית. השניים היו מהראשונים ששיחקו בקבוצה ששיחקה במגרש הפתוח ברחוב הכרמל שהיה מגרש הפועל.

אוהדי טבעון עם השם מרנין על הדגלים. לזכר האחים (עמית מצפה)
אוהדי טבעון עם השם מרנין על הדגלים. לזכר האחים (עמית מצפה)

"בחור כריזמטי, תמיד היה מבצע תעלולים ומעשי קונדס"
"הופעתו הייתה חסונה, בלוריתו פרועה, חיוכו שובה לב ותעלוליו נסלחים. הוא לא היה עילוי, אך ידע להתעלות ולעלות", העיד על יאיר מנהל בית ספר התיכון הריאלי בקריית טבעון בו למד. יאיר נמנה אף בנבחרת בית הספר והקדיש לקבוצתו הרבה מזמנו, כך העידו חבריו.

מי שהכיר את השניים ידע לזהות כי אחים הם, ועדים לכך הם חבריו של פנחס שידעו לספר על אופיו ה"הכריזמטי בעל היכולת ליצור קשרים בין בני אדם, בעיקר בשל הצחוק הרם שבקע משם תמיד ובשל התעלולים ומעשי הקונדס שעוללו הוא וחבריו".

בספטמבר 1967 גויס פנחס לנח"ל. בהמשך התנדב פנחס לשרת בחיל השריון. לאחר הטירונות השתלם בקורס למקצועות טנק ובקורס מט"קים. הוא השלים קורס קציני שריון ומונה למפקד מחלקת טנקים.

האחים פנחס ויאיר מרנין ז"ל
האחים פנחס ויאיר מרנין ז"ל

מיד עם שחרורו מהשרות הצבאי, פנחס עבר קורס השתלמות במכון וינגייט למאמני כדורסל ואף היה ממצטייניו. אך כדי לפרנס את משפחתו הצעירה עם אישתו עידית, שהייתה חברתו עוד מימי הלימודים בבית הספר, החל לעבוד בחברת "מגור" ואף התקדם לתפקיד מנהל סניף חיפה והצפון ואחרי כן הפך גם לשותף בחברה.

בתחילת חודש אוגוסט 1971, הגיע תורו של יאיר להתגייס לצה"ל. בדומה לאחיו הגדול, גם יאיר התנדב לשרת בחיל השריון. זאת אחרי שסירב להתחיל קורס טיס אחרי שעבר את כל המבדקים בהצטיינות. יאיר רצה לעשות את הדרך שעשה אחיו הבכור. אחרי הטירונות השתלם יאיר בקורס למקצועות טנק "פטון" ועבר גם הוא קורס מפקדי טנק.

טנק פטון (תמונת אילוסטרציה)
טנק פטון (תמונת אילוסטרציה)

תחילתה של המלחמה, יאיר ופנחס מגויסים
ימים ספורים לפני יום הכיפורים התקשר יאיר לאימו ובישר לה שלא ישוב הביתה לעשות את יום הכיפורים עם המשפחה בגלל כוננות שמאלצת אותו ואת חניכיו להישאר בבסיס. בימיו האחרונים של הקורס פרצו צבאות ערב במתקפה בעיצומו של יום הכיפורים. יאיר נשלח עם חניכיו לחזית הדרומית.

פנחס, כמו כל חיילי המילואים גויס גם הוא כבר ביום הראשון למלחמה ונפרד מעידית שהייתה בחודש התשיעי להריונה. בעוד אחיו הצעיר השתתף בקרבות הבלימה נגד המצרים בחזית סיני, פנחס השתתף בקרבות הבלימה נגד הסורים ברמת הגולן, וכך יצא שכל אחד מהאחים נלחם, זה בצפון וזה בדרום.

חודש עבר מתחילת המלחמה, ובניגוד למשפחות של חיילים שזכו למכתבים או שביב מידע על העובר על יקיריהם, משפחת מרנין נותרה ללא מכתב, טלפון או כל מסר אחר. רק שבועות לאחר מכן, הגיעה הבשורה המרה לבית משפחתה של האם לוסי שסיפרה בראיון לגלי צה"ל: “ידעתי כבר מה מחכה לי. ומה יכולתי להגיד? שזה עצוב? שזה איום? שזה לא נכון? לא פייר? אולי שלפחות אחד היה נשאר". 

מלחמת יום כיפור. "לפחות אחד היה נשאר"
מלחמת יום כיפור. "לפחות אחד היה נשאר"

בשבעה באוקטובר, בעודו ממלא תפקיד של מ"פ טנקים לאחר שמפקד הפלוגה נפצע ונשאר מאחור, נפגע גם הטנק של פנחס, ליד הכפר נפח. פנחס נפצע, ניסה לחלץ את עצמו, אך נפטר לאחר מספר שעות מהפציעות. באופן מחריד, באותה השעה נפגע הטנק של יאיר בחזית הדרומית. הטנק של יאיר נפגע ישירות ליד מוצב "נוזל" והוא נהרג במקום.

השניים נחשבו תחילה לנעדרים אחרי שפנחס לא זוהה בוודאות ואילו יאיר נחשב על גדר נעלם במשך תקופה ארוכה עד שזוהתה גופתו והוא הובא לקבורה ליד אחיו בבית העלמין בקריית טבעון. יום אחרי שהובא פנחס למנוחות נולדה בתו שחר.

הלם ויגון עמוק הותיר את תושבי קריית טבעון, חברי המשפחה והאחים עם הידיעה על המוות של שני הבנים. בקריית טבעון החליטו להנציח את זכרם של השניים כשקראו את שם קבוצת הכדורסל של קריית טבעון על שמם.

מאז בכל שנה מתקיים בקריית טבעון טורניר לזכר יאיר ופנחס. ב-2007/08 העפילה הקבוצה לליגה הלאומית ובשנת 2009 אף השתתפה בטורניר קבוצת הפועל אוסישקין.

גרין מול דאוול בטורניר אוסישקין בו לקחה חלק גם טבעון (משה חרמון)
גרין מול דאוול בטורניר אוסישקין בו לקחה חלק גם טבעון (משה חרמון)

שש שנים אחרי המלחמה האב יעקב נפטר אחרי שלקה בליבו. האם, לוסי, המשיכה לשמש כמורה לאנגלית והפכה לדמות נערצת שהצליחה לגייס כוחות ולהמשיך בחיים למרות הטרגדיה הנוראית. עידית, שגידלה תחילה את שחר לבדה, הקימה משפחה.

אחרי 30 שנה של כאב וכתיבה, החליטה האחות ענת לפרסם את זכרונותיה מהימים הראשונים של הנפילה בפורום המשפחות השכולות. ובין כתביה סיפרה: "...ואני כבר שלושים שנה שואלת את עצמי מה היה אלמלא... איך היו נראים חיי, איך הייתי מרגישה, מה הייתי בוחרת, איך הייתי מתמודדת בכל מיני מצבים..."

"לאבד את האחד - בן, אח, בעל, אב - זה הנורא מכל. לאבד את השניים - זה בלתי אפשרי. עם הבלתי אפשרי הזה אנחנו נאלצים להתמודד כבר שלושים שנה. ואין ניחומים לכאב, לחסר, לאבדן”.

פנחס (פינקה) ויאיר זכרונם לברכה.

RSS RSS   Facebook Twitter טוויטר   הדפס   הוסף תגובה 

... תגובות בטעינה ...
אסור לפספס
נגןשחקני ב"ש ממשיכים במסורת של ימי ההולדת במועדון
כמיטב המסורת: שיר צדק מקבל עוגה לפרצוף
נגןעוד כשהיה צעיר ניתן היה לראות שמדובר בכוכב גדול
וידאו נדיר: אסנסיו הצעיר מככב במיורקה
נגןחברת EA שחררה טריילר חדש לקראת ההשקה של המשחק
צפו בטריילר החדש של המשחק FIFA18
נגןניקולאי מולר מקבוצת המבורג צפוי להעדר כ-7 חודשים מהמגרשים
חגג גול בריקוד בלרינה ונפצע ל-7 חודשים
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת ווינר (ליגת-העל)
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
קופה ברנז'ה
אורבן פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה אנגלית
ליגה איטלקית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה סינית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
מוק' מונדיאל 2018
מוקדמות מונדיאל, דרום אמריקה
מוק' יורו עד גיל 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה ווינר
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת אורביט תיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
יורופקאפ
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה צרפתית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
יורובאסקט 2017